pred rokom

Akcie poklesli z dnešných maxím po vyjadreniach Fedu

Shutterstock_2130610676

Akcie klesli z dnešných maxím, pričom obchodníci posudzovali najnovšie vyjadrenia predstaviteľov Federálneho rezervného systému, aby zistili, či budú schopní v dohľadnom čase spomaliť tempo zvyšovania sadzieb.

Absolútna správa:

Americké indexy poklesy po tom, ako prezidentka Federálneho rezervného systému v San Franciscu Mary Dalyová uviedla, že očakáva, že centrálna banka zvýši sadzby niekde nad 5 % a potom zvyšovanie pozastavia, hoci konečná úroveň nie je jasná. Jej atlantský náprotivok Raphael Bostic poznamenal, že tvorcovia politiky by mali sadzby zvýšiť nad 5 % začiatkom druhého štvrťroka a potom ich na dlhší čas pozastaviť na tejto úrovni. Obchodníci tiež tento týždeň očakávajú správu o vývoji inflácie v USA, ktorá vyjde takmer týždeň po tom, ako najnovšie údaje o zamestnanosti ukázali, že rast miezd sa spomalil. Tieto údaje budú jednými z posledných údajov, ktoré Fed bude brať do povedomia pred svojím zasadnutím 1. februára. Na komoditnom trhu dnes rástla ropa vďaka nádeji na obnovenie nákupov čínskej ropy a zároveň v dôsledku oslabenia dolára. Brazílske aktíva, ktorým sa investori už vyhýbajú, v pondelok dosiahli slabšie výsledky v dôsledku obáv z politickej nestability v najväčšej latinskoamerickej ekonomike.

Investori zarobili na:

Spoločnosť Tesla Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,93 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +438,39 %). Tesla Inc. pôsobí ako nadnárodná spoločnosť v oblasti automobilového priemyslu a čistej energie. Spoločnosť navrhuje a vyrába elektrické vozidlá, batériové skladovanie energie z domu do siete, solárne panely a solárne strešné tašky a súvisiace produkty a služby. Tesla vlastní svoju predajnú a servisnú sieť a predáva komponenty elektrického pohonu iným výrobcom automobilov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Sezónne očistený odhad celkového počtu schválených bytov v Austrálii sa v novembri 2022 medzimesačne prepadol o 9 % na 13 898 jednotiek, čo je horší výsledok ako konsenzus trhu, ktorý predpokladal pokles o 1 %, a po októbrovom znížení o 5,6 %, ako ukázal predbežný odhad. Išlo o tretí mesiac poklesu stavebných povolení v rade a najstrmšie tempo v poradí. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,81 %, Hang Seng +1,89 %, Nikkei 225 +0,59 %.

Sezónne upravená miera nezamestnanosti v eurozóne dosiahla v novembri 2022 úroveň 6,5 %, čo je nezmenená hodnota oproti historickému minimu z predchádzajúceho mesiaca a pokles zo 7,1 % v rovnakom mesiaci minulého roka. Počet nezamestnaných sa oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil o 2 tisíc na 10,849 milióna, čo je najnižšia úroveň od začiatku porovnávaných záznamov v roku 1995. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 +1,26 %, CAC 40 +0,68 %, DAX +1,25  %.

Očakávania spotrebiteľskej inflácie v USA na nasledujúci rok sa v decembri 2022 druhý mesiac znižovali na 5 % z novembrových 5,2 %, čím dosiahli najnižšiu úroveň od júla 2021. Strednodobé inflačné očakávania pritom zostali na úrovni 3 %, pričom miera inflácie na päť rokov dopredu sa zvýšila z 2,3 % na 2,4 %. Okrem toho očakávania rastu výdavkov domácností prudko klesli na 5,9 % zo 6,9 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,34 %, S&P 500 -0,08 %, NASDAQ +0,63 %.

Prečítané: 529x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP
pred 18 hodinami

Ekonomický prehľad: Apple rozširuje svoje investície v Ázii, zatiaľ čo napätie medzi USA a Čínou stúpa

Shutterstock_2321155147
pred dňom

Adidas a Alcoa posilnili a zlato je stále na svojich maximách

FX pro
pred 2 dňami

Trhy v červenom: Hlavné indexy klesajú, zlato sa blíži k maximám

Shutterstock_2268092903
pred 3 dňami

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.