pred 9 mesiacmi

Americké akcie pred zverejnením zápisnice FEDu s nesúrodým vývojom

Shutterstock_2137727023

Americké akcie sa pred zverejnením zápisnice z júlového zasadnutia Federálneho rezervného systému snažili nájsť správny smer. Dlhopisy sa vyvíjali zmiešane.

Absolútna správa:

Index S&P 500 rástol napriek objemu, ktorý bol o 16 % nižší ako 30-dňový priemer v tomto čase, zatiaľ čo technologický Nasdaq 100 klesol. Spoločnosti Progressive a Berkshire Hathaway podporili širší benchmark po tom, ako čisté predpísané poistné spoločnosti Progressive v júli medzimesačne vzrástlo. Spoločnosť Target vzrástla vďaka silnému oživeniu zisku maloobchodného reťazca. Americké štátne dlhopisy sa vyvíjali zmiešane, keďže referenčné 10-ročné štátne dlhopisy sa pohybovali okolo 4,2 %, kratšie dlhopisy sa obchodovali na vyšších úrovniach. Obchodníci pozorne sledujú zápisnicu z júlového zasadnutia FOMC, ktorá má byť zverejnená neskôr v stredu. Libra posilnila, keďže inflácia v Spojenom kráľovstve prekonala očakávania. Hospodárske problémy Číny však naďalej zaťažujú trhy, a to aj napriek množstvu stimulačných krokov zo strany úradov. Yuan sa voči doláru prepadol k najslabšej hodnote za posledných 16 rokov, zatiaľ čo yen klesol na úroveň, ktorá v septembri vyvolala intervenciu Japonska. Najnovšie údaje o mzdách a štatistiky maloobchodu v USA v utorok rozkolísali trhy, čo podnietilo stávky, že prísna politika centrálnej banky bude platiť dlhšie. Prezident minneapoliského FEDu Neel Kashkari varoval, že inflácia je "stále príliš vysoká". V Číne sa centrálna banka snažila podporiť silnejšou úrokovou sadzbou pre yuan, než sa očakávalo, a najväčšou injekciou krátkodobej hotovosti do finančného systému od februára. Tieto kroky zatiaľ nedokázali obnoviť optimizmus a pohyby na trhu naznačujú, že obchodníci očakávajú agresívnejšie podporné opatrenia. Dohoda spoločnosti Intel s izraelskou firmou Tower Semiconductor v hodnote 5,4 miliardy dolárov sa zrútila po tom, ako sa jej nepodarilo včas získať súhlas čínskych regulačných orgánov. Spoločnosť Energy Transfer kúpi spoločnosť Crestwood Equity Partners v rámci kapitálovej transakcie v hodnote 7,1 miliardy USD, ktorá spoločnosti Energy Transfer umožní rozšíriť svoju sieť plynovodov v USA.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Priemerné ceny nových domov v 70 najväčších čínskych mestách v júli 2023 medziročne klesli o 0,1 % po nezmenenom údaji v júni v dôsledku dlhotrvajúcej krízy v oblasti nehnuteľností a zastavenia hospodárskeho oživenia. Spomedzi najväčších čínskych miest boli ceny nižšie v Shenzhene (-2,8 %) aj v Guangzhou (-1,3 %). Naopak, ceny naďalej rástli v Pekingu (3,5 %) a Šanghaji (4,5 %). Na mesačnej báze ceny nových domov klesli o 0,2 %. Snahy z Pekingu o rozšírenie finančnej podpory pre developerov a stimuly pre kupujúcich prvého bývania a záujemcov o modernizáciu neoživili oslabený sektor, keďže výdavky spotrebiteľov sú naďalej slabé.

EU: Inflácia spotrebiteľských cien v Spojenom kráľovstve v júli 2023 klesla na 6,8 % zo 7,9 % v júni, čo poukazuje na najnižšiu úroveň od februára 2022 a zodpovedá konsenzu trhu, najmä v dôsledku poklesu cien pohonných hmôt. Okrem toho jadrová miera inflácie, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú energie a potraviny, dosiahla 6,9 %. Počet zamestnaných osôb v eurozóne sa za tri mesiace do júna 2023 zvýšil oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 0,2 % na 166,7 tisíc, čo bolo v súlade s trhovými očakávaniami a spomalenie oproti nadol revidovanému rastu o 0,5 % v predchádzajúcom štvrťroku.

USA: Priemerná zmluvná úroková sadzba 30-ročných hypoték s pevnou úrokovou sadzbou a zodpovedajúcim zostatkom úveru (726 200 USD alebo menej) v USA sa v týždni končiacom 11. augusta 2023 zvýšila o 7 bázických bodov na 7,16 %, čo je najviac od októbra 2022. Počet stavebných povolení v Spojených štátoch sa v júli 2023 zvýšil o 0,1 % na sezónne očistenú ročnú mieru 1,442 milióna, čím zaostal za trhovým odhadom 1,463 milióna povolení. Počet povolení na výstavbu rodinných domov sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 0,6 % na 930 tisíc, čo je najvyššia hodnota za viac ako jeden rok. Povolenia rástli v regiónoch severovýchod, juh a západ, zatiaľ čo na stredozápade sa znížili. V medziročnom porovnaní sa počet národných povolení znížil o 13 %.

Prečítané: 586x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 7 hodinami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred dňom

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 2 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

FP (5)
pred 3 dňami

Nervozita na trhoch: pokles indexov, kryptomien a komodít po zverejnení makroekonomických dát

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.