pred rokom

ECB sa pripravuje na ďalšie stimuly

shutterstock_1293520138

Prezidentka Lagardová tvrdí, že zamestnanci ECB už skúmajú rôzne politické možnosti. Medzitým bude použitá plná flexibilita plánu nákupu dlhopisov.

Absolútna správa:

Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová uviedla, že existuje len „malá pochybnosť“ o tom, že sa tvorcovia politiky nedohodnú na novom balíku menových stimulov v decembri, pretože rast nových prípadov koronavírusu a obnovenie lockdownov ekonomík eurozóny môže viesť k prehĺbeniu recesie. Komentár novinárom po tom, čo sa tvorcovia politiky dohodli, že nastavenie stimulov nebudú zatiaľ meniť zdôrazňuje, že nárast počtu ochorení ohrozuje obnovu ekonomiky celého regiónu. "Ekonomické oživenie eurozóny stráca tempo rýchlejšie, ako sa očakávalo," uviedla Lagardová dnes na tlačovom brífingu. „Zhodli sme sa na tom, že je nevyhnutné prijať opatrenia a rekalibrovať naše nástroje na nasledujúcom zasadnutí Rady guvernérov.“ Euro po tomto vyhlásení kleslo na denné minimum a európske akcie vzrástli. ECB sa rozhodla zatiaľ nerobiť žiadne zmeny a pandemický program nákupu dlhopisov udržať na hodnote 1,35 bilióna eur (1,6 bilióna dolárov). Prezidentka však naznačila, že ďalší krok môže byť širší než iba zintenzívnenie tohto programu, pričom uviedla, že zamestnanci už pracujú na politických možnostiach a nevylučuje žiadne z nástrojov, ktoré má ECB k dispozícií. „Rada guvernérov nemusela konať dnes - už schválila dostatok nákupov aktív na riešenie všetkého, čo sa v období od teraz do konca roka prejaví v ekonomickom zhoršení. ECB má palebnú silu približne 800 miliárd eur nad rámec toho, čo sa chystala použiť do konca roku 2020.“ Kľúčové úrokové sadzby ponechala centrálna banka nezmenné – hlavná úroková sadzba zostala na úrovni 0 %.

Investori zarobili na:

Spoločnosti CBRE Group Inc., ktorej akcie vzrástli počas obchodného dňa o 16,80 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: +33,73 %). Dôvodom tohto prudkého rastu bolo zverejnenie hospodárskych výsledkov za tretí kvartál 2020, pričom tržby prekonali očakávania analytikov o 6,22 % a zisk na akciu až o 74,22 %. Spoločnosť CBRE Group, Inc. poskytuje realitné služby. Spoločnosť ponúka správu nehnuteľností, oceňovanie, investície do nehnuteľností a poradenské služby. CBRE pôsobí globálne.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Bank of Japan zrazila odhad výkonu japonskej ekonomiky pre rok 2020, aktuálne čaká pokles o 5,5 %, doteraz počítala s poklesom o 4,7 %. V roku 2021 ale čaká silnejšie zotavenie o 3,6 %. Zároveň dnes ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni -0,10 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,75 %, Hang Seng -0,49 %, Nikkei 225 -0,37 %.

Miera nezamestnanosti v Nemecku v októbri klesla na 6,2% z 6,3% v septembri. Trh čakal stagnáciu. V Nemecku za včerajší deň pribudlo 16 774 nakazených koronavírusom, čo je najviac od začiatku epidémie v krajine. Nemecká kancelárka Angela Merkelová včera oznámila nové protikoronavírusové opatrenia, ktoré majú trvať nasledujúci mesiac. Reaguje tak na dramaticky rastúce počty nakazených z posledných týždňov. Volkswagen očakáva v bilancii celého roka dodávky zákazníkom, tržby a pozitívny cash flow významne pod hodnotami predchádzajúceho roka. Najväčšia svetová pivovarnícka skupina AB InBev zruší kvôli dopadom pandémie priebežnú dividendu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,31 %, CAC 40 -0,19 %, DAX +0,13 %.

Americké HDP vzrástlo podľa prvého odhadu v treťom kvartáli o 33,1 % medzikvartálne oproti očakávaniam na úrovni 31 %. ExxonMobil hovorí, že v USA prepustí zhruba 1 900 ľudí s tým, ako pandémia otriasla dopytom po energiách. Firma v piatok zrejme oznámi ďalšiu kvartálnu stratu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,52 %, S&P 500 +1,20 %, NASDAQ +1,64 %.

Prečítané: 809x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1566823240 (1)
pred 13 hodinami

Americké akcie predlžujú poklesy

shutterstock_1465275569
pred dňom

Globálny akciový trh v červených číslach

shutterstock_1643463436
pred 2 dňami

Walmart odhalil plány na vytvorenie kryptomeny a NFT

shutterstock_1700360854
pred 5 dňami

Európska energetická kríza sa zhoršuje

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.