pred 2 mesiacmi

Dáta z trhu práce tlačili akcie nižšie

Shutterstock_2149820159 (1)

Americké akciové indexy zaznamenali viac ako 1 % prepady po dátach z trhu práce, ktoré poukázali na robustnosť pracovného trhu a zvýšili šance na ďalší rast úrokových sadzieb.

Absolútna správa

Vo štvrtok akcie klesli, zatiaľ čo výnosy štátnych dlhopisov vzrástli na úroveň, ktorá bola naposledy zaznamenaná v roku 2007, keďže silné údaje z trhu práce v súkromnom sektore podporili stávky, že Federálny rezervný systém bude musieť byť agresívnejší v boji proti inflácii. Indexy S&P 500 a Nasdaq 100 klesli o viac ako 1% po dátach, že americké spoločnosti vytvorili najviac pracovných miest za viac ako rok v júni, čím sa zdôraznila pretrvávajúca sila trhu práce. Počet zamestnancov v súkromnom sektore sa zvýšil o 497 000, čo je viac ako dvojnásobok toho, čo analytici predpokladali. Najväčšie pohyby zaznamenali akcie spoločností Exxon Mobil po prognóze zníženia zisku o 4 miliardy USD, a Meta Platforms ktorá vzrástla po tom, čo Instagram oficiálne spustil aplikáciu, ktorá bude konkurovať Twitteru. Niektoré z najlepších akcií roka vrátane spoločností Nvidia a Tesla klesli. Stratám sa nevyhli ani kryptomeny vrátane Bitcoinu, ktorý sa prepadol o viac ako 1 %. Rovnako na tom bola aj cena ropy WTI, ktorá sa priblížila hodnote 70 USD za barel. Výnosy amerických vládnych dlhopisov vzrástli. Výnosnosť dlhopisov s 2-ročnou splatnosťou sa vyšplhala nad 5 %, čo je 16-ročné maximum, zatiaľ čo výnosnosť dlhopisov s 10-ročnou splatnosťou sa prvýkrát od marca dostala na 4,04 %.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: 

Austrálsky obchodný prebytok sa v máji 2023 zvýšil na 11,79 miliardy AUD z 10,45 miliardy AUD v apríli, čo je najmenší prebytok za posledných osem mesiacov. Import vzrástol oproti predchádzajúcemu mesiacu o 4,4 % na 57,77 miliardy AUD, k čomu prispel najmä nárast ceny zlata. Celkový vývoz do Číny, ktorá je najväčším obchodným partnerom krajiny, sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 9 %. Dovoz sa medzitým zvýšil o 2,5 % na štvormesačné maximum 45,98 miliardy AUD, čomu napomohol silný domáci dopyt.

EU: 

Maloobchodné tržby v eurozóne sa v máji 2023 druhý mesiac po sebe nezmenili, po poklese vo februári aj v marci a po tom, čo sa nenaplnili očakávania trhu týkajúce sa 0,2-percentného nárastu. Túto stagnáciu možno pripísať domácnostiam, ktoré čelia stlačeným príjmom v dôsledku pretrvávajúcej vysokej inflácie a rastúcim nákladom na úvery. Tržby z predaja potravín, nápojov a tabaku klesli štvrtý mesiac po sebe (-0,5 % oproti -0,3 % v apríli) a tržby z predaja pohonných hmôt pre automobilový priemysel klesli druhý mesiac po sebe (-0,3 % oproti -2,4 %). Výdavky na nepotravinové položky sa medzitým zvýšili o 0,1 % (oproti 0,3 % v apríli), a to aj napriek poklesu v on-line obchode (-0,9 % oproti 1,8 %). Na medziročnej báze tržby v maloobchode klesli o 2,9 %, čo predstavuje ôsmy mesiac poklesu za sebou. Index PMI stavebníctva v eurozóne klesol na 44,2 bodu, čo je menej ako 44,6 bodu v predchádzajúcom mesiaci, čo naznačuje najvýraznejšie zníženie celkovej stavebnej aktivity od decembra 2022. Zároveň ide o 14. mesiac poklesu produkcie za sebou, ktorý bol spôsobený predovšetkým prudkým poklesom v bytovej výstavbe.

USA: 

Súkromné podniky v USA v júni 2023 neočakávane vytvorili 497 tisíc pracovných miest, čo je najviac od februára 2022 a dvojnásobne viac než sa predpokladalo. V sektore služieb pribudlo 373 tis. pracovných miest, na čele s odvetvím rekreácie a pohostinstva (232 tis.); obchodu/dopravy/služieb (90 tis.) a vzdelávania/zdravotníctva (74 tis.), zatiaľ čo úbytok pracovných miest bol zaznamenaný v informačnom sektore (-30 tis.); finančnom sektore (-16 tis.) a odborných/obchodných činnostiach (-5 tis.). V odvetví výroby tovarov medzitým pribudlo 124 tisíc pracovných miest vďaka stavebníctvu (97 tisíc) a ťažbe (69 tisíc), zatiaľ čo vo výrobe ubudlo 42 tisíc pracovných miest.

Prečítané: 248x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2088084514
pred 18 hodinami

Nezamestnanosť v eurozóne klesá a výrobná aktivita sa spomaľuje

Shutterstock FX
pred 3 dňami

Akcie a dlhopisy sa zotavujú, keďže inflácia oslabuje

Shutterstock_1538141879
pred 4 dňami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred 5 dňami

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.