pred 4 mesiacmi

Akciová rally v USA stráca paru v blízkosti historických maxím

Shutterstock_1321462397

Akcie sa snažili nájsť pevnú pôdu pod nohami po tom, ako sa priblížili k rekordu na základe očakávaní, že Federálny rezervný systém v budúcom roku zníži sadzby.

Absolútna správa:

Bez akýchkoľvek dôležitých ekonomických údajov alebo významných podnikových udalostí index S&P 500 kolísal. Keďže do konca roka 2023 zostáva už len niekoľko dní - keď sa objem zvyčajne zmenšuje - niektorí obchodníci sa odvolávajú na staré príslovie z Wall Street, ktoré hovorí, že "nikdy nepredávaj nudný trh". Napriek tomu sa uprostred prekúpených úrovní a varovaní pred príliš holubičími stávkami Fedu objavili obavy z kontroly reality. Podľa cien swapov Fedu obchodníci zvýšili stávky na zníženie sadzieb už v marci 2024. Tento názor nabral na sile, keďže tvorcovia politiky tento mesiac aktualizovali svoje prognózy a ukázali, že očakávajú znižovanie sadzieb výraznejším tempom, než uvádzali vo svojich predchádzajúcich projekciách v septembri. Index S&P 500 sa obchodoval približne 0,5 % od svojho historického maxima 4 796,56 bodu. Štátne dlhopisy vzrástli pred predajom päťročných dlhopisov v hodnote 58 miliárd USD - deň po tom, čo kratšie splatnosti vyvolali silný dopyt zo strany kupujúcich, ktorí sa snažili uzamknúť vyššie výnosy pred tým, ako Fed začne uvoľňovať politiku. Ropa ustúpila zo svojej najvyššej zatváracej hodnoty za takmer mesiac, pričom podpora ceny z útokov na Červenom mori oslabila, keďže kľúčové technické ukazovatele sa blysli slabosťou. Obchodníci sa zameriavajú na vyrovnávanie pozícií pred novým rokom a nízke objemy spôsobujú, že ceny sú náchylné na výkyvy. Bitcoin sa zotavil v súvislosti s obnovenými špekuláciami, že americký regulačný orgán pre cenné papiere sa blíži k schváleniu burzovo obchodovaného fondu investujúceho priamo do najväčšieho tokenu.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ázia: V novembri 2023 sa počet začatých stavieb na bývanie v Japonsku medziročne znížil o 8,5 %, čo je výraznejší pokles ako 6,3-percentný pokles v predchádzajúcom mesiaci a horší ako trhové prognózy, ktoré predpokladali pokles o 4,3 %. Išlo o deviaty pokles začatej výstavby od začiatku roka a najrýchlejšie tempo od augusta v dôsledku poklesu bytov vo vlastníctve (-17,3 % oproti -17,2 % v októbri), prenajímaných bytov (-5,3 % oproti -1,0 %), bytov postavených na predaj (-5,2 % oproti -1,2 %) a bytov typu two-by-four (-2,1 % oproti 0,8 %). Súčasne začatá výstavba montovaných domov vzrástla o 20,0 %, čím sa zmiernil jej rast z predchádzajúcich 24,0 %. Medzitým sa prudko odrazila nová výstavba vydaných budov (72,3 % oproti -52,3 %).

EU: Index nálady švajčiarskych investorov sa v decembri 2023 zvýšil oproti predchádzajúcemu mesiacu o 5,9 bodu na -23,7 bodu, čo poukazuje na najnižšiu mieru pesimizmu švajčiarskych investorov za posledných desať mesiacov, a to aj napriek dlhšiemu obdobiu reštriktívnej menovej politiky SNB. Údaje sa zhodujú s pokračujúcim trendom spomaľovania inflácie vo švajčiarskej ekonomike, pričom sa očakáva začiatok znižovania sadzieb zo strany menovej autority v budúcom roku, pričom viac ako tretina opýtaných analytikov očakáva uvoľnenie sadzieb v nasledujúcich šiestich mesiacoch. Medzitým sa ukazovateľ súčasných podmienok zvýšil o 8,5 bodu na 13,1 bodu.

USA: Index výrobnej aktivity v oblasti Richmondu sa v decembri 2023 znížil na -11 z -5 v novembri, čo je najnižšia hodnota za posledných desať mesiacov. Dodávky sa prudko znížili z -8 na -17, nové objednávky klesli z -5 na -14 a zamestnanosť mierne klesla z 0 na -1. Väčšina firiem zaznamenala zníženie nevybavených objednávok, keďže index zostal záporný. Naopak, index dodacích lehôt sa zlepšil z -4 na 1, čím sa prezentoval prvým pozitívnym údajom od júna 2022. Okrem toho sa v decembri zvýšili priemerné miery rastu platených a prijatých cien spolu s miernym nárastom očakávaných zmien cien v nasledujúcich 12 mesiacoch. Hoci index budúcich miestnych podnikateľských podmienok zostal nezmenený na úrovni -5, firmy si v tejto oblasti zachovali celkovo pesimistický výhľad, keďže index sa zvýšil, ale zostal v zápornom pásme.

Prečítané: 341x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FX pro
pred dňom

Vplyv finančných výsledkov a regulačných prekážok na akcie

Shutterstock_no
pred 2 dňami

Nvidia a Hargreaves Lansdown zaznamenávajú rast, kým Live Nation čelí prepadom

FP (3)
pred 3 dňami

Komodity v poklese a očakávanie hospodárskych výsledkov Nvidie

FX pro
pred 4 dňami

Ceny komodít klesajú, zatiaľ čo kryptomeny zaznamenávajú rast

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.