pred 5 mesiacmi

Akcie slabnú, keďže obchodníci uzatvárajú stávky na zisk za 1. štvrťrok

Shutterstock_1299836767 (2)

Hlavné trhové indexy sa v stredu vzdali veľkej časti úvodných ziskov, keďže výsledky za 1. štvrťrok sa prelínajú najrušnejším vykazovacím týždňom.

Absolútna správa:                                           

Technologický Nasdaq 100 vzrástol počas stredajšieho obchodovania, keďže materská spoločnosť Google Alphabet Inc. a Microsoft Corp. v utorok po zatvorení trhu prekonali očakávania týkajúce sa zisku za prvý štvrťrok. Alphabet si pripísal 1,2 %, zatiaľ čo Microsoft vzrástol o približne 7,2 %, keďže Spojené kráľovstvo separátne vetovalo prevzatie spoločnosti Activision Blizzard Inc. Spoločnosť Meta Platforms Inc. by mala zverejniť svoje výsledky po skončení obchodovania. Technologické zisky pomohli vyrovnať širšie straty v rámci indexu S&P 500, v prostredí ďalších strát spoločnosti First Republic, ktorá v stredu klesla o 35 %. Poradcovia banky údajne zoradili potenciálnych kupcov nových akcií v rámci plánu na záchranu sužovaného veriteľa. Výber vkladov vo First Republic vyvolal otázky o vplyve agresívneho zvyšovania sadzieb Federálneho rezervného systému na amerických veriteľov a o tom, čo môže centrálna banka urobiť, aby zabránila rozšíreniu bankovej krízy. Niektorí účastníci trhu špekulovali, že cyklus sprísňovania sadzieb sa môže skončiť skôr, ako sa očakávalo, hoci inflácia zostáva vysoká. V piatok má byť zverejnený Fedom preferovaný ukazovateľ inflácie, tzv. deflátor PCE.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Chipotle Mexican Grill, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 13,07 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 423,18 %). Spoločnosť Chipotle Mexican Grill, Inc. vlastní a prevádzkuje mexické reštaurácie. Spoločnosť ponúka burrito, burrito misy, quesadilly, tacos a šaláty. Chipotle Mexican Grill poskytuje služby zákazníkom v Spojených štátoch.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ročná miera inflácie v Austrálii v prvom štvrťroku 2023 klesla na 7,0 % z viac ako 30-ročného maxima 7,8 % v predchádzajúcom období, pričom trhové prognózy hovorili o 6,9 %. Na štvrťročnej báze sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 1,4 % najmä v dôsledku rastúcich nákladov na zdravotnícke služby, vysokoškolské vzdelávanie, plyn a palivá pre domácnosť a domáce dovolenkové cesty. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,09 %, Hang Seng +0,71 %, Nikkei 225 -0,71 %.

Nemecký indikátor spotrebiteľskej klímy GfK sa v máji 2023 zvýšil už siedmy mesiac po sebe na -25,7, čo je najvyššia hodnota od apríla 2022 a v porovnaní s trhovými prognózami -27,9. K nárastu najviac prispeli príjmové očakávania, ktoré sa zlepšili už po siedmykrát a prvýkrát sa vrátili na úroveň spred vojny na Ukrajine, k čomu prispelo zmiernenie cien energií a očakávané zvýšenie miezd. Aj ekonomické očakávania pokračovali vo svojom rastúcom a sklon k nákupom sa zlepšil už tretí mesiac po sebe. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 -0,69 %, CAC 40 -0,86 %, DAX -0,48 %.Bloomberg 

Nové objednávky amerických priemyselných tovarov dlhodobej spotreby vzrástli v marci 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu o 3,2 %, čím sa zotavili z revidovaného 1,2-percentného poklesu vo februári a ľahko prekonali trhové očakávania 0,7-percentného rastu. Deficit obchodnej bilancie USA s tovarom sa v marci 2023 znížil na 84,6 miliardy USD z nahor revidovanej hodnoty 92 miliárd USD v predchádzajúcom mesiaci, pričom trh očakával rozdiel 89 miliárd USD. Vývoz oproti predchádzajúcemu mesiacu vzrástol o 2,9 % na 172,7 miliardy USD, k čomu prispel silný zahraničný dopyt po priemyselných dodávkach, spotrebnom tovare  a automobilových vozidlách. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones  -0,68 %, S&P 500 -0,39 %, NASDAQ +0,47 %.

Prečítané: 474x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2088084514
pred 19 hodinami

Nezamestnanosť v eurozóne klesá a výrobná aktivita sa spomaľuje

Shutterstock FX
pred 3 dňami

Akcie a dlhopisy sa zotavujú, keďže inflácia oslabuje

Shutterstock_1538141879
pred 4 dňami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred 5 dňami

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.