pred 2 týždňami

Akciové trhy sa po zverejnení údajov o inflácii dostali pod predajný tlak

akcie

Americké akcie zažívali počas dnešného dňa prepad, ktorý bol spôsobený zverejnenými makroekonomickými správami. Májové údaje o inflácii ukázali, že rast cien sa minulý mesiac nečakane zrýchlil, pričom spotrebiteľské ceny v máji medziročne vzrástli o 8,6 %.

Absolútna správa:

Americké akcie zažívali počas dnešného dňa prepad, ktorý bol spôsobený zverejnenými makroekonomickými správami. Májové údaje o inflácii ukázali, že rast cien sa minulý mesiac nečakane zrýchlil, pričom spotrebiteľské ceny v máji medziročne vzrástli o 8,6 %, čo je najviac od roku 1981. Údaje o spotrebiteľskej nálade zverejnené v piatok dosiahli rekordne nízku úroveň, keďže inflácia zaťažuje americké domácnosti. Indexy S&P 500, Dow Jones a Nasdaq po zverejnení údajov prudko klesli, pričom Nasdaq počas vnútro denného obchodovania strácal viac ako 3 %. Indexy S&P 500 a Dow Jones v poludňajších hodinách strácali viac ako 2 %. Pre účastníkov trhu bolo kľúčovým zverejnenie indexu spotrebiteľských cien (CPI) Úradom pre štatistiku práce, ktorý ponúkol nový pohľad na to, do akej miery pretrváva rast cien v celej americkej ekonomike. Inflácia zostala v tomto roku dominantnou témou pre investorov, tvorcov politík a americkú verejnosť. Hrozilo, že vyššie ceny budú mať negatívny vplyv na spotrebiteľské výdavky, ktoré sú hlavným motorom hospodárskej aktivity USA, keďže tovary a služby sú čoraz nedostupnejšie. Pre investorov sa inflácia stala aj kľúčovým faktorom určujúcim ďalší vývoj menovej politiky Federálneho rezervného systému. Keďže cieľom Fedu je pomôcť znížiť rýchlo rastúce ceny, všeobecne sa očakáva, že centrálna banka na budúco týždňovom zasadnutí, na ktorom bude určovať svoju politiku, zvýši úrokové sadzby o ďalšieho pol percentuálneho bodu, čím sa ďalej zvýšia náklady na pôžičky.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Newmont Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,52 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +94,90 %). Newmont Corporation získava, skúma a rozvíja minerálne vlastnosti. Spoločnosť vyrába a predáva zlato, meď, striebro, zinok a olovo.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ročná miera inflácie v Číne bola v máji 2022 na úrovni 2,1 %, čo je nezmenená hodnota z aprílovej najvyššej hodnoty za päť mesiacov, pričom prognózy trhu očakávali rast o 2,2 %. Priemyselná produkcia v Indii v apríli 2022 medziročne vyskočila o 7,1 %, čím postúpila z nahor revidovaného nárastu o 2,2 % v predchádzajúcom mesiaci a prekonala očakávania trhu. Ceny výrobcov v Japonsku v máji 2022 vyskočili o 9,1 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,52 %, Hang Seng -0,29 %, Nikkei 225 -1,49 %.

Talianska priemyselná produkcia vzrástla v apríli 2022 o 1,6 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, po revidovanom zvýšení o 0,2 % v predchádzajúcom mesiaci a ľahko prekonala očakávania trhu. Index spotrebiteľských cien v Španielsku sa v máji 2022 oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 0,80 %. Priemyselná produkcia na Slovensku sa medziročne v apríli 2022 znížila o 9,6 % po revidovanom poklese o 7,2 % v predchádzajúcom mesiaci. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50  -3,36 %, CAC 40  -2,69 %, DAX -3,08 %.

Ročná miera inflácie v USA sa v máji 2022 nečakane zrýchlila na 8,6 %, čo je najviac od decembra 1981, očakávania trhu boli nadstavené na úrovni 8,3 %. Ročná miera jadrovej inflácie v USA sa v máji 2022 spomalila na 6 % v porovnaní s očakávaniami o 5,9 % raste, po 6,2 % raste v apríli. Je to najnižšia hodnota za štyri mesiace. Michiganský spotrebiteľský sentiment v USA v júni 2022 prudko klesol na rekordné minimum 50,2 bodu, čo bolo výrazne pod trhovými prognózami na úrovni 58 bodov, ukázali predbežné údaje. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones  -2,73 %, S&P 500 -2,92 %, NASDAQ -3,52 %.   

Prečítané: 186x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_630478085
pred 10 hodinami

Horšie výsledky spotrebiteľskej dôvery dnes otočili trh.

shutterstock_2166457233
pred dňom

Akcie dnes v miernej korekcií

shutterstock_210281686
pred 4 dňami

Akcie majú za sebou najlepší týždeň za posledný mesiac

shutterstock_1832846329
pred 5 dňami

Horšie makro výsledky v Európe a USA dnes vytvárali predajný tlak

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.