pred 9 mesiacmi

Akcie zaznamenali rast

FX Pro

Investori priznávajú, že náznaky na ochladzovania ekonomiky sú stále dobrou správou, ktorá podporuje nádej, že koniec cyklu zvyšovania sadzieb sa môže blížiť.

Absolútna správa:

Akcie vzrástli po údajoch o pracovných miestach, ktoré podporili špekulácie, že Fed sa zdrží zvyšovania úrokových sadzieb v tomto roku, aby zabránil recesii. Akcie klesli z najvyšších hodnôt seansy, keďže rally vo veľkých technologických spoločnostiach oslabila, pričom Tesla klesla o 2 %. Niektorí obchodníci sa odvolávali na poznámky prezidentky banky Fed v Clevelande Loretty Mesterovej, že inflácia zostáva napriek nedávnemu zlepšeniu príliš vysoká. Dvojročné výnosy štátnych pokladničných poukážok, ktoré sú citlivejšie na blížiace sa politické kroky, klesli o štyri bázické body na 4,8 %. Zamestnávanie v USA sa v auguste zvýšilo a rast miezd sa spomalil, čo ponúka zmiešaný obraz odolnosti aj zmiernenia trhu práce. Investori sa zhodujú na tom, že makroekonomické správy podporujú konsenzus trhu, že je veľmi nepravdepodobné, že FOMC na svojom zasadnutí 20. septembra zvýši sadzbu federálnych fondov. Kombinácia pomalšieho rastu zamestnanosti, zvyšujúcej sa miery účasti pracovnej sily a slabšieho rastu príjmov robí z pohľadu Fed túto správu takmer dokonalou. Prezident atlantskej centrálnej banky Fed Raphael Bostic povedal, že USA ekonomiku čaká obdobie určitého narušenia, keďže dlhy sa refinancovať pri výrazne vyšších úrokových sadzbách, čím sa niektoré tlak na finančné inštitúcie aj na vládu.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Hodnota nových úverov na bývanie pre vlastníkov obývaných domov v Austrálii klesla v júli 2023 medzimesačne o 1,9 % na 15,57 mld. austrálskych dolárov, čo predstavuje spomalenie oproti revidovanému poklesu o 2,8 % v júni, ale je to horší výsledok, než sa predpokladalo, že pokles dosiahne 1 %. Všeobecný PMI v čínskom priemysle Caixin v auguste 2023 vzrástol na 51,0 bodu z júlových 49,2 bodu, čím prekonal trhové odhady na úrovni 49,3 bodu. Ročná miera inflácie v Indonézii sa v auguste 2023 zvýšila na 3,27 % zo 16-mesačného minima 3,08 % v predchádzajúcom mesiaci.

EU: HCOB PMI vo výrobnom sektore eurozóny dosiahol v auguste 2023 hodnotu 43,5, čo predstavuje nárast oproti júlovému 38-mesačnému minimu 42,7 a v porovnaní s predbežným odhadom 43,7. HCOB PMI výrobného sektora Nemecka bol v auguste 2023 potvrdený na úrovni 39,1, čo je druhý najnižší údaj od mája 2020 a stále sa pevne nachádza v pásme poklesu pod 50. Index cien domov Nationwide v Spojenom kráľovstve v auguste 2023 medziročne klesol o 5,3 % v porovnaní s júlovým poklesom o 3,8 % a trhovými očakávaniami poklesu o 3,9 %.

USA: V auguste 2023 pribudlo v americkej ekonomike 187 000 pracovných miest, v porovnaní s nadol revidovanými 157 000 miestami v júli a viac, ako trh očakával, t. j. 170 000 miest. Miera nezamestnanosti v USA v auguste 2023 vzrástla na 3,8 % z 3,5 % v júli, čo je najvyššia hodnota od februára 2022 a nad očakávaniami trhu na úrovni 3,5 %. Priemerný hodinový zárobok všetkých zamestnancov v súkromnom sektore mimo poľnohospodárstva v USA sa v auguste 2023 zvýšil o 8 centov, teda o 0,2 %, na 33,82 USD po 0,4 % v predchádzajúcom mesiaci a pod trhovým odhadom 0,3 % nárastu.

Prečítané: 520x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 8 hodinami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred dňom

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 2 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

FP (5)
pred 3 dňami

Nervozita na trhoch: pokles indexov, kryptomien a komodít po zverejnení makroekonomických dát

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.