pred mesiacom

Americké akcie v piatok rástli, a ukončili tým sériu siedmych červených týždňov v rade

shutterstock_249300013

Americké akcie v piatok vzrástli, čím hlavné indexy ukončili niekoľkotýždňovú sériu strát po tom, čo pár optimistickejších podnikových výsledkov aspoň dočasne vykompenzovali obavy z prudkého hospodárskeho poklesu.

Absolútna správa:

Počas niekoľkých uplynulých obchodných dní investori priaznivo hodnotili sériu najnovších štvrťročných výsledkov a výhľadov maloobchodných predajcov, ako sú Macy's, Nordstrom, Dollar General a Dollar Tree. Tieto spoločnosti vo veľkej miere prekonali odhady Wall Street, čo pomohlo zmierniť obavy, že tlak na nepriaznivé hospodárske výsledky, ktoré nedávno vykázali spoločnosti Walmart, Target a Kohl's, sa neprejavil rovnako vo všetkých spotrebiteľsky orientovaných firmách. Mimo maloobchodu zvýšili svoje prognózy tržieb na aktuálny štvrťrok aj ďalšie spoločnosti, vrátane spoločností z leteckého sektoru ako JetBlue a Southwest, čo naznačuje, že dopyt v oblasti cestovania zostal silný. Silnejšie výsledky môžu signalizovať, že spotrebiteľ v USA je aj napriek historicky najvyššej inflácií za 40 rokov v dobrej kondícii a dopyt po produktoch a službách teda ostáva robustný. Analytici z Wall Street však vyjadrili pochybnosti o budúcich tržbách a ziskoch spoločností, ktoré sme tento týždeň na trhu zaznamenali, najmä preto, že inflácia doteraz vykázala len málo významných znakov výraznejšieho poklesu. Index S&P 500 dnes rástol a v priebehu obchodného dňa sme zaznamenali rast o viac ako 2 %, po tom čo sedem týždňov v rade klesal, a vytvoril najdlhšiu sériu strát od roku 2000. Dolár dnes klesal. Americké trhy budú v pondelok pre sviatok zatvorené.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Ulta Beauty, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o  % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +40,32 %). Spoločnosť Ulta Beauty, Inc. prevádzkuje sieť kozmetických predajní. Spoločnosť ponúka kozmetiku, parfumy, výrobky starostlivosti o pleť a vlasy a služby salónov. Ulta Beauty poskytuje služby zákazníkom v celých Spojených štátoch.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Thajsko v apríli 2022 neočakávane vykázalo obchodný deficit vo výške 1,91 miliardy USD v porovnaní s trhovým konsenzom o salde a posunul sa z prebytku 0,18 miliardy USD v tom istom mesiaci minulého roka. Išlo o prvý deficit obchodnej bilancie za tri mesiace, pričom export medziročne vzrástol o 9,9 percenta, zatiaľ čo import rástol oveľa rýchlejšie o 21,5 percenta. Zisky zarobené čínskymi priemyselnými firmami sa medziročne zvýšili len o 3,5 % na 26,58 bilióna CNY, pričom sa rast prudko spomalil z 8,5 % nárastu v marci. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,21 %, Hang Seng +2,89 %, Nikkei 225 +0,66 %.

Úvery nefinančným spoločnostiam v eurozóne vzrástli v apríli 2022 medziročne na 5,2 %, čo je najviac za viac ako rok. Maloobchodné tržby v Španielsku vzrástli v apríli 2022 medziročne o 1,5 %, čím sa odrazili od poklesu revidovaného nadol o 4,1 % v predchádzajúcom mesiaci. Centrálna banka Turecka ponechala na svojom májovom zasadnutí kľúčovú týždennú repo sadzbu na úrovni 14 %, ako sa očakávalo. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50  +1,83 %, CAC 40  +1,64 %, DAX +1,62 %.

Index cien výdavkov na osobnú spotrebu v Spojených štátoch sa v apríli 2022 medzimesačne zvýšil o 0,2 %, čo je oveľa menej ako o 0,9 % v marci. Ročná miera sa tiež spomalila na 6,3 % z rekordných 6,6 %. Ceny energií vzrástli o 30,4 %, čo je menej ako 33,9 % v marci, ale inflácia potravín sa zrýchlila na 10 %. Osobné výdavky v USA vzrástli v apríli 2022 medzimesačne o 0,9 %, po nahor revidovanom raste o 1,4 % v marci a prekonaní prognóz trhu vo výške 0,7 % čo je znakom toho, že spotrebitelia naďalej míňajú napriek rastúcim cenám.  Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones  +1,77 %, S&P 500 +2,47 %, NASDAQ +3,33 %.   

Prečítané: 204x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_630478085
pred 10 hodinami

Horšie výsledky spotrebiteľskej dôvery dnes otočili trh.

shutterstock_2166457233
pred dňom

Akcie dnes v miernej korekcií

shutterstock_210281686
pred 4 dňami

Akcie majú za sebou najlepší týždeň za posledný mesiac

shutterstock_1832846329
pred 5 dňami

Horšie makro výsledky v Európe a USA dnes vytvárali predajný tlak

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.