pred mesiacom

Ekonomický prehľad: Apple rozširuje svoje investície v Ázii, zatiaľ čo napätie medzi USA a Čínou stúpa

FP

V dnešnom dennom komentári sa pozrieme na aktuálne správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.  Nórsky štátny investičný fond spolu s taiwanskou spoločnosťou TSMC sa tešia z pozitívnych čísel, kým Tesla zažíva pokles akcií. Súčasne sa Apple rozširuje v Ázii s ambicióznymi investíciami, kým napätie medzi USA a Čínou aj naďalej stúpa.

Absolútna správa

Dňa 18. apríla 2024 sa na svetových burzách udiali rôzne pohyby, odrážajúce aktuálne trendy a udalosti na trhoch. Otváracie hodnoty amerických indexov naznačovali istú nestabilitu, pričom S&P 500 začal na úrovni 5 031,52 bodov, čo predstavovalo pokles o 0,86% oproti predchádzajúcemu dňu. Dow Jones Industrial Average a NASDAQ Composite zaznamenali podobný trend, s poklesmi o 0,27% a 1,48%. Na ázijských trhoch sa situácia vyvíjala odlišne, pričom Nikkei 225 v Japonsku dosiahol po obednej prestávke hodnotu 38 149,35 bodov, čo predstavovalo nárast o 1,07% od začiatku obchodného dňa. SSE Shanghai Composite Index v Číne tiež rástol, a to o 0,84%, čím dosiahol hodnotu 3 085,82 bodov. Európsky index, Euro Stoxx 50, sa pohyboval stabilnejšie, pričom o 15:00 dosahoval hodnotu 4 924,23 bodov, s miernejšou korekciou smerom nadol o 0,08% od začiatku obchodného dňa.

Nórsky štátny investičný fond dosiahol v prvom štvrťroku zisk vo výške 110 miliárd USD aj pomocou akcií, ktoré priniesli pozitívne výsledky s návratnosťou 9,1%, hoci investície do nekótovaných nehnuteľností zaznamenali záporné čísla s výnosom -0,5% a investície s pevným výnosom -0,4%. TSMC, taiwanský gigant v oblasti polovodičov, zverejnil svoje výsledky za prvý štvrťrok, pričom prekonal očakávania s nárastom čistého zisk o 8,9 %. Spoločnosť nehodlá v úsilí poľaviť, pričom plánuje stavať pokročilé polovodiče v Arizone s podporou vládnych financií až do výšky 6,6 miliardy dolárov. Americká automobilka, Tesla, zaznamenala pokles akcií o viac ako 2 % po tom, čo Deutsche Bank znížila jej rating, kvôli oneskorenému úsiliu o Model 2.  Cena pohonných hmôt pokračovala v strate v reakcii na nedávne udalosti na Blízkom východe a obavy o dopyt. Konkrétne, ceny ropy Brent klesli o 0,72% na 86,66 USD za barel a WTI klesli o 0,77% na úroveň 82,05 USD za barel. Štvrtková cena bitcoinu sa pohybuje nad úrovňou 62 000 USD, pričom investorov zaujíma predovšetkým nadchádzajúce zníženie odmien pre ťažbu nových bitcoinov. Ethereum zostáva stabilné s hodnotou nad 3 000 USD.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ázia: Generálny riaditeľ Apple Inc., Tim Cook, navštívil Singapur v rámci rozširovania prítomnosti spoločnosti v juhovýchodnej Ázii. Plánujú investovať viac ako 250 miliónov dolárov do svojich operácií v Singapure, kde momentálne zamestnávajú 3600 ľudí. Cook tiež naznačil záujem o výrobu v Indonézii.

Európa: Christine Lagarde, vedúca Európskej centrálnej banky, na zasadnutí Rady zahraničných vecí zdôraznila dôležitosť súkromných investícií pre ekologický prechod a inovácií v Európe. Navrhla potrebu 600 miliárd EUR ročne na zmierňovanie klimatických zmien, pričom zvýraznila rozdiely v raste medzi eurozónou a USA a potrebu väčšej ekonomickej nezávislosti Európy.

Amerika: Americké vyšetrovanie čínskeho námorného, logistického a lodiarskeho priemyslu vzbudilo kritiku Číny, ktorá tvrdí, že USA obviňujú Peking z netrhových praktík a narúšaní medzinárodných pravidiel, aj keď samy poskytujú dotácie svojim priemyselným odvetviam. Toto vyšetrovanie zintenzívnilo napätie medzi oboma krajinami, pričom Spojené štáty vyjadrujú obavy aj ohľadom čínskej politiky v oblasti ocele a hliníka.

Prečítané: 242x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FX pro
pred dňom

Vplyv finančných výsledkov a regulačných prekážok na akcie

Shutterstock_no
pred 2 dňami

Nvidia a Hargreaves Lansdown zaznamenávajú rast, kým Live Nation čelí prepadom

FP (3)
pred 3 dňami

Komodity v poklese a očakávanie hospodárskych výsledkov Nvidie

FX pro
pred 4 dňami

Ceny komodít klesajú, zatiaľ čo kryptomeny zaznamenávajú rast

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.