pred rokom

Biden predstaví návrh nového stimulačného balíka

shutterstock_1670189602

Novozvolený americký prezident Biden dnes predstaví plán pomoci v prvom legislatívnom teste.

Absolútna správa:

Novozvolený prezident Joe Biden dnes odhalí záchranný balíček Covid-19, ktorý svojou veľkosťou konkuruje iba minuloročnému zákonu Cares Act, ktorý bol prijatý v objeme 2 biliónov dolárov, a to pri svojom prvom legislatívnom teste tvárou v tvár rozdelenému americkému senátu a zhoršujúcej sa ekonomike. Úradníci vyvinuli v uplynulých dňoch s demokratickými zákonodarcami a ich zamestnancami návrh, ktorý predpokladá minimálne 900 miliárd dolárov z decembrového návrhu zákona, s nastupujúcim vodcom väčšiny Senátu Chuckom Schumerom však tlačia na to, aby bol objem nového balíka pomoci viac ako 1,3 bilióna dolárov. Biden minulý týždeň označil celý balík za „bilióny dolárov“ a mnoho demokratov verí, že to bude až 2 bilióny dolárov, zatiaľ čo iní očakávajú, že časť obsahujúca iba koronavírusové opatrenia klesne bližšie k 900 miliardám dolárov. To znamená, že ďalšie výdavky by mohli balíček posunúť na vyššiu hranicu rôznych odhadov. Len niečo viac ako týždeň po šokujúcich udalostiach v Kapitole a uprostred politickej atmosféry nabitej druhým obvinením prezidenta Donalda Trumpa sa nastávajúci prezident usiluje o výraznú podporu oboch strán pre svoj plán pomoci. Čas, kedy má Kongres debatovať a hlasovať o Bidenovej legislatíve, je nejasný, pretože Senát môže byť pohltený Trumpovým procesom obžaloby, keď sa začne jeho prezidentský úrad. Biden minulý týždeň uviedol, že „bilióny dolárov“ vo výdavkoch využijú historicky nízke úrokové sadzby na investovanie do krátkodobej ekonomickej podpory aj do dlhodobého rozvoja. Širší návrh zákona na jar by sa zameral na dlhodobejšie ciele, ako je infraštruktúra a zmena klímy.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Occidental Petroleum, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,55 % (výkonnosť za 5 rokov: -62,22 %). Dôvodom tohto rastu bolo zvýšenie cieľovej ceny akcie v 1-ročnom horizonte bankou Barclays z 18 na 23 dolárov. Occidental Petroleum Corporation skúma, vyvíja, vyrába a predáva ropu a zemný plyn. Spoločnosť tiež vyrába a predáva rôzne základné chemikálie, a vyrába a predáva elektrickú energiu.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) ponechala výhľad dopytu po rope bez zmeny, čaká však vyššiu ťažbu z bridlíc v USA vďaka rastu cien ropy. Globálny dopyt po rope sa má tento rok zvýšiť o 5,9 milióna barelov denne na 95,91 milióna barelov denne. Vlani naopak dopyt kvôli pandémii klesol o rekordných 9,75 milióna barelov denne. Export z Číny sa v minulom roku napriek pandémií zvýšil o 3,6 percenta na 2,6 bilióna dolárov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,93 %, Hang Seng +0,93 %, Nikkei 225 +0,85 %.

Hlavný ekonóm ECB Philip Lane na poslednom stretnutí čelil odporu ďalších tvorcov menovej politiky, keď predstavil nové opatrenia na podporu ekonomiky eurozóny. Lane chcel nechať banky požičiavať si ešte viac so záporným úrokom od ECB. Európska banka pre obnovu a rozvoj v minulom roku investovala rekordných 11 miliárd eur, aby pomohla kompenzovať negatívne hospodárske dopady pandémie covidu-19. Banka dnes oznámila, že jej investície vzrástli o desať percent z 10,1 miliardy eur v roku 2019. Vakcína od spoločnosti Johnson & Johnson by mohla byť v Európe k dispozícii 1. apríla 2021. Nemecko má kvôli dopadom koronavírusovej krízy prvýkrát od roku 2011 schodok rozpočtu. Za minulý rok dosiahol 158,2 miliardy eur. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,69 %, CAC 40 +0,33 %, DAX +0,35 %.

Nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti k 9. januáru vzrástli v USA na 965 tisíc, odhad bol na úrovni 789 tis. Investičná spoločnosť BlackRock hovorí, že aktíva v jej správe stúpla v 4Q na rekordných 8,68 bilióna USD. Kapitál prúdil do všetkých oblastí jej biznisu. Americká Snemovňa reprezentantov podľa očakávaní podporila návrh ústavnej žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. Hlasovalo pre neho 222 demokratov aj desať členov Trumpovej Republikánskej strany. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,22 %, S&P 500 -0,38 %, NASDAQ -0,12 %.

Prečítané: 641x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1566823240 (1)
pred 13 hodinami

Americké akcie predlžujú poklesy

shutterstock_1465275569
pred dňom

Globálny akciový trh v červených číslach

shutterstock_1643463436
pred 2 dňami

Walmart odhalil plány na vytvorenie kryptomeny a NFT

shutterstock_1700360854
pred 5 dňami

Európska energetická kríza sa zhoršuje

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.