pred 4 mesiacmi

Ekonomické turbulencie kvôli obavám o možné znižovanie úrokových sadzieb

FP 04012024

V súvislosti so silnými údajmi o zamestnanosti sa výnosy pokladníc zvýšili, no technologický sektor čelí poklesu. Celková neistota ovplyvňuje rozhodnutia centrálnych bánk, pričom pozornosť je sústredená na najnovšie údaje o zamestnanosti v USA a inflácii v Európe..

Absolútna správa:

Výnosy pokladníc vzrástli a technologické akcie klesli potom, čo robustné údaje o zamestnanosti vyvolali pochybnosti o tom, ako rýchlo a hlboko by mohol Fed začať znižovať úrokové sadzby. Index Nasdaq 100 klesol o 0,3 %, čím sa technologický benchmark dostal na cestu svojho piateho dňa poklesov a čo je najdlhšie za viac ako rok. Apple Inc. klesla po svojom druhom znížení hodnotenia tento týždeň, keď Piper Sandler upozornil na obavy o úrovne zásob iPhone. S&P 500 ostáva takmer bez zmeny po tom, ako index ukončil včerajší trojdňový odpredaj. Dolár posilňuje už piaty deň. Desaťročné pokladničné poukážky pokračovali v poklese, pričom výnos stúpol na 3,99 % po tom, ako údaje ukázali, že americké spoločnosti v decembri zvýšili počet zamestnancov a počet žiadostí o nezamestnanosť bol nižší než odhady. Obchodníci so swapmi znížili svoje stávky na uvoľňovanie sadzieb po zverejnení údajov. Konsenzus medzi investormi je taký, že trhy čakala korekcia potom, čo akcie vzrástli na konci minulého roka. Index Nasdaq 100 klesol viac ako o 3 % počas piatich dní stratu. Obchodníci sa teraz obrátia na mesačnú správu o zamestnanosti v USA v piatok, ako aj na údaje o inflácii v Európe, aby zistili, či majú centrálne banky priestor začať znižovať úrokové sadzby. Stávky na znižovanie sadzieb v marci slabnú, keďže trh práce je stále stabilný a zápisnice z decembrového zasadnutia Fedu naznačujú, že sadzby by mohli zostať na vyšších úrovniach ešte nejaký čas. „Ak zajtrajšie čísla ukážu rovnaký druh síly a ekonomika bude pokračovať, je oprávnené sa pýtať, prečo by Fed mal mať náhlu naliehavosť na znižovanie sadzieb,“ povedal Chris Larkin z E*Trade z Morgan Stanley. Ropa West Texas Intermediate sa obchodovala okolo 73 USD za barel po prerušeniach dodávok v Líbyi a po tom, čo Irán uviedol, že útoky, pri ktorých zahynulo takmer 100 ľudí v krajine, boli vykonané ako trest za jeho postoj k Izraelu. Na devízových trhoch jen oslabil na základe špekulácií, že bude ťažšie pre Banku Japonska zrušiť záporné úrokové sadzby po silnom zemetrasení, ktoré zasiahlo krajinu na Nový rok. Morgan Stanley MUFG Securities Co. zmenil svoj názor na rozhodnutie BOJ tento mesiac a teraz očakáva, že ponechá súčasnú politiku v platnosti.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ázia: Index PMI pre služby v Číne od spoločnosti Caixin sa zvýšil na 52,9 v decembri 2023 z hodnoty 51,5 v novembri, čím prekonal očakávania trhu vo výške 51,6. Bol to dvanásty mesiac rastu v aktivitách v sektore služieb a najrýchlejší nárast od júla, hlavne vďaka pevnému nárastu nových obchodov.

EU: Nemecká inflácia spotrebiteľských cien vzrástla o 3,7 % na ročnej úrovni v decembri 2023, čo predstavuje nárast oproti predchádzajúcemu mesiacu, keď dosiahla viac ako dvojročné minimum 3,2 %, a zodpovedá to trhovým očakávaniam, ako ukázala predbežná odhadovaná hodnota. Najväčší tlak pochádzal zo 4,1% nárastu cien energií (v porovnaní s -4,5% v novembri), ktorý bol spôsobený bázovými efektmi spojenými s tzv. "decembrovou mimoriadnou pomocou".

USA: Index PMI pre služby v Spojených štátoch od spoločnosti S&P Global bol mierne revidovaný nahor na hodnotu 51,4 v decembri 2023 z predbežnej hodnoty 51,3. Tento vývoj naďalej naznačuje najsilnejší rast v sektore služieb za päť mesiacov.

Prečítané: 419x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FX pro
pred dňom

Vplyv finančných výsledkov a regulačných prekážok na akcie

Shutterstock_no
pred 2 dňami

Nvidia a Hargreaves Lansdown zaznamenávajú rast, kým Live Nation čelí prepadom

FP (3)
pred 3 dňami

Komodity v poklese a očakávanie hospodárskych výsledkov Nvidie

FX pro
pred 4 dňami

Ceny komodít klesajú, zatiaľ čo kryptomeny zaznamenávajú rast

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.