pred 4 mesiacmi

ECB pokračuje v zvyšovaní úrokových sadzieb

FX

Sadzba vkladov sa zvýšila z 3 % na 3,25 %, ako predpovedali ekonómovia. ECB tiež uviedla, že od júla zastaví reinvestície dlhopisov v rámci programu APP.

Absolútna správa:

Európska centrálna banka v rámci boja s pretrvávajúcou vysokou infláciou priniesla zatiaľ najmenšie zvýšenie úrokových sadzieb, no trvala na tom, že tento krok nebude posledný. Úradníci v utorok zvýšili depozitnú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu na 3,25 % po troch krokoch v dvojnásobnej výške. Oznámenie zodpovedá očakávaniam obchodníkov a väčšiny ekonómov, pričom sadzba zostáva na najvyššej úrovni od roku 2008. Rada guvernérov uviedla, že budúce rozhodnutia budú naďalej závisieť od údajov, keďže sadzby sa budú znižovať na dostatočne reštriktívnu úroveň, aby sa inflácia vrátila k dvojpercentnému cieľu. Udržiavať ich tam bude tak dlho, ako to bude potrebné, uviedla. "Máme pred sebou ešte veľa práce a nepozastavujeme sa," povedala na tlačovej konferencii predsedníčka Christine Lagardeová. "To je úplne jasné." V rámci ústupku voči jastrabím predstaviteľom, ktorý možno považovať za snahu získať ich podporu pre menšie zvýšenie sadzieb, ECB tiež uviedla, že od júla očakáva zastavenie reinvestícií v rámci programu nákupu aktív. Reinvestície v rámci samostatnej iniciatívy PEPP budú podľa Lagardeovej pokračovať podľa plánu minimálne do roku 2024. Peňažné trhy po rozhodnutí zmiernili stávky na zvýšenie sadzieb, pričom stavili na to, že depozitná sadzba dosiahne vrchol do septembra.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Index Caixin China General Manufacturing PMI v apríli 2022 neočakávane klesol na 49,5 bodu z marcových 50,0 bodu, čím zaostal za trhovými prognózami na úrovni 50,3 bodu. Najnovší výsledok bol prvým poklesom aktivity v továrňach od januára, a to v prostredí pokračujúceho poklesu v oblasti nehnuteľností a obáv z globálneho spomalenia. Nové objednávky sa po marcovom náraste zmenšili, zatiaľ čo zamestnanosť klesla najviac za posledné 3 mesiace.

Európska centrálna banka na svojom májovom zasadnutí zvýšila svoje kľúčové úrokové sadzby o 25 bázických bodov, čím naznačila spomalenie tempa sprísňovania politiky. Napriek tomu náklady na požičiavanie si v súčasnosti dosiahli najvyššiu úroveň od júla 2008, po siedmich po sebe nasledujúcich zvýšeniach sadzieb, keďže ECB sa snaží bojovať proti vysokej inflácii napriek pretrvávajúcim rizikám recesie.

Obchodná medzera USA sa v marci 2023 znížila na štvormesačné minimum 64,2 miliardy USD zo 70,6 miliardy USD vo februári, pričom trhové prognózy hovorili o medzere 63,3 miliardy USD. Vývoz vzrástol o 2,1 % na 256,2 miliardy USD, k čomu prispel predaj ropy, vykurovacieho oleja, zemného plynu, osobných automobilov a cestovného ruchu, zatiaľ čo predaj nepeňažného zlata a dopravy klesol.

Prečítané: 493x

Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2088084514
pred 17 hodinami

Nezamestnanosť v eurozóne klesá a výrobná aktivita sa spomaľuje

Shutterstock FX
pred 3 dňami

Akcie a dlhopisy sa zotavujú, keďže inflácia oslabuje

Shutterstock_1538141879
pred 4 dňami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred 5 dňami

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.