pred 6 mesiacmi

Akcie rastú vďaka príjmom z luxusného priemyslu

Shutterstock_2007362999 (2)

Akcie vzrástli, keď investori našli dôveru v silné zisky výrobcu Cartier Richemont a v náznaky, že americkí zákonodarcovia dosahujú pokrok v dohode o zvýšení stropu pre dlh

Absolútna správa:

Spoločnosť Richemont si pripísala 7,8 % a dosiahla rekordný rast, čo podporilo širokú rally v rámci európskych akcií luxusných spoločností. Futures na index S&P 500 sa obchodovali vyššie po tom, ako prezident Joe Biden a predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy odložili stretnutie o dlhovom strope, ktoré bolo plánované na piatok. Podľa ľudí oboznámených s rozhovormi odklad odráža pokrok v diskusiách na úrovni zamestnancov. Je pravdepodobné, že politický antagonizmus sa pred dosiahnutím dohody zvýši, ale veríme, že sa nájde kompromis. Akciové trhy na celom svete tento týždeň kolísali v dôsledku zmiešaných hospodárskych údajov z USA a pretrvávajúcich obáv o dlhový strop. Hoci sa akciám technologických spoločností naďalej darilo a index Nasdaq 100 tento týždeň zatiaľ vzrástol o 1 %, v súvislosti s týmto odvetvím panuje veľká skepsa. Stratégovia Bank of America Corp. pod vedením Michaela Hartnetta v piatok v informačnej správe napísali, že recesia "zlomí úverové a technologické spoločnosti" rovnako ako v roku 2008. Americká ministerka financií Janet Yellenová diskutuje o potrebe Kongresu konať a zvýšiť dlhový strop USA, o sile bankového systému USA a o svojej budúcnosti na ministerstve financií. Investori sa naďalej sústreďujú na to, čo urobia hlavné centrálne banky v rámci svojich kampaní na zvyšovanie sadzieb s cieľom potlačiť infláciu. Americké údaje vo štvrtok ukázali, že počiatočné žiadosti o podporu v nezamestnanosti dosiahli najvyššiu úroveň od októbra 2021, zatiaľ čo ceny výrobcov vzrástli menej, ako ekonómovia očakávali, čo naznačuje, že sprísňovanie politiky Federálneho rezervného systému môže mať konečne účinok.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Podľa prieskumu agentúry Reuters sa thajská ekonomika v prvom štvrťroku pravdepodobne zrýchlila vďaka výraznému oživeniu v sektore cestovného ruchu a oživeniu súkromnej spotreby, ale najväčšie riziko pre výhľad predstavuje oslabenie svetovej ekonomiky. Oživenie ekonomiky závislej od cestovného ruchu zaostávalo za jej regionálnymi partnermi v dôsledku pandémie COVID-19, ale v posledných mesiacoch sa s návratom čínskych turistov, ktorí zvýšili zamestnanosť a domáci dopyt, obrátilo k lepšiemu.

Britská ekonomika v prvom štvrťroku 2023 medziročne vzrástla o 0,2 %, čo je najmenšie ročné tempo rastu od roku 2021 a v porovnaní s 0,6 % v predchádzajúcom období. Údaje boli v súlade s očakávaniami trhu. Sektor služieb sa zvýšil o 0,7 %, pričom najviac vzrástol sektor dopravy, skladovania a komunikácie (2 %). Taktiež sektor stavebníctva vzrástol o 4,5 %. Na druhej strane, výroba sa zmenšila o 2,6 %, pričom priemyselná výroba poklesla o 1,9 %.

Dovozné ceny v USA sa v apríli 2023 medzimesačne zvýšili o 0,4 %, čo bol prvý nárast za posledné štyri mesiace a najväčší od mája, pričom prognózy hovorili o 0,3-% náraste. Ceny dovážaných pohonných hmôt vzrástli o 4,5 %, čo bol prvý mesačný nárast od júna 2022, pričom vyššie náklady na ropu (5,7 %) viac než vykompenzovali nižšie ceny zemného plynu (-17,4 %). Náklady na dovoz nepalív sa medzitým nezmenili po marcovom poklese o 0,5 %. Vyššie ceny spotrebných tovarov (0,2 %) a potravín, krmív a nápojov (0,2 %) kompenzovali pokles cien priemyselných dodávok a materiálov bez palív (-0,2 %) a investičných tovarov (-0,1 %); ceny automobilových vozidiel sa za mesiac nezmenili. V medziročnom porovnaní sa dovozné ceny znížili o 4,8 %, rovnako ako v marci, čo predstavuje najväčší medziročný pokles od mája 2020.

Prečítané: 420x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FX Pro
pred dňom

Spotrebiteľská nálada v USA stúpa, keďže sa rozptyľujú obavy z inflácie

Shutterstock_2397690145
pred 2 dňami

Technologickí giganti rastú vďaka pokračujúcej eufórií z umelej inteligencie

Shutterstock_Forexpro
pred 3 dňami

Slabé dáta z trhu práce v USA

FX pro
pred 4 dňami

Výnosy dlhopisov klesajú

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.