pred 4 mesiacmi

Britská ekonomika vzrástla v roku 2021 najviac od 2. svetovej vojny

shutterstock_1758867989

HDP Spojeného kráľovstva v roku 2021 vzrástlo o 7,5 %, čím sa krajina dostala na prvé miesto v rámci G-7. Prudký nárast nastal aj napriek decembrovému poklesu, keď omikron zasiahol spotrebu.

Absolútna správa:

Ekonomika Spojeného kráľovstva vlani expandovala najrýchlejším tempom od druhej svetovej vojny po tom, čo v decembri utrpela miernejší pokles, ako sa pôvodne očakávalo. 7,5 % expanzia bola najväčšia od roku 1941 a urobila z Británie najrýchlejšie rastúcu vyspelú ekonomiku v roku 2021. Hrubý domáci produkt v decembri klesol o 0,2 %, keďže rozšírenie omikrónového variantu udržalo spotrebiteľov doma. Tieto čísla uvíta premiér Boris Johnson, ktorý zápasí s krízou životných nákladov a čelí výzvam na odstúpenie. Bank of England sa zameriava na úsilie o obmedzenie prudkého nárastu inflácie, pričom v nadchádzajúcich mesiacoch pravdepodobne dôjde k ďalšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb. Po tom, čo Spojené kráľovstvo utrpelo hlbšiu pandemickú recesiu ako jeho hlavní partneri - v roku 2020 kleslo HDP o 9,4 %, sa krajina tešila silnejšiemu oživeniu, ktorému pomohli miliardy libier vládnej pomoci na podporu pracovných miest a firiem počas krízy. Predpokladá sa, že ekonomika tento rok opäť prekoná ostatné krajiny zo skupiny G-7. Vďaka „nášmu balíku podpory a správnym činom v správnom čase je ekonomika pozoruhodne odolná,“ povedal minister financií Rishi Sunak. Británia sa však ešte musí štvrťročne vrátiť na úroveň produkcie pred pandémiou, čo je míľnik, ktorý už prekonali USA a Francúzsko.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Newell Brands Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 11,07 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -46,80 %). Dôvodom tohto prudkého rastu bolo zverejnenie hospodárskych výsledkov za Q4 2021, pričom tržby prekonali očakávania analytikov o 5,81 % a zisk na akciu až o 29,15 %. Newell Brands Inc. predáva spotrebné produkty. Spoločnosť ponúka domáce potreby, bytové doplnky, kancelárske potreby, náradie a železiarsky tovar a vlasové doplnky. Newell Brands predáva svoje produkty po celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Trhy v Japonsku boli dnes zatvorené z dôvodu sviatku. Čínska centrálna banka PBOC potvrdila, že podporí banky v ďalšom úverovaní, aby reagovala na dopyt a podporila spomaľujúcu sa ekonomiku. Svetový dopyt po rope sa v tomto roku zvýši asi o 3,2 mil. barelov denne na 100,6 mil. barelov denne. K rastu dopytu prispeje pokračujúce zmierňovanie koronavírusových obmedzení, uviedla vo svojej dnešnej správe Medzinárodná agentúra pre energiu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,83 %, Hang Seng -0,07 %, Nikkei 225 +0,42 %.

Miera inflácie v Nemecku stagnovala v januári na úrovni 4,9 % na medziročnej báze, v súlade očakávaniami a úrovňou inflácie v decembri. Britská ekonomika vzrástla v 4. kvartáli podľa predbežného odhadu o 1 % na medzikvartálnej báze, oproti očakávaniam na úrovni 1,1 %. Ruská centrálna banka na dnešnom zasadnutí zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o 100 bázických bodov na 9,5 %, čo je najviac od marca 2017 a v súlade s očakávaniami v snahe skrotiť pretrvávajúcu vysokú infláciu a rubeľ zasiahnutý ukrajinskou krízou. Ruská centrálna banka uviedla, že má otvorené vyhliadky na ďalšie zvýšenie kľúčových sadzieb na svojich nadchádzajúcich zasadnutiach. Prezidentka ECB Christine Lagardová varovala, že Rada guvernérov by poškodila zotavovanie eurozóny z pandémie, keby urýchlila uťahovanie menovej politiky. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,00 %, CAC 40 -1,27 %, DAX +0,05 %.

Prezident Federálnej rezervnej banky St. Louis James Bullard povedal, že podporuje zvýšenie úrokových sadzieb o celý percentuálny bod do začiatku júla – vrátane prvého zvýšenia o pol bodu od roku 2000 – v reakcii na najvyššiu infláciu za štyri desaťročia. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,43 %, S&P 500 -1,90 %, NASDAQ -2,78 %.  

Prečítané: 493x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_630478085
pred 11 hodinami

Horšie výsledky spotrebiteľskej dôvery dnes otočili trh.

shutterstock_2166457233
pred dňom

Akcie dnes v miernej korekcií

shutterstock_210281686
pred 4 dňami

Akcie majú za sebou najlepší týždeň za posledný mesiac

shutterstock_1832846329
pred 5 dňami

Horšie makro výsledky v Európe a USA dnes vytvárali predajný tlak

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.