pred 2 mesiacmi

Akcie strácajú paru len pár hodín pred zasadnutím Fedu

Shutterstock_1673548819

Obchodníci na Wall Street, ktorí sa pripravujú na zvýšenie sadzieb Federálneho rezervného systému, v stredu poslali akcie nadol na základe špekulácií, že Jerome Powell naznačí možné zvyšovanie úrokových sadzieb.

Absolútna správa

Po všeobecne očakávanom zvýšení o 25 bázických bodov v júli swapový trh v súčasnosti predpokladá 52 % šancu, že do konca roka dôjde k zmene v rovnakom rozsahu. Či sa to aj uskutoční, sa ešte len ukáže, mnohí analytici však predpokladajú, že Fed si po zvýšení nákladov na prijaté úvery na najvyššiu úroveň za posledných 22 rokov ponechá prinajmenšom otvorené možnosti. Fed by nemal v septembri signalizovať ďalšie preskočenie, pretože tak urobil na júnovom zasadnutí, čím Fed skutočne obmedzil svoju flexibilitu v čase, keď ju potreboval. Index S&P 500 klesol z najvyššej úrovne od apríla 2022, technologický Nasdaq 100 dosiahol slabšie výsledky a priemyselný index Dow Jones zaváhal. Ak blue-chip index uzavrie vyššie, bude to jeho 13. zisk v rade - najdlhšia víťazná séria od roku 1987. Dvojročné americké výnosy sa takmer nezmenili a boli na úrovni 4,87 %. Dolár kolísal. Ropa West Texas Intermediate sa obchodovala na úrovni takmer 79 USD za barel, zatiaľ čo meď spolu s priemyselnými kovmi klesla. Ďalším faktorom, ktorý ovplyvnil stredajšie obchodovanie, bola veľká dávka správ o príjmoch, pričom výsledky veľkých technologických spoločností boli veľmi pozorne sledované po tom, čo akcie zaznamenali v prvých šiestich mesiacoch roka historickú rally. Materská spoločnosť Google Alphabet Inc. vzrástla, keďže tržby prekonali očakávania, zatiaľ čo Microsoft Corp. klesol pre vlažný rast tržieb a vlažná prognóza spoločnosti Texas Instruments Inc. zaťažila výrobcov čipov. Obchodníci po záverečnom zvonení očakávali aj výsledky spoločnosti Meta Platforms Inc.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Miera inflácie v Austrálii v druhom štvrťroku 2023 medziročne klesla na 6,0 %, čo je menej ako 7,0 % v predchádzajúcom období a menej ako trhové prognózy na úrovni 6,2 %. Išlo o najnižšiu hodnotu od tretieho štvrťroka 2022, a to predovšetkým v dôsledku spomalenia rastu inflácie tovarov. Medzitým sa index RBA Trimmed Mean CPI medziročne zvýšil o 5,9 %, čo predstavuje najpomalšie tempo rastu za posledný rok, ale stále zostáva výrazne nad cieľovým rozpätím centrálnej banky 2 - 3 %.

EU: Indikátor spotrebiteľskej dôvery vo Francúzsku dosiahol v júli 2023 hodnotu 85, čo je nezmenená hodnota oproti predchádzajúcemu mesiacu a mierne nižšia hodnota, ako sa na trhu predpokladalo, t. j. 86. Spotrebitelia boli optimistickejší, pokiaľ ide o výhľad životnej úrovne, očakávania týkajúce sa osobnej finančnej situácie a zámery sporiť v nasledujúcich dvanástich mesiacoch. Medzitým sa znížil podiel domácností, ktoré v nasledujúcich dvanástich mesiacoch očakávajú nárast cien (-57 oproti -52). Výrazne vzrástli aj obavy z nezamestnanosti a zhoršila sa aj schopnosť sporiť v budúcnosti.

USA: Predaj nových rodinných domov v Spojených štátoch klesol v júni 2023 o 2,5 % na sezónne upravenú anualizovanú úroveň 697 tisíc, v porovnaní s májovým 15-mesačným maximom. Predaje na západe sa znížili o 13,9 %, zatiaľ čo predaje na stredozápade sa prepadli o 28,4 %. Mediánová cena predaných nových domov bola 415,4 tis. dolárov a priemerná predajná cena 494,7 tis. dolárov. Na konci júna zostávalo na predaj 432 tisíc domov, čo pri súčasnom tempe predaja zodpovedá 7,4 mesačnej ponuke.

Prečítané: 360x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2088084514
pred 18 hodinami

Nezamestnanosť v eurozóne klesá a výrobná aktivita sa spomaľuje

Shutterstock FX
pred 3 dňami

Akcie a dlhopisy sa zotavujú, keďže inflácia oslabuje

Shutterstock_1538141879
pred 4 dňami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred 5 dňami

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.