pred rokom

Centrálna banka hrozí ďalším zvyšovaním úrokových sadzieb

Shutterstock_581002882 (1)

V prostredí neustále sa meniacich makroúdajov, ktoré znižujú prehľad o budúcich peňažných tokoch, sa analytici na Wall Street zaoberali prehodnocovaním svojich názorov na zisky jednotlivých spoločností.

Absolútna správa:

Index S&P 500 sa počas dnešného dňa pohyboval medzi červenými a zelenými číslami po tom, čo FED oznámil možné zrýchľovanie tempa sprísňovania a zvyšovania úrokovej sadzby v boji proti vysokej inflácii. Počet voľných pracovných miest u zamestnávateľov v USA na začiatku roka klesol, ale zostal historicky zvýšený. Poukazuje tak na pretrvávajúcu nerovnováhu medzi dopytom po pracovnej sile a ponukou, ktorá podporuje vyššiu úroveň úrokových sadzieb. Trh s dlhopismi zdvojnásobuje vyhliadky na recesiu v USA, pričom swapoví obchodníci odhadujú zvýšenie sadzieb FEDu počas nasledujúcich štyroch zasadaní o celý percentuálny bod. Thomas Barkin uviedol, že centrálna banka musí pokračovať vo zvyšovaní sadzieb bez toho, aby poskytla stanovisko k rozsahu zvýšenia plánovaného koncom tohto mesiaca. Trojmesačná londýnska medzibanková ponúkaná sadzba za americké doláre vzrástla v stredu najviac od októbra. Referenčná sadzba pre úvery medzi bankami sa zvýšila takmer o 10 bázických bodov na 5,12 %.

Investori zarobili na:

Spoločnosti On Semiconductor Corp , ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,59 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 218,88 %). Spoločnosť ON Semiconductor Corporation dodáva analógové, štandardné logické a diskrétne polovodiče pre správu dát a napájanie. Spoločnosť ponúka produkty zahŕňajúce integrované obvody a analógové integrované obvody. Spoločnosť ON Semiconductor ponúka aj diskrétne polovodiče v rôznych povrchových a štandardných baleniach.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Reálne mzdy v Japonsku klesli v januári 2023 najviac za takmer 9 rokov. Ukázali tak oficiálne údaje, keďže štyridsaťročná vysoká inflácia stlačila kúpnu silu spotrebiteľov a podkopala úsilie tvorcov politík o oživenie ekonomiky zničenej pandémiou COVID. Mzdové trendy v tretej najväčšej ekonomike sveta sú pod prísnym dohľadom trhu. Reálne mzdy upravené o infláciu, ktoré sú barometrom kúpnej sily domácností, v januári klesli o 4,1 % oproti predchádzajúcemu roku, čo je najväčší pokles od mája 2014. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300  -0,36 %, Hang Seng  -2,35 %, Nikkei 225 +0,48 %.

Ekonomika eurozóny vzrástla medziročne o 1,8 % v poslednom kvartáli 2022. Celkovo v roku 2022 vzrástlo HDP o 3,5 %. Európska komisia predpovedá, že HDP vzrastie o 0,9 % v roku 2023 a o 1,5 % v roku 2024, hoci hospodárstvo stále čelí niekoľkým výzvam vrátane rekordnej jadrovej inflácie a výrazného nárastu nákladov na prijaté úvery a pôžičky, ktoré zaťažujú výdavky domácností. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 +0,22 %, CAC 40 -0,20 %, DAX +0,46 %.

Priemerná zmluvná úroková sadzba pre 30-ročné hypotéky s pevnou úrokovou sadzbou zvýšila o 8 bázických bodov na 6,79 %. Náklady na prijaté úvery a pôžičky vzrástli už štvrtý týždeň po sebe, celkovo o 61 bázických bodov na nové maximá. Očakáva sa, že FED bude musieť dlhšie udržiavať reštriktívnu menovú politiku. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,18 %, S&P 500 0,14 %, NASDAQ +0,4 %.

Prečítané: 495x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 7 hodinami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred dňom

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 2 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

FP (5)
pred 3 dňami

Nervozita na trhoch: pokles indexov, kryptomien a komodít po zverejnení makroekonomických dát

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.