pred rokom

Credit Suisse v problémoch

Shutterstock_380361763

Svetové trhy boli dnes v napätí, pretože nové otrasy v Credit Suisse Group len niekoľko dní po krachu niektorých amerických regionálnych bánk vyvolali ďalšie obavy.

Absolútna správa:

Akcie Credit Suisse sa prepadli až o 30,8 % na najnižšiu úroveň v histórii, zatiaľ čo niektoré jej dlhopisy klesli na úroveň, ktorá signalizuje finančné ťažkosti, keďže hlavný akcionár spoločnosti vylúčil zvýšenie svojho podielu z dôvodu regulačných obmedzení. Tento prepad pomohol stiahnuť nižšie všetkých európskych veriteľov, keďže investori sa po turbulenciách vyvolaných krachom kalifornskej Silicon Valley Bank rýchlo odvrátili od bankového rizika. Americký trh sa dostal tiež pod tlak a podnietil výpredaj finančných akcií, ktorý pohltil aj veľké mená ako JPMorgan Chase & Co. a Wells Fargo & Co. Viac ako 85 % akcií indexu S&P 500 kleslo, zatiaľ čo prepad európskych akcií v jednom momente presiahol 3 %. Prudko rastúca volatilita na finančných trhoch vyhnala ukazovateľ strachu na Wall Street k najvyššej úrovni od októbra. Keďže investori sa vrhli do najbezpečnejších aktív. Zlato zvrátilo svoje nadobudnuté straty a dolár rástol voči všetkým menám okrem japonského jenu. Výnosy dlhopisov celosvetovo klesli, keďže rastúce obavy o finančnú stabilitu prinútili obchodníkov upustiť od stávok na ďalšie zvyšovanie sadzieb a začali počítať so znižovaním sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému. Predpokladali pokles americkej základnej úrokovej sadzby do konca roka o viac ako 100 bázických bodov a znížili šance na ďalšie sprísnenie zo strany centrálnej banky Anglicka a Európskej centrálnej banky.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Charles Schwab Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,06 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +7,57  %). Charles Schwab Corporation je spoločnosť poskytujúca finančné služby. Spoločnosť poskytuje služby v oblasti správy majetku a aktív, maklérstva s cennými papiermi, bankovníctva, obchodovania a výskumu, úschovy a finančného poradenstva.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čínska priemyselná produkcia v januári až februári 2023 medziročne vzrástla o 2,4 %, čo je rýchlejšie ako nárast o 1,3 % v decembri 2022, ale menej ako trhové prognózy o 2,6 %. Výrobná produkcia sa zrýchlila po zrušení Covid reštrikcií, zatiaľ čo aktivita sa spomalila pre ťažbu aj verejné služby. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,06 %, Hang Seng +1,52 %, Nikkei 225 +0,03 %.

Ročná miera inflácie vo Francúzsku vzrástla na 6,3 % vo februári 2023, čo je najvyššia miera od mája 1985, zo 6 % v januári a mierne nad predbežnou hodnotou 6,2 %. Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 1 % po náraste o 0,4 % v predchádzajúcom mesiaci. Medzitým harmonizovaná ročná miera inflácie dosiahla 7,3 %, čo je najviac od sprístupnenia záznamov v roku 1991. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 -3,46 %, CAC 40 -3,58 %, DAX -3,27 %.

Výrobné ceny pre konečný dopyt v USA klesli vo februári 2023 medzimesačne o 0,1 %, v porovnaní s očakávaniami trhu o 0,3 % náraste. Maloobchodné tržby v USA klesli vo februári 2023 medzimesačne o 0,4 %, v porovnaní s očakávaním trhu o poklese na úrovni 0,3 %.  Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,87 %, S&P 500 -0,69 %, NASDAQ +0,05 %.

Prečítané: 811x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 9 hodinami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred dňom

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 2 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

FP (5)
pred 3 dňami

Nervozita na trhoch: pokles indexov, kryptomien a komodít po zverejnení makroekonomických dát

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.