pred 3 mesiacmi

Ázijské akcie rastú a Index S&P 500 vstupuje na býčí trh

Shutterstock_1035919567 (2)

Akcie sa rastú, keďže sa obchodníci pripravujú na týždeň plný rozhodnutí hlavných centrálnych bánk o úrokových sadzbách. Spoločnosť Tesla Inc. je pripravená na rekordnú víťaznú sériu.

Absolútna správa:

Index S&P 500 sa posunul ďalej do býčieho teritória v súvislosti so stávkami na pozastavenie činnosti Federálneho rezervného systému po 10 zvýšeniach sadzieb v rade. Spoločnosť Tesla je na ceste k 12. dňu rastu, keďže jej nabíjačky pre elektromobily sa stávajú priemyselným štandardom. Prevádzkovateľ výletných lodí Carnival Corp. vzrástol po zvýšení ratingu od JPMorgan Chase & Co. Nabitý kalendár pre investorov sa začína v utorok údajmi o spotrebiteľských cenách v USA a nasledujúci deň najnovším politickým rozhodnutím Fed-u. Keďže tempo inflácie sa stále ukazuje ako nevyspytateľné, umiestnenie na trhoch so sadzbami naznačuje ešte jedno zvýšenie v júli. "Zdá sa, že trhy podhodnotili pravdepodobnosť júnového zvýšenia," povedala Pooja Kumra, hlavná európska stratégka pre sadzby v Toronto Dominion Bank. Údaje sa pohybujú správnym smerom, ale stále nie tam, kde by centrálne banky chceli mať infláciu. Zatiaľ čo konsenzus hovorí o tom, že Fed tento týždeň pozastaví svoju činnosť, neočakávané zvýšenie sadzieb zo strany Bank of Canada a Reserve Bank of Australia vnieslo na trhy ďalší prvok neistoty. Predpokladá sa, že Európska centrálna banka zvýši svoju základnú úrokovú sadzbu vo štvrtok a Bank of Japan by mala v piatok zostať bez zmeny. K tomu sa pridávajú obavy o rast v Číne. Čínska ľudová banka bude mať vo štvrtok príležitosť pridať ďalšie menové stimuly, hoci väčšina ekonómov oslovených agentúrou Bloomberg zatiaľ nepredpokladá zmenu sadzieb. Medzitým v prípade akcií hlavní stratégovia Wall Street poskytujú rozdielne názory na to, čo bude S&P 500 pravdepodobne robiť ďalej. Stratégovia Goldman Sachs očakávajú, že zisky budú pokračovať, keďže ostatné sektory dobehnú horiacu rally technologických akcií.

 

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Výrobné ceny v Japonsku vzrástli medziročne o 5,1 %, pričom ide o piaty mesiac po sebe spomaľovania rastu inflácie v dôsledku zmiernenia globálnych inflačných tlakov. Údaje za máj boli nižšie než analytici predpokladali a ušli o najnižšie hodnoty za posledné dva roky. Na mesačnej báze klesli náklady výrobcov o -0,7 %, čím sa prvýkrát od februára dostali do záporných hodnôt.

EU: Miera nezamestnanosti v Turecku vzrástla v apríly na 10,2 %, čo je najvyššia hodnota za posledné 4 mesiace. Počet nezamestnaných stúpol o 74-tisíc na takmer 3,6 milióna a počet zamestnaných klesol o vyše pol milióna na 31,61 milióna. Miera participácie vzrástla na 53,9 % a miera zamestnanosti sa zvýšila na 48,4 % z pôvodných 47,6 %.

USA: Miera nezamestnanosti v Kanade sa v máji zvýšila na 5,20 % z 5 % v apríli 2023 pričom zaujímavé sú nasledujúce dva faktory, medzi ktoré patrí zamestnanosť na plný úväzok v Kanade, ktorá sa znížila o 32,70 % a porovnáme s údajmi zamestnanosti na čiastočný úväzok v Kanade, ktorá sa v máji 2023 znížila na 15,50 tisíca zo 47,60 tisíca v apríli 2023.

 

David Matulay, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

 

Prečítané: 351x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2088084514
pred 17 hodinami

Nezamestnanosť v eurozóne klesá a výrobná aktivita sa spomaľuje

Shutterstock FX
pred 3 dňami

Akcie a dlhopisy sa zotavujú, keďže inflácia oslabuje

Shutterstock_1538141879
pred 4 dňami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred 5 dňami

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.