pred rokom

Americký Fed opäť zvýšil úrokovú sadzbu

shutterstock_2104944950

Zvýšenie úrokovej sadzby ukazuje na nižšie riziko, že USA vykáže dva štvrťroky po sebe klesajúcu ekonomickú aktivitu na čo akcie reagovali silným rastom.

Absolútna správa:

Akcie prudko posilnili, keďže Federálny rezervný systém zopakoval svoj záväzok bojovať proti vysokej inflácii ďalším obrovským zvýšením, pričom obchodníci sa teraz zameriavajú na názory Jeroma Powella na ekonomiku, aby zistili, koľko ďalších zvýšení úrokových sadzieb bude potrebných. Fed jednohlasne zvýšil svoju referenčnú sadzbu sadzbu v súlade s očakávaniami o 75 bázických bodov na úroveň 2,25 - 2,75 % a očakáva, že ďalšie zvýšenia „budú vhodné“. Šéf americkej centrálnej banky zopakoval záväzok vrátiť infláciu pod vytýčený cieľ 2 %. Predstavitelia americkej menovej politiky oznámili, že sa síce výdavky a produkcia sa zmiernili, avšak trh práce je stále dostatočne silný, takže stále prevláda medzi centrálnymi bankármi názor, že sa USA vyhnú recesii. Jeden z najsledovanejších ukazovateľov výnosovej krivky na trhu štátnych dlhopisov predĺžil svoju inverziu. Euro v reakcií na toto zvýšenie prekvapivo posilnilo a prekonalo hranicu 1.02 doláru. Bitcoin nakrátko prekonal hranicu 23 000 dolárov a rástli aj ostatné kryptomeny.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Enphase Energy, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o +17,89 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +26717,9 %). Enphase Energy je globálna energetická technologická spoločnosť, ktorá navrhuje, vyvíja, vyrába a predáva domáce energetické zariadenia, ktoré riadia výrobu energie, jej energie, riadenie a komunikáciu na jednej inteligentnej platforme. Spoločnosť v súčasnosti ponúka riešenia zamerané na rezidenčné a komerčné trhy po celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Thajsko zaznamenalo v júni 2022 obchodný deficit vo výške 1,53 miliardy USD, čo zodpovedá konsenzu trhu, pričom sa posunulo z prebytku 1,18 miliardy USD v rovnakom mesiaci minulého roka. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,49 %, Hang Seng -1,13 %, Nikkei 225 +0,22 %.

Nemecký indikátor spotrebiteľskej dôvery GfK v júli klesol na nové rekordné minimum -30,6, z revidovaných -27,7 v júni a v porovnaní s prognózami trhu -28,9. Najnovšie údaje poukázali na rastúce obavy z recesie a taktiež z nedostatku dodávok zemného plynu, pričom vojna na Ukrajine a prerušené dodávateľské reťazce ešte viac tlačili nahor ceny energií a potravín. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 +0,91 %, CAC 40 +0,75 %, DAX +0,53 %.

Federálny rezervný systém na svojom zasadnutí v júli zvýšil cieľový rozsah pre sadzbu Fed fondov o 75 bázických bodov na 2,25 % – 2,5 %, čo je už štvrté zvýšenie sadzieb za sebou. Nové objednávky na kapitálový tovar vyrobený v USA vzrástli o 1,9 percenta v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom jún, čo je najviac od januára a nárast už 4 mesiace po sebe. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,37 %, S&P 500 +2,61 %, NASDAQ +4,06 %.

Prečítané: 754x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_1914701269
pred 19 hodinami

Pokračujúce oživenie akciového trhu, Tesla aj Boeing si pripisujú zisky

FP
pred dňom

Ekonomický prehľad: Ceny kryptomien sa stabilizujú, kým komodity čelia výzvam

FX pro
pred 2 dňami

Ekonomický prehľad: Zlato a ropa klesajú, kým Bitcoin zaznamenáva návrat

FX pro
pred 5 dňami

Zmeny na trhoch: Hodnotenie po izraelskom útoku

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.