pred rokom

Akciové trhy klesajú, po tom ako FED potvrdil odhodlanie pokračovať v zvyšovaní sadzieb

shutterstock_1061481884

Akcie počas dňa klesali, pretože nálada na trhu sa zmenila na opatrnú po tom, ako predstavitelia Federálneho rezervného systému potvrdili svoje odhodlanie pokračovať v zvyšovaní sadzieb. Výnosy štátnych dlhopisov stúpli, zatiaľ čo dolár smeroval k najväčšiemu týždňovému rastu od júna 2021.

Absolútna správa:

Index S&P 500 poklesol, tiež aj technologický Nasdaq 100 klesol o viac ako 1,5 %, pričom medzi najviac zasiahnuté patrili rastové akcie. Index Bloomberg Dollar Spot vzrástol už tretí deň, pričom tento týždeň si pripísal 2 %. Ohľadom nadchádzajúceho zvyšovania sadzieb, dvaja hlasujúci členovia Federálneho výboru pre operácie na voľnom trhu sa rozchádzali v názoroch kvôli rozsahu septembrového kroku Fedu, ale vo štvrtkových komentároch pevne stáli za potrebou zvýšiť sadzby, aby sa potlačila prudko rastúca inflácia. Thomas Barkin z Richmondu v piatok zopakoval toto odhodlanie a upozornil na riziko, že toto úsilie by mohlo spôsobiť recesiu. Akcie evidujú prvý týždenný pokles za posledných päť týždňov, čím sa prerušila najdlhšia rastová séria od novembra minulého roku. Tento pokles nasleduje po výraznom raste, pri ktorom index S&P 500 vzrástol o viac ako 15 %.

Investori zarobili na:

Spoločnost Occidental Petroleum Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,88 % (výkonnosť za posledné 2 roky: +20,64 %). Occidental Petroleum Corporation skúma, vyvíja, ťaží a predáva ropu a zemný plyn. Spoločnosť tiež vyrába a predáva rôzne základné chemikálie, vinyly a výkonné chemikálie.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ročná miera inflácie v Japonsku vzrástla v júli 2022 na 2,6 % z 2,4 % v júni. Ide o 11. mesiac  nárastu spotrebiteľských cien a najrýchlejšie tempo od apríla 2014 a to uprostred prudko rastúcich cien paliva a potravín po ruskej invázii na Ukrajinu, ako aj prudko oslabujúceho jenu. Hlavné spotrebiteľské ceny boli na úrovni 2,4 % medziročne, čo je najviac od decembra 2014, po 2,2 % náraste v júni a zodpovedajúcich prognózach. Spotrebiteľské ceny na mesačnej báze po stagnácii v júni vzrástli o 0,5 %, čo je najviac od januára 2021. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,69 %, Hang Seng +0,05 %, Nikkei 225 -0,04 %.

Maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve neočakávane vzrástli o 0,3 % oproti predchádzajúcemu mesiacu v júli 2022. Zotavili sa z poklesu za posledné tri mesiace a prekonali prognózy trhu. Tržby maloobchodného predaja mimo predajní, predovšetkým on-line maloobchodných predajcov, sa zvýšili o 4,8 %, zatiaľ čo predaj v obchodoch s potravinami vzrástol o 0,1 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 -1,25 %, CAC 40 -0,94 %, DAX -1,12 %.

Predbežné odhady ukázali, že maloobchodné tržby v Kanade v júli 2022 medzimesačne klesli o 2 %. Pokiaľ ide o jún, maloobchodné tržby vzrástli o 1,1 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, čo je výrazne nad predbežnými odhadmi o 0,3 % náraste a zvyšovaní z májového nárastu o 2,3 %. Tržby vzrástli v 8 z 11 pododvetví už šiesty mesiac po sebe. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,86 %, S&P 500 -1,29 %, NASDAQ -2,01 %.

Prečítané: 614x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FX Pro
pred dňom

Spotrebiteľská nálada v USA stúpa, keďže sa rozptyľujú obavy z inflácie

Shutterstock_2397690145
pred 2 dňami

Technologickí giganti rastú vďaka pokračujúcej eufórií z umelej inteligencie

Shutterstock_Forexpro
pred 3 dňami

Slabé dáta z trhu práce v USA

FX pro
pred 4 dňami

Výnosy dlhopisov klesajú

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.