pred rokom

Akciové trhy začali nový týždeň v stratách a prehlbujú pokles

shutterstock_2180933173

Po výraznom raste, ktorý zvýšil hodnotu akciového trhu o 7 biliónov amerických dolárov, zavládol na Wall Street pesimizmus a obchodníci sa pripravujú na rétoriku predstaviteľov Federálneho rezervného systému.

Absolútna správa:

Po prudkom raste, ktorý viedol k najlepšiemu štartu indexu S&P 500 do tretieho štvrťroka od roku 1932, sa akcie posunuli k najhoršiemu spätnému prepadu za posledné dva mesiace. Akciám technologických spoločností sa nedarilo, keďže výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov prekročili 3 %. Index volatility Cboe prudko vzrástol. S rastom dolára euro kleslo na 20 ročné minimum. Nábeh amerických akcií z nedávnych miním sa po neutíchajúcich varovaniach predstaviteľov Fed-u, že boj proti inflácii sa zďaleka neskončil, rozplynul a piatkový prejav Jeroma Powella tento názor pravdepodobne len posilní. Očakáva sa, že zopakuje odhodlanie pokračovať v zvyšovaní sadzieb s cieľom dostať ceny pod kontrolu. Hedžové fondy medzitým rozpútali rekordné stávky na to, že Fed sa bude držať svojho scenára sprísňovania. Investori si tiež uvedomujú, že takzvané kvantitatívne sprísňovanie sa na budúci mesiac rozbehne na plné obrátky a zvýši tlak na rizikovejšie aktíva, ktoré profitovali z dostatočnej likvidity. Okrem toho zlato klesalo už šiesty deň, keďže silnejší dolár a vyššie výnosy z dlhopisov sú pre zlato zlé. Ropa znížila straty po tom, ako saudskoarabský minister ropného priemyslu princ Abdulaziz bin Salmán povedal, že nesúlad medzi trhom s futures a základnými údajmi o ponuke môže prinútiť OPEC a jeho spojencov konať.

Investori zarobili na:

Spoločnost Mosaic Company, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,38 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +174,67 %). Mosaic vyrába a distribuuje poľnohospodárskym komunitám živiny pre plodiny. Spoločnosť ponúka prísady do krmív, rastlinné živiny, priemyselné výrobky, koncentrované fosfáty a potaš.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čínska ľudová banka pri augustovom stanovení znížila svoje kľúčové úrokové sadzby (LPR), čo bolo druhé zníženie v tomto roku, keďže rada zintenzívnila úsilie o oživenie dopytu po pôžičkách v situácii, keď opakovane vypukol COVID-19 a pretrvával pokles v oblasti nehnuteľností. Jednoročná základná úroková sadzba (LPR), ktorá sa používa pri úveroch pre podniky a domácnosti, bola znížená o 5 bázických bodov na rekordne nízku úroveň 3,65 %, zatiaľ čo päťročná LPR, ktorá ovplyvňuje tvorbu cien hypotekárnych úverov na bývanie, bola druhýkrát v tomto roku znížená o 15 bázických bodov na 4,30 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,73 %, Hang Seng -0,59 %, Nikkei 225 -0,47 %.

Indikátor spotrebiteľskej dôvery v Belgicku sa v auguste 2022 zvýšil na -11 bodov z -13 bodov v predchádzajúcom mesiaci, pričom stále zostáva pod svojím dlhodobým priemerom. Spotrebitelia boli viac presvedčení o všeobecnom hospodárskom vývoji v Belgicku v nasledujúcich dvanástich mesiacoch, pričom prejavili väčšie obavy o vývoj nezamestnanosti. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 -1,93 %, CAC 40 -1,80 %, DAX -2,32 %.

Ceny nových domov v Kanade sa v júli 2022 oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšili o 0,1 %, čo je najmenší nárast za posledné dva roky a výrazne pod priemerným nárastom zaznamenaným v prvých dvoch štvrťrokoch 2022. Najvyšší nárast v júli zaznamenala Ottawa, kde ceny vzrástli o 0,6 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,90 %, S&P 500 -2,13 %, NASDAQ -2,55 %.

Prečítané: 691x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2088084514
pred 19 hodinami

Nezamestnanosť v eurozóne klesá a výrobná aktivita sa spomaľuje

Shutterstock FX
pred 3 dňami

Akcie a dlhopisy sa zotavujú, keďže inflácia oslabuje

Shutterstock_1538141879
pred 4 dňami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred 5 dňami

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.