pred 6 mesiacmi

Britská centrálna banka zvýšila kľúčovú sadzbu na 4,5 %

fpr

Britská centrálna banka podľa očakávaní zvýšila kľúčovú sadzbu o štvrť bodu. Podľa panelu "opakované prekvapenia" zvýšili tlak na ceny.

Absolútna správa:

Bank of England zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu na najvyššiu úroveň od roku 2008, pričom guvernér Andrew Bailey uviedol, že možno bude potrebné ďalšie zvýšenie, aby sa "udržal kurz" v boji za spomalenie inflácie. Britská centrálna banka podľa očakávania zvýšila svoju kľúčovú sadzbu o štvrť bodu na 4,5 %, pričom dvaja z deväťčlenného Výboru pre menovú politiku hlasovali za nezmenenie. Väčšina členov výboru uviedla, že "opakované prekvapenia" poukazujúce na odolnosť ekonomiky zvýšili cenové tlaky a vyžadujú si opatrenia. Libra po rozhodnutí znížila straty a zlaté dlhopisy znížili zisky. Obchodníci na peňažnom trhu zvýšili stávky na koncovú sadzbu, pričom ju do septembra ocenili na 4,95 % v porovnaní so 4,90 % pred rozhodnutím. Predpokladá sa, že do konca roka 2023 inflácia klesne na 5,1 %. Hoci je to viac ako pôvodne predpokladaných 3,9 %, stačilo by to na to, aby premiér Rišo Sunak splnil svoj sľub znížiť infláciu v tomto roku na polovicu. Vyššie náklady na hypotéky tiež zvyšujú ceny nájomného, keďže prenajímatelia požadujú od nájomníkov vyššie sumy a niektorí sa snažia predať svoje nehnuteľnosti kvôli rastúcim výdavkom. Labouristická strana sa v stredu oborila na Sunaka a obvinila ho z vyšších nákladov na hypotéky v dôsledku jeho údajného neschopnosti podporiť rast ekonomiky po skončení pandémie. Očakáva sa, že kríza životných nákladov sa stane hlavnou témou parlamentných volieb, ktoré sa všeobecne očakávajú na budúci rok.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ročná miera inflácie v Číne v apríli 2023 klesla na 0,1 % z 0,7 % v predchádzajúcom mesiaci, čím zaostala za trhovými odhadmi na úrovni 0,4 %. Išlo o najnižšiu hodnotu od deflácie vo februári 2021 v podmienkach nerovnomerného hospodárskeho oživenia po zrušení politiky nulovej sadzby DPH, pričom ceny potravín aj nepotravinárskych výrobkov sa ďalej znižovali. Inflácia potravín klesla na 13-mesačné minimum (0,4 % oproti marcovým 2,4 %) v dôsledku výrazného spomalenia rastu cien bravčového mäsa a prudšieho poklesu cien čerstvej zeleniny.

Devízové rezervy Turecka sa v 5. máji znížili na 68410 miliónov USD z 68470 miliónov USD v predchádzajúcom týždni. Medziročná miera inflácie v Českej republike sa v apríli 2023 spomalila na 12,7 % z 15 % v predchádzajúcom mesiaci a bola nižšia ako trhové prognózy na úrovni 13,3 %. Išlo o najnižšiu hodnotu od marca 2022. Medziročná miera inflácie v Holandsku bola v apríli 2023 potvrdená na úrovni 5,2 %, čím sa zrýchlila zo 4,4 % v predchádzajúcom mesiaci, najmä v dôsledku nárastu cien v doprave (2,6 % oproti -1,4 % v marci), ktorý súvisel s menším poklesom cien benzínu.

Ceny výrobcov pre konečný dopyt v USA sa v apríli 2023 medzimesačne zvýšili o 0,2 % po marcovom znížení o 0,4 % a v porovnaní s trhovými prognózami o 0,3 %. Na celkovom zvýšení sa z 80 % podieľal 0,3-% nárast nákladov na služby, ktorý bol najväčší od novembra, keďže ceny za správu portfólia vzrástli o 4,1 %. Základné ceny výrobcov v Spojených štátoch sa v apríli 2023 zvýšili o 0,2 %, čo zodpovedalo trhovým odhadom, po revidovanom nezmenenom údaji v predchádzajúcom mesiaci.

Prečítané: 597x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FX Pro
pred dňom

Spotrebiteľská nálada v USA stúpa, keďže sa rozptyľujú obavy z inflácie

Shutterstock_2397690145
pred 2 dňami

Technologickí giganti rastú vďaka pokračujúcej eufórií z umelej inteligencie

Shutterstock_Forexpro
pred 3 dňami

Slabé dáta z trhu práce v USA

FX pro
pred 4 dňami

Výnosy dlhopisov klesajú

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.