pred dňom

Americké akcie klesajú, Ázia zmiešaná a Európa rastie v tieni geopolitiky

Shutterstock_2393476261

Dňa 23. mája 2025 sa globálne finančné trhy vyvíjali pod vplyvom viacerých faktorov, ktoré odhalili kontrasty medzi regiónmi a naznačili zvýšenú citlivosť investorov na politické aj ekonomické signály. Od zákonodarných zmien v USA cez zmiešané údaje z Ázie až po pozitívne prekvapenia z Európy.

Absolútna správa

V piatok ráno zaznamenali americké trhy pokles, keď sa indexy S&P 500 a Dow Jones Industiral Average znížili o 1,03 % a 0,8 %, zatiaľ čo sa technologický Nasdaq Composte pri otvorení Wall Street stratil 1,6 %. Za týmito negatívnymi pohybmi stojí nárast výnosov amerických štátnych dlhopisov, ktoré vystúpili na najvyššie hodnoty od októbra 2023 (výnos 30-ročných dlhopisov dokonca prekročil úroveň 5,16 %). Investori tak zostávajú opatrní najmä v súvislosti so schválením daňového zákona prezidenta Trumpa v Snemovni reprezentantov, ktorý podľa Kongresového rozpočtového úradu zvýši federálny dlh o takmer 3,8 bilióna dolárov. Negatívna nálada zasiahla aj spoločnosti v oblasti technológií – Apple čelí poklesu trhového podielu v Číne a zvyšujúcim sa nákladom kvôli clám, zatiaľ čo Tesla zápasí so slabnúcim globálnym dopytom a stratou pozície na európskom trhu v prospech čínskeho BYD, ktorý prvýkrát v regióne prekonal Teslu v mesačných predajoch elektromobilov. Medzitým, než sa stihlo obchodovanie v Spojených štátoch rozbehnúť naplno, tak ázijsko-tichomorského trhy vyslali zmiešané signály. Japonské indexy Nikkei 225 a Topix sa uzavreli o 0,47 % a 0,68 % vyššie vďaka priaznivým ekonomickým ukazovateľom, vrátane zrýchlenia jadrovej inflácie na 3,5 %, čo naznačuje oživenie spotrebiteľského dopytu. Naopak, juhokórejský Kospi zostal nezmenený a technologický Kosdaq klesol o 0,24 %. S miernym ziskom 0,15 % sa predstavil aj austrálsky S&P/ASX 200 a hongkonský Hang Seng si pripísal 0,24 %, aj keď čínsky CSI 300 klesol o 0,81 %.  Investori sledovali v regióne údaje o cenách výrobcov v Južnej Kórei a maloobchodných tržbách na Novom Zélande, pričom pozitívne vnímajú aj pokračujúcu diplomatickú komunikáciu medzi USA a Čínou, ktorá zmierňuje obavy z obchodných napätí. Súčasne európske akciové trhy sa ku koncu týždňa posilnili vďaka lepším než očakávaným údajom z Nemecka a Spojeného kráľovstva. Index STOXX 600 k 16:000 Seč stúpol o 1,06 %, pričom vynikli akcie AJ Bell (+8,53 %) po silných výsledkoch, Michelin mierne posilnil po zvýšení ratingu a Games Workshop klesol o 2,97 % pre odhadované dopady amerických ciel.

Makroekonomické údaje a správy

USA: V USA predaj existujúcich domov v apríli nečakane klesol o 0,5 % na 4 milióny ročne, pokračujúc v marcovom poklese. Zásoby domov zas dosiahli najvyššiu úroveň za takmer päť rokov, čo zlepšuje vyjednávaciu pozíciu kupujúcich, a mediánová cena domov medziročne vzrástla o 1,8 % na 414 000 dolárov. Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti neočakávane klesol na 227 000, hoci štvortýždňový priemer a počet pokračujúcich žiadostí dosiahli najvyššie hodnoty od novembra 2021, čo naznačuje, že prepustení pracovníci majú väčšie ťažkosti s opätovným zamestnaním, aj keď trh práce zostáva celkovo stabilný.

Ázia: V Ázii inflácia v Japonsku v apríli medziročne dosiahla 3,6 % s miernym rastom jadrovej inflácie na 3,5 %, zatiaľ čo medzimesačný rast spotrebiteľských cien sa spomalil. V Južnej Kórei ceny výrobcov v apríli medzimesačne klesli o 0,1 % po marcovej stagnácii, kým sa  medziročný rast znížil na 0,9 % v dôsledku poklesu cien poľnohospodárskych a priemyselných produktov. Singapurská inflácia zas zostala stabilná na 0,9 % medziročne, s miernym nárastom jadrovej inflácie na 0,7 %, pričom centrálna banka očakáva v roku 2025 mierny pokles inflácie v dôsledku globálnej neistoty.

Európa: Maloobchodné tržby vo Veľkej Británii v apríli prekvapili rastom o 1,2 % medziročne a 1,3 % medzimesačne, čo podporilo najmä teplé počasie a vyšší predaj potravín. Zároveň spotrebiteľská dôvera evidovali v máji najlepší výsledok od pandémie. Nemecká ekonomika sa v prvom štvrťroku zotavila silnejším rastom HDP o 0,4 %, najmä vďaka lepšiemu výkonu priemyslu a exportu, zatiaľ čo medziročná stagnácia znamená pozitívnu revíziu oproti predchádzajúcim očakávaniam. V Belgicku sa podnikateľská dôvera v máji mierne zlepšila, najmä v obchode a stavebníctve, vďaka optimistickejším očakávaniam dopytu a objednávok, hoci sektor služieb spomalil pokles dôvery a priemysel zostal stabilný.

Prečítané: 110x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2468369911
pred 2 dňami

Trhy v tieni Trumpovho daňového zákona a rastúceho amerického dlhu

Shutterstock_2505324085
pred 3 dňami

Rastúca inflácia vo Veľkej Británii a opatrnosť Fedu ovplyvňujú globálne trhy

Shutterstock_1914701269
pred 4 dňami

Svetové trhy na vážkach: Americké akcie klesli, Áziu potiahli centrálne banky

Shutterstock_2472163337
pred 5 dňami

USA dostalo nižší rating. Nvidia predstavila množstvo noviniek

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.