pred mesiacom

Bitcoin dosiahol nové historické maximum

shutterstock_1882432147

V utorok bolo zobchodovaných viac ako 24 miliónov akcií ETF fondu ProShares Bitcoin Strategy. Na Wall Street stále prevláda hlboká skepsa.

Absolútna správa:

Bitcoin dosiahol rekord, keď prvýkrát prekročil hranicu 66 000 dolárov, pretože na trhu pokračoval optimizmus v dôsledku úspešného spustenia prvého fondu obchodovaného na burze (ETF) pre amerických investorov. Zatiaľ čo sa historicky volatilná digitálna mena v posledných dňoch pohybovala v úzkom pásme, keď sa blížila k svojmu predchádzajúcemu aprílovému maximu, dnes cena Bitcoinu vzrástla o viac ako tisíc dolárov za minútu tesne po otvorení búrz v USA. Veľké pohyby viazané na významné úrovne grafov sú bežným javom v priebehu viac ako desaťročnej histórie obchodovania s kryptomenami. „Je to dôležitý moment,“ povedal Jesse Proudman, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Makara, kryptoporadenskej firmy. „Už nie je otázkou, či táto trieda aktív naďalej existuje - myslím si, že je to skutočne zmysluplná značka v histórii širšej triedy digitálnych aktív.“ Bitcoin sa vyšplhal na svoje posledné maximum na vrchole prílivu likvidity v období pandémie, špekulatívnych stávok a očakávaní širšieho prijatia inštitucionálnymi investormi. Jeho cesta však bola strastiplná: token sa v júni prepadol pod 30 000 dolárov kvôli kritike jeho spotreby energie a zásahu čínskej vlády. Potom sa začal čiastočne zotavovať, keď sa krypto sektor prispôsobil čínskym reguláciám. Uprostred cenovej hystérie však na Wall Street pretrváva hlboká skepsa voči úlohe Bitcoinu vo financiách. Regulátory cenných papierov zintenzívňujú kontrolu kryptomeny, pričom americká vláda účinne blokuje program požičiavania Bitcoinov spoločnosti Coinbase Global. Kritici tiež spochybňujú tvrdenie, že jeho obmedzené množstvo z neho robí dlhodobý uchovávateľ hodnoty a upozorňujú na jeho pomalé prijímanie ako výmennej jednotky. Prvý burzovo obchodovaný fond v USA debutoval v utorok ako druhý najsilnejšie obchodovaný fond v histórii v zlomovom období pre krypto priemysel. Podľa údajov, ktoré zostavila agentúra Bloomberg, v utorok zmenilo majiteľa viac ako 24 miliónov akcií ProShares Bitcoin Strategy ETF.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Anthem Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,70 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +239,67 %). Poskytovateľ zdravotných výhod Anthem prostredníctvom niekoľkých dcérskych spoločností poskytuje zdravotné poistenie približne 43 miliónom členov v USA. Dôvodom tohto prudkého rastu bolo zverejnenie hospodárskych výsledkov za Q3 2021, pričom tržby prekonali očakávania analytikov o 0,44 % a zisk na akciu o 6,59 %.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čínska centrálna banka pri dnešnom zasadnutí ponechala svoje referenčné úrokové sadzby pre úvery podnikom a domácnostiam na stabilnej úrovni 18. mesiac v rade. Jednoročná úroková sadzba pre pôžičky (LPR) zostala nezmenená na úrovni 3,85 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,25 %, Hang Seng +1,35 %, Nikkei 225 +0,14 %.

Spotrebiteľská inflácia v eurozóne vzrástla v septembri z 3,0 % na 3,4 % medziročne v súlade s očakávaniami. Inflácia CPI bola zverejnená aj vo Veľkej Británii, kde v septembri mierne spomalila z 3,2 % na 3,1 % na medziročnej báze. Očakávala sa stagnácia rastu cien na úrovni 3,2 %. Európa by sa mala vyhnúť inflačnej špirále, pretože terajší vzostup cien energie by mal v budúcom roku poľaviť. Uviedol to dnes podľa agentúry Reuters šéf európskeho odboru Medzinárodného menového fondu. Renault údajne predpokladá, že tento rok kvôli globálnemu nedostatku čipov vyrobí o minimálne 300 000 vozidiel menej. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,13 %, CAC 40 +0,54 %, DAX +0,05 %.

Zásoby ropy v USA klesli predchádzajúci týždeň o 0,431 milióna barelov, očakával sa však rast o 1,857 mil. barelov. Spotrebiteľská inflácia bola zverejnená aj v Kanade, kde zrýchlila v septembri zo 4,1 % na 4,4 % medziročne, čo je viac ako sa očakávalo. Americká spoločnosť Facebook plánuje budúci týždeň predstaviť svoje nové meno. Uviedol to server The Verge s odvolaním sa na informovaný zdroj. Facebook v reakcii na správu uviedol, že špekulácie nekomentuje. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,43 %, S&P 500 +0,37 %, NASDAQ -0,05 %.  

Prečítané: 209x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1658501791
pred 8 hodinami

Globálne trhy zažili výrazný vypredaj

shutterstock_1412624405
pred dňom

Goldman Sachs očakáva rýchlejšie kroky Fedu

shutterstock_2006615303
pred 2 dňami

Podľa Panettu ECB nesmie prehnane reagovať na infláciu

shutterstock_1674147205
pred 3 dňami

Joe Biden čelí tlaku na zastavenie rastúcich cien pohonných hmôt

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.