pred rokom

Európska centrálna banka zvyšuje úrokové sadzby o 50 bázických bodov

Shutterstock_1919757071 (3)

ECB oznámila zvýšenie úrokových sadzieb o 50 bázických bodov v dôsledku čoho krátkodobé štátne dlhopisy klesli. Zvýšenie prispelo k stávkam, že Federálny rezervný systém zvýši úrokové sadzby budúci týždeň tiež.

Absolútna správa:

Trhy sa zaoberali dnes zvýšením úrokových sadzieb ECB a komentárom prezidentky ECB, že inflácia podľa prognóz zostane príliš dlho na vysokej úrovni. Očakáva sa, že Fed na budúci týždeň zvýši úrokové sadzby o štvrť percentuálneho bodu. Rastúce šance na tento krok poslali výnosy dvojročných štátnych dlhopisov späť nad 4 %, hoci zostali nižšie ako pred týždňom. Americké akcie rástli po správe, že veľké banky rokujú o posilnení First Republic Bank, čo vyvolalo oživenie akcií regionálnych poskytovateľov úverov, ktorí sa ocitli v ťažkostiach. Index S&P 500 vzrástol po správe denníka Wall Street Journal, že medzi bankami, ktoré rokovali o podpore First Republic, bola aj JPMorgan Chase & Co. Akcie regionálneho veriteľa sa tento týždeň prepadli približne o 70 %, keďže investori špekulovali, že banka by mohla byť ďalšou, ktorá skrachuje po tom, čo minulý týždeň krízu odštartovali dve banky. Správa o The First Republic prichádza po tom, čo švajčiarske regulačné orgány v noci stabilizovali Credit Suisse Group AG a zmiernili tak obavy, že európsky veriteľ povedie ku kaskádovej kríze.

Investori zarobili na:

Spoločnosti First Republic Bank, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 10,24 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -64,19 %). First Republic Bank a jej dcérske spoločnosti poskytujú privátne bankovníctvo, súkromné obchodné bankovníctvo a správu súkromného majetku na mestských a pobrežných trhoch v USA.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Sezónne upravená miera nezamestnanosti v Austrálii klesla vo februári 2023 na 3,5 % z januárového osemmesačného maxima 3,7 % a pod trhové odhady 3,6 %, keďže počet nezamestnaných sa znížil o 16 500 na 507 500. Zamestnanosť zároveň vzrástla o 64 600 na 13,83 milióna, čo je prvý nárast za tri mesiace, čo je viac, ako sa predpokladalo na 48 500. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,20 %, Hang Seng -1,72 %, Nikkei 225 -0,80 %.

ECB vo štvrtok podľa očakávania zvýšila úrokové sadzby o 50 bázických bodov, čím ďalej posunula náklady na pôžičky na najvyššiu úroveň od konca roka 2008, aby pomohla zmierniť vysokú infláciu. Úroková sadzba pre hlavné refinančné operácie a úrokové sadzby pre jednodňové refinančné a jednodňové sterilizačné operácie sa zvýšili na 3,50 %, 3,75 % a 3,00 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 +2,03 %, CAC 40 +2,03 %, DAX +1,57 %.

Počet Američanov, ktorí požiadali o dávky v nezamestnanosti, klesol o 20 000 oproti predchádzajúcemu týždňu na 192 000 v týždni končiacom sa 11. marca, čo je výrazne pod očakávaniami 205 000. Výsledok poukázal na ďalšie dôkazy o tvrdohlavo napätom trhu práce v súlade s horúcimi číslami miezd za február.  Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,17 %, S&P 500 +1,76 %, NASDAQ +2,48 %.

Prečítané: 807x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 8 hodinami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred dňom

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 2 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

FP (5)
pred 3 dňami

Nervozita na trhoch: pokles indexov, kryptomien a komodít po zverejnení makroekonomických dát

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.