pred rokom

Európske akcie ukončili týždeň pozitívne

Shutterstock_254253733

Európske akcie počas dnešného obchodného dňa posilnili, pretože investori vyhodnotili údaje o indexoch nákupných manažérov z Európy a USA pozitívne.

Absolútna správa:                                           

Index Stoxx 600 na londýnskej burze vzrástol o 0,3 %, európsky blue-chip index (Euro Stoxx 50) uzavrel na najvyššej úrovni od globálnej finančnej krízy. Spomedzi sektorov najviac oslabili akcie základných materiálov, a to v dôsledku obchodovania so železnou rudou na najnižšej úrovni od decembra. Akcie defenzívnych zdravotníckych a verejných služieb posilnili, nakoľko Deutsche Bank mala na tento sektor pozitívny názor. Európske akcie sa zotavili z minulo mesačného výpredaja, ktorý podnietili obavy bankového sektora, pričom hlavný benchmark regiónu nedávno dosiahol najvyššiu úroveň od februára 2022. Snahy centrálnych bánk o skrotenie cien však naďalej vyvolávajú obavy a európske údaje PMI, ktoré ukazujú oživenie aktivity v sektore služieb, udržiavali v piatok investorov v napätí, pretože posudzovali riziká vyplývajúce z pretrvávajúcej vysokej inflácie a úrokových sadzieb. V Spojených štátoch podnikateľská aktivita tento mesiac nečakane vzrástla na takmer ročné maximum, k čomu prispeli silnejšie služby a výroba, ktoré hrozia opätovným zvýšením inflačných tlakov. Viceprezident Európskej centrálnej banky Luis de Guindos v piatok uviedol, že jadrová inflácia v eurozóne pretrváva na zvýšených úrovniach. Člen Rady guvernérov Ignazio Visco nezávisle od toho uviedol, že ECB by mala pri akomkoľvek budúcom zvyšovaní úrokových sadzieb postupovať opatrne, keďže rast úverov sa spomaľuje a riziká pre finančnú stabilitu pretrvávajú.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Baxter International Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,72 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -24,34 %). Spoločnosť Baxter International Inc. vyvíja, vyrába a predáva produkty a technológie súvisiace s hemofíliou, poruchami imunity, infekčnými ochoreniami, ochoreniami obličiek, úrazmi a inými chronickými a akútnymi ochoreniami. Výrobky spoločnosti používajú nemocnice, centrá na dialýzu obličiek, domovy dôchodcov, rehabilitačné centrá, ordinácie lekárov a výskumné laboratóriá.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ročná miera inflácie v Japonsku sa v marci 2023 znížila na 3,2 % z 3,3 %. Išlo o najnižšiu hodnotu od septembra minulého roka, keďže náklady na dopravu vzrástli najmenej za posledných 6 mesiacov. Na medzimesačnej báze spotrebiteľské ceny vzrástli o 0,3 %. Podľa predbežných odhadov dosiahol PMI index služieb austrálskej banky v apríli 2023 hodnotu 52,6 oproti 48,6 v predchádzajúcom mesiaci. To znamená najrýchlejšiu expanziu aktivity v službách od júna minulého roka. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,96 %, Hang Seng -1,57 %, Nikkei 225 -0,33 %.

Indikátor spotrebiteľskej dôvery GfK v Spojenom kráľovstve vzrástol v apríli 2023 z marcových -36 bodov na -30 bodov, čím dosiahol najvyššiu úroveň od februára 2022 a prekonal trhové očakávania na úrovni -35 bodov. Maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve klesli v marci 2023 o 0,9 % oproti predchádzajúcemu mesiacu. Medziročne klesli o 3,1 % po revidovanom 3,3-percentnom poklese v predchádzajúcom mesiaci, čo zodpovedalo očakávaniam trhu. Podľa predbežného odhadu vzrástol PMI eurozóny v apríli 2023 na 54,4 bodu, čo je najvyššia hodnota od mája minulého roka a výrazne prevyšuje očakávania trhu na úrovni 53,7 bodu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 +0,54 %, CAC 40 +0,51 %, DAX  +0,54 %.

Výrobný index PMI v USA sa v apríli 2023 zvýšil na 50,4 bodu zo 49,2 bodu v marci, čím prekonal prognózy na úrovni 49 bodov a podľa predbežných odhadov naznačil prvú expanziu aktivity v továrňach za posledných šesť mesiacov. Podľa predbežného odhadu sa index PMI v službách v apríli 2023 zvýšil na 53,7 bodu z 52,6 bodu v predchádzajúcom mesiaci a výrazne prekonal očakávania trhu na úrovni 51,5 bodu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones  +0,07 %, S&P 500 +0,09 %, NASDAQ +0,11 %.

Prečítané: 780x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2179500897
pred dňom

Štvrťročné výkazy: Delta Air Lines sklamala, PepsiCo so zmiešanými výsledkami a WD-40 Company rastie o 11 %

Shutterstock_2143309325 no mnyman
pred 2 dňami

TSMC a Tesla s pozitívnym vývojom, kým Volkswagen a LegalZoom znižujú predpovede

Shutterstock_1931146130 no mnyman
pred 3 dňami

Boeing a BP v ohnisku: Znovu problémy s lietadlami a varovanie pred znehodnoteniami

Shutterstock_1796825677 no mnyman
pred 4 dňami

Paramount sa spája so Skydance, Shell očakáva straty a Boeing čelí pokute za podvod

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.