pred 2 mesiacmi

Australská Centrálna banka si ponechala úrokové sadzby

ForexPro

Akciová trhy katapultovali index S&P 500 na 16-mesačné maximum.

Absolútna správa

Obchodníci tiež preskúmali údaje, podľa ktorých sa aktivita amerických tovární v júli znížila už deviaty mesiac po sebe, zatiaľ čo počet otvorených pracovných miest v USA v júni klesol na najnižšiu úroveň od apríla 2021. Spoločnosť BMW AG klesla po varovaní pred vyššími nákladmi na vývoj elektromobilov, zatiaľ čo logistický gigant DHL Group poskytol prognózu zisku, ktorá zaostala za odhadmi analytikov. Výsledky poukazujú na rastúce obavy o trvanlivosť podnikových ziskov a otázky, či akcie môžu naďalej rásť. Keďže index S&P 500 je teraz menej ako 5 % od historického maxima, objavujú sa náznaky, že investori si dávajú pauzu pred údajmi o zamestnanosti v USA a ziskami gigantov Apple a Amazon. Index S&P 500 zastavil dvojdňový nárast. Dolár vzrástol voči všetkým svojim partnerom zo skupiny desiatich krajín. Index S&P 500 v utorok získal najpriaznivejší výhľad od spoločnosti Oppenheimer Asset Management, ktorá predpovedá ďalšie posilnenie akcií. Jen sa voči doláru obchodoval slabšie, čo prispelo k pondelkovému poklesu, a to v dôsledku slabého dopytu po 10-ročných dlhopisoch. Austrálsky dolár voči doláru klesol po tom, ako centrálna banka krajiny ponechala úrokové sadzby nezmenené a obchodníci znížili stávky na ďalšie sprísňovanie.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Reserve Bank of Australia na svojom augustovom zasadnutí ponechala svoju peňažnú sadzbu na nezmenenej úrovni 4,1 %, čím druhý mesiac po sebe predĺžila sadzobnú pauzu a vzdorovala konsenzu trhu, ktorý predpokladal zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov. Centrálna banka síce zdôraznila, že tlak na znižovanie nákladov v krajine sa zmierňuje, ale zároveň sa domnievala, že inflácia na úrovni 6 % je stále príliš vysoká. Všeobecný čínsky PMI vo výrobnom sektore Caixin v júli 2023 klesol na 49,2 bodu z júnových 50,5 bodu, čím zaostal za trhovým odhadom 50,3 bodu a tiež dosiahol najnižšiu hodnotu za posledných šesť mesiacov.

EU: Miera nezamestnanosti v Nemecku sa v júli 2023 znížila na 5,6 %, čo bolo menej, ako sa očakávalo v predchádzajúcom mesiaci aj ako sa očakávalo na trhu (5,7 %). Sezónne očistená miera nezamestnanosti v eurozóne bola v júni 2023 na rekordne nízkej úrovni 6,4 %, teda stabilná v porovnaní s májom 2023 a mierne pod trhovými projekciami na úrovni 6,5 %. Rok predtým bola miera nezamestnanosti vyššia a dosahovala 6,7 %. Index PMI výrobného sektora eurozóny HCOB v júli 2023 klesol na 42,7 bodu zo 43,4 bodu v predchádzajúcom mesiaci, čo je najnižšia hodnota za posledné tri roky.

USA: Počet voľných pracovných miest v júni 2023 klesol oproti predchádzajúcemu mesiacu o 34 000 na 9,582 milióna, čím dosiahol najnižšiu úroveň od apríla 2021 a dostal sa pod trhový konsenzus 9,61 milióna, čo naznačuje, že trh práce sa môže ochladzovať. Subindex ISM výrobných cien v Spojených štátoch sa v júli 2023 zvýšil na 42,60 bodu z júnových 41,80 bodu, v porovnaní s trhovými projekciami na úrovni 42,8 bodu. Index PMI výrobného sektora ISM v Spojených štátoch sa v júli 2023 zvýšil na 46,4 bodu z takmer trojročného minima 46 bodov v júni, avšak pod trhovými očakávaniami 46,8 bodu.

Prečítané: 282x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2088084514
pred 19 hodinami

Nezamestnanosť v eurozóne klesá a výrobná aktivita sa spomaľuje

Shutterstock FX
pred 3 dňami

Akcie a dlhopisy sa zotavujú, keďže inflácia oslabuje

Shutterstock_1538141879
pred 4 dňami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred 5 dňami

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.