Obrat na trhoch, poháňaný vlnou investorov nakupujúcich „dip“ alebo krátkodobý pokles ukázal, že účastníci trhu by sa mali vyvarovať unáhlených záverov na popud jedného zverejneného údaju – v tomto prípade miery inflácie v USA.
Obrat na trhoch, poháňaný vlnou investorov nakupujúcich „dip“ alebo krátkodobý pokles ukázal, že účastníci trhu by sa mali vyvarovať unáhlených záverov na popud jedného zverejneného údaju – v tomto prípade miery inflácie v USA.
Absolútna správa:
Americké akciové trhy vzrástli po oživení, ktoré posunulo index S&P 500 späť k hranici 5 000. Americký index S&P 500 a Nasdaq 100 si pripísali približne 1 %, zatiaľ čo európsky index Stoxx 600 vzrástol na najvyššiu úroveň za viac ako mesiac. Investori sa pripravujú na ďalšiu dávku údajov o výkonnosti americkej ekonomiky. Tieto by im mohli pomôcť pri formovaní investičných stratégií. Obrat vo výkonnosti akcií, poháňaný vlnou investorov nakupujúcich „dip“ alebo krátkodobý pokles ukázal, že účastníci trhu by sa mali vyvarovať unáhlených záverov na popud jedného zverejneného údaju. Keď sa pozrieme na posledných 40 rokoch, investori dokážu slušne zarobiť práve na dočasných poklesoch trhu. Priaznivé správy o výsledkoch spoločností boli záchranou pre investorov, ktorých sklamali utorňajšie vyššie než očakávané údaje o inflácii v USA. Správa od Fed-u znamenala, že si budú musieť na zníženie úrokových sadzieb predsa len počkať o niečo dlhšie. Investori definitívne znížili svoje očakávania, že zníženie úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom príde už v marci. Šancu, že sa tak stane na jeho nasledujúcom stretnutí začiatkom mája je 1 ku 3 v neprospech, čo je pokles oproti takmer úplnej istote spred dvoch týždňov. Prezident Federálnej rezervnej banky v Chicagu Austan Goolsbee sa vyjadril, že mierne vyššie údaje o inflácii po niekoľko nasledujúcich mesiacoch budú stále v súlade s cieľmi Centrálnej banky zraziť infláciu na úroveň 2 %. Údaje, ktoré bude treba pozorne sledovať zahŕňajú počiatočné nároky v nezamestnanosti, priemyselnú výrobu a maloobchodné tržby.
Výnos 10-ročných dlhopisov klesol o tri bázické body na 4,22 %.
Výnos 10-ročných dlhopisov Nemecka klesol o dva bázické body na 2,31 %.
Výnos 10-ročných britských dlhopisov klesol o tri bázické body na 4,02 %.
Ropa West Texas Intermediate klesla o 0,9 % na 75,93 USD za barel.
Spotové zlato vzrástlo o 0,3 % na 1 998,10 USD za uncu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Japonský HDP sa v 4. štvrťroku 2023 nečakane zmenšil o 0,1 % medzikvartálne, zaostávajúc za predpoveďami trhu o 0,3 % raste a po revidovanom poklese o 0,8 % v 3. štvrťroku podľa predbežných dostupných dát.
EÚ: Britská ekonomika zaznamenala v štvrtom štvrťroku 2023 medziročne pokles o 0,2 %, čo je prvý pokles od roku 2021, po nadol revidovanom raste o 0,2 % v predchádzajúcom období.
USA: Počet žiadostí o dávky v nezamestnanosti v USA klesol o 9 000 na 218 000 v porovnaní s predchádzajúcim týždňom, čo je mierne pod odhadmi 220 000, ale zostáva nad priemerom za posledné dva mesiace.
Prečítané: 367x
V stredu 22.1.2025 sa na svetových trhoch prejavil zmiešaný sentiment, keďže investori reagovali na hospodárske výsledky, geopolitické napätie a vývoj menovej politiky. V USA lepšie ako očakávané výsledky pozdvihli kľúčové akcie, zatiaľ čo v Európe optimizmus v súvislosti so znižovaním úrokových sadzieb podporil indexy. Akcie Netflixu dosiahli rekordnú úroveň, keď vykázal robustné výsledky.
21. januára 2025 sa trhy po významných politických udalostiach v USA dostali do pohybu, pričom investori zareagovali na nové výkonné príkazy prezidenta Donalda Trumpa. Očakávania spojené s obchodnou politikou a reguláciami ovplyvnili nielen akciové indexy v Amerike, ale aj burzy v Ázii a Európe, kde sa prejavili rozdielne makroekonomické trendy.
V najnovšom vydaní denného komentára sa pozrieme bližšie na aktuálny vývoj na globálnych trhoch v súvislosti s inauguráciou Donalda Trumpa, ako aj na makroekonomické trendy v USA, Ázii a Európe, ktoré ovplyvňujú investičné očakávania.
Globálne finančné trhy 17. januára 2025 vykázali zmiešané pohyby, keď americké indexy zaznamenali nárasty, zatiaľ čo negatívny sentiment v Ázii vyvážili priaznivé ekonomické údaje z Číny. V Európe sa optimizmus naďalej udržiaval, podporený silnými hospodárskymi výsledkami a správami z rôznych sektorov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.