Deutsche Bank čelila v piatok ostrej kritike zo strany niektorých investorov a politikov za pretrvávajúce vzťahy s Ruskom po tom, čo povedala, že odchod by bol v rozpore s jej hodnotami.
Deutsche Bank čelila v piatok ostrej kritike zo strany niektorých investorov a politikov za pretrvávajúce vzťahy s Ruskom po tom, čo povedala, že odchod by bol v rozpore s jej hodnotami.
Absolútna správa:
Deutsche Bank čelila v piatok ostrej kritike zo strany niektorých investorov a politikov za pretrvávajúce vzťahy s Ruskom po tom, čo povedala, že odchod by bol v rozpore s jej hodnotami, keďže ostatné banky prerušili spojenie s krajinou. Najväčšia nemecká banka odolala tlaku na prerušenie väzieb po ruskej invázii na Ukrajinu s odôvodnením, že potrebuje podporovať nadnárodné firmy podnikajúce v Rusku. Banky Goldman Sachs a JPMorgan Chase vo štvrtok uviedli, že ukončujú svoje ruské podnikanie a stali sa prvými veľkými americkými bankami, ktoré po invázii Moskvy na Ukrajinu odišli a vyvíjali tlak na svojich konkurentov, aby ich nasledovali. Bill Browder, investor, ktorý roky bojoval za odhaľovanie korupcie v Rusku, povedal, že zotrvanie Deutsche Bank je úplne v rozpore s medzinárodnou podnikateľskou komunitou a spôsobí stratu reputácie. Kritika prišla v čase, keď sa ruské sily útočiace na Kyjev preskupovali severozápadne od ukrajinského hlavného mesta a Británia uviedla, že Moskva by teraz mohla v priebehu niekoľkých dní plánovať útok na mesto.
Investori zarobili na:
Spoločnosť EPAM Systems, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 6,03 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 171,23 %). Spoločnosť EPAM Systems, Inc. ponúka služby informačných technológií. Spoločnosť poskytuje vývoj softvéru, outsourcingové služby, e-business, riadenie vzťahov s podnikmi a riešenia pre správu obsahu. EPAM Systems slúži zákazníkom v Spojených štátoch.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Nové bankové úvery v Číne sa vo februári prepadli v dôsledku sezónnych faktorov a slabého dopytu a taktiež sa výrazne spomalili z rekordne vysokých úrovní v januári. Nové pôžičky juanov vydané čínskymi bankami dosiahli minulý mesiac 1,23 bilióna jüanov (194,6 miliardy USD), čo je výrazný pokles z 3,98 bilióna CNY v januári. Celkové sociálne financovanie, ktoré zahŕňa aj pôžičky poskytnuté nebankovými inštitúciami, dosiahlo vo februári 1,19 bilióna CNY, čo je výrazný pokles zo 6,17 bilióna CNY v januári. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +13,68 %, Hang Seng -1,61 %, Nikkei 225 – 2,05 %.
Hrubý domáci produkt v Spojenom kráľovstve sa v januári 2022 vrátil na 0,8 % po poklese o 0,2 % v decembri 2021, keď mal výraznejší vplyv variantu Omikron a obmedzenia. V januári 2022 vzrástli všetky sektory, pričom služby vzrástli o 0,8 %, produkcia o 0,7 % a stavebníctvo o 1,1 %. Zatiaľ čo v niektorých sektoroch pretrvávali problémy s dodávateľským reťazcom, produkcia v stavebníctve aj vo výrobe rástla už tretí mesiac po sebe. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 0,97 %, CAC 40 0,85 %, DAX 1,38 %.
V Kanade vo februári sa zlepšil pracovný trh a Kanada naďalej zaznamenala mierny nárast zamestnanosti, keď krajina zaznamenala 337 000 nových pracovných pozícií, čo predstavuje nárast o 1,8 % v porovnaní s januárom. K týmto ziskom prispel najmä súkromný sektor, ktorý viac ako vyrovnal stratu pracovných miest v januári. Nezamestnanosť klesla pod úroveň pred pandémiou. Vo februári klesla na 5,5 % v porovnaní s 6,5 % v januári. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,34 %, S&P 500 -0,43 %, NASDAQ -0,95 %.
Prečítané: 1121x
K 18. marcu 2025 čelí finančný sektor rôznym výzvam a trendom, pričom v USA sa prejavovala volatilita, zatiaľ čo v Ázii a Európe bol zaznamenaný rast. Investori sa teraz sústredia na kľúčové geopolitické a technologické faktory, ktoré by mohli zásadne ovplyvniť smerovanie trhov v nasledujúcich dňoch.
Začiatok týždňa na finančných trhoch priniesol pozitívne pohyby, pričom investori reagovali na maloobchodné tržby v USA, ktoré rástli pomalším tempom. Okrem toho sa objavili rôzne korporátne správy, ako napríklad akvizícia sódy Poppi spoločnosťou Pepsi či zmeny vo výrobe čipov od Intelu. Na druhú stranu Affirm Holdings stratil časť služieb, ktoré poskytoval jednému zo svojich známych klientov. V rámci komoditného trhu zlato prekonalo psychologickú úroveň.
S globálnymi trhmi, ktoré prechádzajú fázami volatility, je záujem o aktuálne ekonomické trendy stále silnejší. Po poklesoch na americkej pôde sa objavuje optimizmus, pričom Ázia a Európa vykazujú zisky.
K 13. marcu 2025 sa trhy po celom svete nachádzajú pod tlakom, keď investori vyhodnocujú dôležité makroekonomické údaje a podnikové správy. Zatiaľ čo globálne akcie pokračujú v medveďom trende, sektor technológií reaguje na zmenu vo vedení spoločnosti Intel.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.