Americké akciové indexy zaznamenali viac ako 1 % prepady po dátach z trhu práce, ktoré poukázali na robustnosť pracovného trhu a zvýšili šance na ďalší rast úrokových sadzieb.
Americké akciové indexy zaznamenali viac ako 1 % prepady po dátach z trhu práce, ktoré poukázali na robustnosť pracovného trhu a zvýšili šance na ďalší rast úrokových sadzieb.
Absolútna správa
Vo štvrtok akcie klesli, zatiaľ čo výnosy štátnych dlhopisov vzrástli na úroveň, ktorá bola naposledy zaznamenaná v roku 2007, keďže silné údaje z trhu práce v súkromnom sektore podporili stávky, že Federálny rezervný systém bude musieť byť agresívnejší v boji proti inflácii. Indexy S&P 500 a Nasdaq 100 klesli o viac ako 1% po dátach, že americké spoločnosti vytvorili najviac pracovných miest za viac ako rok v júni, čím sa zdôraznila pretrvávajúca sila trhu práce. Počet zamestnancov v súkromnom sektore sa zvýšil o 497 000, čo je viac ako dvojnásobok toho, čo analytici predpokladali. Najväčšie pohyby zaznamenali akcie spoločností Exxon Mobil po prognóze zníženia zisku o 4 miliardy USD, a Meta Platforms ktorá vzrástla po tom, čo Instagram oficiálne spustil aplikáciu, ktorá bude konkurovať Twitteru. Niektoré z najlepších akcií roka vrátane spoločností Nvidia a Tesla klesli. Stratám sa nevyhli ani kryptomeny vrátane Bitcoinu, ktorý sa prepadol o viac ako 1 %. Rovnako na tom bola aj cena ropy WTI, ktorá sa priblížila hodnote 70 USD za barel. Výnosy amerických vládnych dlhopisov vzrástli. Výnosnosť dlhopisov s 2-ročnou splatnosťou sa vyšplhala nad 5 %, čo je 16-ročné maximum, zatiaľ čo výnosnosť dlhopisov s 10-ročnou splatnosťou sa prvýkrát od marca dostala na 4,04 %.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA:
Austrálsky obchodný prebytok sa v máji 2023 zvýšil na 11,79 miliardy AUD z 10,45 miliardy AUD v apríli, čo je najmenší prebytok za posledných osem mesiacov. Import vzrástol oproti predchádzajúcemu mesiacu o 4,4 % na 57,77 miliardy AUD, k čomu prispel najmä nárast ceny zlata. Celkový vývoz do Číny, ktorá je najväčším obchodným partnerom krajiny, sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 9 %. Dovoz sa medzitým zvýšil o 2,5 % na štvormesačné maximum 45,98 miliardy AUD, čomu napomohol silný domáci dopyt.
EU:
Maloobchodné tržby v eurozóne sa v máji 2023 druhý mesiac po sebe nezmenili, po poklese vo februári aj v marci a po tom, čo sa nenaplnili očakávania trhu týkajúce sa 0,2-percentného nárastu. Túto stagnáciu možno pripísať domácnostiam, ktoré čelia stlačeným príjmom v dôsledku pretrvávajúcej vysokej inflácie a rastúcim nákladom na úvery. Tržby z predaja potravín, nápojov a tabaku klesli štvrtý mesiac po sebe (-0,5 % oproti -0,3 % v apríli) a tržby z predaja pohonných hmôt pre automobilový priemysel klesli druhý mesiac po sebe (-0,3 % oproti -2,4 %). Výdavky na nepotravinové položky sa medzitým zvýšili o 0,1 % (oproti 0,3 % v apríli), a to aj napriek poklesu v on-line obchode (-0,9 % oproti 1,8 %). Na medziročnej báze tržby v maloobchode klesli o 2,9 %, čo predstavuje ôsmy mesiac poklesu za sebou. Index PMI stavebníctva v eurozóne klesol na 44,2 bodu, čo je menej ako 44,6 bodu v predchádzajúcom mesiaci, čo naznačuje najvýraznejšie zníženie celkovej stavebnej aktivity od decembra 2022. Zároveň ide o 14. mesiac poklesu produkcie za sebou, ktorý bol spôsobený predovšetkým prudkým poklesom v bytovej výstavbe.
USA:
Súkromné podniky v USA v júni 2023 neočakávane vytvorili 497 tisíc pracovných miest, čo je najviac od februára 2022 a dvojnásobne viac než sa predpokladalo. V sektore služieb pribudlo 373 tis. pracovných miest, na čele s odvetvím rekreácie a pohostinstva (232 tis.); obchodu/dopravy/služieb (90 tis.) a vzdelávania/zdravotníctva (74 tis.), zatiaľ čo úbytok pracovných miest bol zaznamenaný v informačnom sektore (-30 tis.); finančnom sektore (-16 tis.) a odborných/obchodných činnostiach (-5 tis.). V odvetví výroby tovarov medzitým pribudlo 124 tisíc pracovných miest vďaka stavebníctvu (97 tisíc) a ťažbe (69 tisíc), zatiaľ čo vo výrobe ubudlo 42 tisíc pracovných miest.
Prečítané: 651x
V aktuálnom prostredí svetových trhov sledujú investori významné udalosti, ktoré by mohli mať dopad na ekonomické perspektívy a investičné prístupy. V pondelok došlo k poklesu futures na americké akciové indexy, čo nasledovalo po zverejnení priaznivých mzdových údajov z predchádzajúceho týždňa a zmeny v odhadoch recesie, pričom nasledujúce dni prinesú ďalšie dôležité indikátory.
Aktuálny vývoj na amerických akciových trhoch naznačuje mierny vzostup futures pred očakávanými správami o zamestnanosti, čo vyvoláva zvedavosť investorov. Popritom ázijsko-tichomorské trhy vykázali zmiešané výsledky a Európa sledovala rast v sektore ropy a zemného plynu.
V najnovšom vydaní denného komentára z 3. októbra 2024 sa pozrieme na aktuálnu situáciu okolo Tesly, ktorá zaostáva za očakávaniami, predajné aktivity Berkshire Hathaway a pohyby na globálnych trhoch vrátane Ázie a Európy. Okrem toho si rozoberieme nedávne makroekonomické údaje a vplyv na rozhodnutia centrálnych bánk, ako aj aktuálnu situáciu na komoditných trhoch a v sektore služieb.
V dnešnom komentári sa pozrieme na udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj indexov aj akcií. Najnovšie údaje o mzdách v USA poukázali na relatívne zdravý pracovný trh a miera nezamestnanosti v eurozóne zostala aj ďalší mesiac na nízkej úrovni, čím sa predĺžilo obdobie odolnosti na trhu práce v bloku. V rámci podnikových správ napríklad Nike a Tesla vykázali nižšie údaje než sa očakávalo. Navyše sa situácia na Blízkom východe zhoršila, keď Irán zaútočil na Izrael, čo ovplyvnilo aj ceny komodít.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.