pred 3 rokmi

ECB skúma silnejúce euro

shutterstock_1607518453

Spôsobuje rast eura voči doláru a nízku infláciu rozdielny prístup k menovej politike v eurozóne a USA?

Absolútna správa:

Tvorcovia politík Európskej centrálnej banky sa od začiatku pandémie dohodli, že sa budú hlbšie zaoberať zhodnocovaním eura voči doláru, pričom sa zamerajú na to, či je to spôsobené rozdielmi v stimulačnej politike v porovnaní s USA. Preskúmanie by mohlo formovať, ako ECB zareaguje na problém, že sila eura za posledný rok stláča infláciu, ktorá je už pod nulou. To by mohlo prinútiť centrálnu banku poskytovať viac menových stimulov, aj keď pripúšťa rastúce riziká pre finančnú stabilitu. Rada guvernérov ECB poznamenala počas minulotýždňového stretnutia, že zvýšenie úrokových sadzieb na amerických trhoch v posledných mesiacoch nedokázalo podporiť zisky dolára. Namiesto toho dolár oslabil. Euro v minulom roku získalo takmer 9% voči doláru, čo je najväčší medziročný skok od roku 2017, a za posledné dva mesiace vzrástlo o takmer 5%. Výnos amerických desaťročných štátnych dlhopisov sa od júla takmer zdvojnásobil na 1%. Nemecký ekvivalent sa v rovnakom období držal na približne -0,5%, čo signalizuje, že investori veria, že americká ekonomika prekoná lepšie výsledky. Tento výhľad bol podporený aktualizovanými predpoveďami Medzinárodného menového fondu v utorok, ktoré predpovedajú, že produkcia USA tento rok vzrastie o 5,1%, čo je viac ako vyrovnanie minuloročnej kontrakcie. MMF znížil prognózu rastu pre eurozónu, ktorá sa s ťažkosťami snaží zaviesť svoj očkovací program, na 4,2%, čo znamená, že blok sa vráti na predpandemickú úroveň až v roku 2022. ECB v septembri označila výmenný kurz ako riziko a zahrnula ho do svojich vyhlásení o politike v októbri a decembri – ide o neobvyklý krok, ktorý zdôraznil mieru jej obáv.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Lumen Technologies, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 28,09 % (výkonnosť za 5 rokov: -46,01 %). Spoločnosť Lumen Technologies, Inc. poskytuje digitálne riešenia pre domáce a obchodné priestory. Spoločnosť ponúka komunikáciu, zabezpečenie sietí, cloudové riešenia, hlasové a riadené služby. Lumen Technologies slúži zákazníkom po celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

MMF očakáva v roku 2021 rast svetovej ekonomiky o 5,5 % oproti 5,2 % v októbri, v roku 2022 čaká rast o 4,1 %. Fond poukazuje na "mimoriadnu neistotu" ohľadom ekonomického výhľadu a hovorí, že riziká predstavujú ďalšie vlny a mutácie vírusu. Za rok 2020 je odhad na úrovni -3,5 %, čo je menej ako odhad v októbri: -4,4 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -2,01 %, Hang Seng -2,55 %, Nikkei 225 -0,96 %.

Regulátor hospodárskej súťaže EÚ v utorok schválil projekt na batérie za 2,9 miliardy eur financovaný Nemeckom, Francúzskom, Talianskom a 9 ďalšími krajinami EÚ v reakcii na rastúci dopyt po automobilových a priemyselných batériách v únii. Predaj nových úžitkových automobilov v EÚ sa v minulom roku kvôli pandémii covidu-19 prepadol o 18,9 % na 1,716 mil. vozidiel. Predaje dlhopisov európskeho verejného sektora dosiahli mesačný rekord 124 mld. eur. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,12 %, CAC 40 +0,93 %, DAX +1,66 %.

MMF očakáva v roku 2021 rast ekonomiky USA o 5,1 % oproti 3,1 % rastu v októbri, v roku 2022 očakáva rast o 2,5 %.Vydavateľovi kreditných kariet American Express klesol vo štvrtom štvrťroku čistý zisk medziročne o 15 percent na 1,4 miliardy dolárov. PepsiCo a Beyond Meat uviedli, že vytvoria spoločný podnik na vývoj a predaj občerstvenia a nápojov vyrobených z rastlinných bielkovín. Americký Senát schválil Janet Yellenovú do funkcie ministerky financií v administratíve demokratického prezidenta Joea Bidena. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,07 %, S&P 500 -0,15 %, NASDAQ -0,07 %.

Prečítané: 1284x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP
pred 19 hodinami

Ekonomický prehľad: Apple rozširuje svoje investície v Ázii, zatiaľ čo napätie medzi USA a Čínou stúpa

Shutterstock_2321155147
pred dňom

Adidas a Alcoa posilnili a zlato je stále na svojich maximách

FX pro
pred 2 dňami

Trhy v červenom: Hlavné indexy klesajú, zlato sa blíži k maximám

Shutterstock_2268092903
pred 3 dňami

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.