pred rokom

Čo priniesli údaje o inflácii v Spojených štátoch?

shutterstock_1635704941

Američania si v apríli od inflácie oddýchli len málo, pretože ceny za celý rad potrieb a kategórií výdavkov naďalej rástli rýchlym tempom.

Absolútna správa:

Američania si v apríli od inflácie oddýchli len málo, pretože ceny za celý rad potrieb a kategórií výdavkov naďalej rástli rýchlym tempom. Zatiaľ čo ročné merania spotrebiteľských cien od marca mierne ochladli, čo signalizuje vrchol, ktorý ekonómovia očakávali podrobnosti stredajšej správy vykreslili znepokojivejší obraz, keďže medzimesačné údaje vzrástli viac, ako sa predpokladalo. Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa potraviny a energie, vzrástla v apríli oproti predchádzajúcemu mesiacu o 0,6 %, čím prekonala všetky odhady. Náklady na služby sa zrýchlili a inflácia väčšiny tovarov zostala pomerne vysoká, čo podčiarkuje pretrvávanie a rozsah cenových tlakov. Na výšku inflácie naďalej pôsobili faktory ako ruská invázia na Ukrajinu v kombinácii s opatreniami zavedenými na potlačenie Covid v Číne, ktoré naďalej narúšali dodávateľské reťazce a zvyšovali ceny každodenných potrieb. Ukazuje sa, že  úloha skrotiť infláciu bez toho, aby sa ekonomika dostala do recesie, bude pre Federálny rezervný systém pomerne náročná. Táto dynamika cien pravdepodobne povzbudí Fed, aby pokračoval v sprísňovaní politiky agresívnym tempom. Predstavitelia menovej politiky minulý týždeň zvýšili úrokové sadzby najviac od roku 2000 a naznačili, že v nasledujúcich mesiacoch sú na stole ďalšie pol bodové zvýšenia. Pred správou ekonómovia v prieskume agentúry Bloomberg odhadovali, že ročná inflácia v treťom štvrťroku tohto roka klesne pod 7 % na základe očakávaní, že dodávateľské reťazce sa dajú opäť do poriadku a inflácia naruší dopyt. Ekonómovia Wells Fargo & Co. dnes uviedli, že očakávajú, že inflácia sa v treťom štvrťroku medziročne „zasekne“ na úrovni mierne pod 8 %.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Electronic Arts Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,97 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +10,97 %). Electronic Arts Inc. vyvíja, publikuje a celosvetovo distribuuje značkový interaktívny zábavný softvér pre videoherné konzoly, osobné počítače, vreckové prehrávače hier a mobilné telefóny.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ročná miera inflácie v Číne sa v apríli 2022 zrýchlila na 2,1 % z 1,5 % v marci, čím prekonala prognózy trhu. Išlo o najvyššiu hodnotu od vlaňajšieho novembra, uprostred logistických prerušení spôsobených prísnymi opatreniami COVID-19. Sezónne upravená miera nezamestnanosti v Južnej Kórei dosiahla v apríli 2022 2,7 %, pričom zostala na historickom minime už tretí mesiac po sebe. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,44 %, Hang Seng +0,97 %, Nikkei 225 +0,18 %.

Ročná miera inflácie v Nemecku bola potvrdená v apríli 2022  na úrovni 7,4 % a zrýchlila sa zo 7,3 % v predchádzajúcom mesiaci. Spotrebiteľské ceny na mesačnej báze vzrástli o 0,8 %, čím sa zmiernili z marcového nárastu o 2,5 %, čo bola najvyššia hodnota od októbra 1951. Stavebná produkcia na Slovensku v marci 2022 vzrástla o 1,9 % oproti predchádzajúcemu roku, čím sa prudko spomalila z 13,3 % nárastu v predchádzajúcom mesiaci. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +2,62 %, CAC 40 +2,50 %, DAX +2,17 %.

Ročná miera inflácie v USA sa v apríli spomalila na 8,3 % zo 41-ročného maxima 8,5 % v marci, čo je však viac ako trhové prognózy na úrovni 8,1 %.  Ročná miera jadrovej inflácie v USA, ktorá nezahŕňa ceny potravín a energií, sa v apríli 2022 znížila na 6,2 % z marcových 6,5 %. Zásoby ropy v USA neočakávane vzrástli o 8,487 milióna barelov v týždni, ktorý sa skončil 6. mája, po prírastku 1,302 milióna barelov v predchádzajúcom týždni a v porovnaní s očakávaniami trhu o poklese o 0,457 milióna barelov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,01 %, S&P 500 -1,64 %, NASDAQ -3,18 %.   

Prečítané: 718x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_755820871
pred 15 hodinami

Ázijské akcie rastú a Index S&P 500 vstupuje na býčí trh

Shutterstock_2172822511 (2)
pred dňom

Prekvapivé zvýšenie sadzieb v Austrálii a Kanade

Shutterstock_2220903171 (1)
pred 2 dňami

Slabé výsledky čínskeho vývozu

shutterstock_1251973450
pred 3 dňami

Spomalenie rastu amerického trhu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.