pred 2 rokmi

Cena ropy pod miernym tlakom kvôli Číne

shutterstock_1740450392

Počet nakazených v Číne začína mierne narastať

Absolútna správa:

Ceny ropy dnes klesli, pričom cena ropy Brent skĺzla pod 55 USD za barel. Ceny komodity síce podporil balík na pomoc americkej ekonomike, ktorý predstavil nastupujúci prezident USA Joe Biden, na druhej strane ich negatívne ovplyvnili informácie o opätovne sa zvyšujúcom počte infikovaných na nový koronavírus v Číne. Biden v noci na piatok predstavil návrh zákona o pomoci pre firmy a obyvateľov, ktorých zasiahla pandémia nového koronavírusu, vo výške 1,9 bilióna dolárov (1,57 bilióna eur). To by na trhu najväčšieho spotrebiteľa ropy na svete malo podporiť dopyt po komodite.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Occidental Petroleum, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o vyše 4 % (výkonnosť za 5 rokov: + 16,21 %). Dôvodom tohto rastu sú špekulácie ohľadne zapojenia aktivistického investora, ktorý by mohol presadiť vyčlenenie alebo predaj svojich plynárenských aktív. Spoločnosť pôsobí v energetickom sektore, ako dodávateľ elektrickej energie.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Samsung Electronics predstavil tri verzie nového vlajkového chytrého telefónu Galaxy S21. Novou výbavou je stylus S Pen pre prácu na obrazovke. Prístroje zamerané na ľudí pracujúcich z domu a hráčov predstavil Samsung o viac ako mesiac skôr, než je u neho obvyklé. Podľa niektorých analytikov môže byť dôvodom to, že chce Samsung čo najviac vyťažiť z problémov čínskej spoločnosti Huawei. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 - 0,23 %, Hang Seng + 0,27 %, Nikkei 225 - 0,62 %.

Farmaceutická firma Pfizer dočasne obmedzí dodávky svojej vakcíny proti chorobe covid-19 do Európy, zatiaľ čo bude pracovať na zvýšenie výrobnej kapacity. Podľa agentúry Reuters to dnes oznámil Nórsky inštitút verejného zdravia. Británia kvôli novej variante koronavírusu objavené v Brazílii od piatka zakáže príchody z krajín Južnej Ameriky a Portugalska, informuje dnes spravodajský portál BBC. Pricestovať do krajiny budú môcť iba britskí a írski občania alebo cudzinci, ktorí majú v Británii právo na dlhodobý pobyt, pre nich však bude platiť povinnosť uchýliť sa po svojom príchode na 10 dní do izolácie, oznámil minister dopravy Grant Shapps. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,69 %, CAC 40 +0,33 %, DAX +0,35 %.

Maloobchodné tržby v decembri poklesli o 0,7%, trh očakával stagnáciu. Jadrové tržby poklesy výraznejšie a to o 1,9% pričom odhad trhu bol rast o 0,1%. Index výrobných cien PPI v USA v decembri medzimesačne vzrástol o 0,3%. Obchodnú vojnu, ktorú dosluhujúci americký prezident Donald Trump viedol s Pekingom, Spojené štáty stála až 245 000 pracovných miest. Postupné znižovanie ciel oboch strán by podporilo hospodársky rast a do roku 2025 by viedlo k vzniku 145 000 pracovných miest. Vyplýva to zo štúdie, ktorú nechala vypracovať americko-čínska obchodná rada USCBC. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones - 0,51 %, S&P 500 - 0,71 %, NASDAQ - 0,83 %.

 

Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 986x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_704695771 (3)
pred 17 minútami

Centrálna banka Anglicka zvýšila úrokové sadzby o 25 bázických bodov

Shutterstock_2152413597
pred dňom

Fed zvýšil sadzby o 25 bázických bodov

Shutterstock_1549048322 (1)
pred 2 dňami

Ceny domov vo februári klesli prvýkrát za 11 rokov

Shutterstock_1945377157 (6)
pred 3 dňami

Oslabený bankový systém

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.