pred 3 rokmi

Európske akcie zaznamenali najväčší pokles v tomto roku

shutterstock_1668039472

Európske akcie klesli najviac za štyri mesiace, pretože obnovené obavy z pandémie prinútili investorov realizovať zisky v odvetviach, ktoré v tomto roku dosiahli rekordné maximá.

Absolútna správa:

Index Stoxx Europe 600 uzavrel dnešný obchodný deň poklesom o 1,9 %, čo je najprudší pokles od 21. decembra 2020, pričom hodnotové odvetia ako banky a cestovanie ťahali celý index do červených čísel. Spoločnosti British American Tobacco a Imperial Brands medzitým poklesli o viac ako 7 % po správe, že americká administratíva zvažuje zníženie hladiny nikotínu v cigaretách. Spomedzi západoeurópskych trhov najviac poklesol španielsky index IBEX 35 - až o 2,89 %. Do strát ho ťahal najmä bankový sektor. Zatiaľ čo európske akcie minulý týždeň dosiahli čerstvé rekordy, podporené rotáciou k ​​lacnejším akciám, ktorým by pomohlo očakávané ekonomické oživenie, rast počtu nových prípadov Covid-19 od Indie po Japonsko spôsobil zmenu sentimentu investorov. Stratégovia podľa prieskumu agentúry Bloomberg v priemere tento rok nevidia žiadny ďalší rast hodnoty Stoxx 600. Sentimentu nepomohlo ani varovanie regulačného orgánu pre lieky Európskej únie pred možnou súvislosťou medzi prípadmi zriedkavých krvných zrazenín a vakcínou Covid-19 od spoločnosti Johnson & Johnson, hoci prínosy vakcíny prevažujú nad rizikami.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Kansas City Southern, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 15,25 % (výkonnosť za 5 rokov: +176,54 %). Dôvodom prudkého rastu ceny akcií bola správa, že spoločnosť Canadian National Railway ponúkla za akvizíciu Kansas City Southern 33,7 mld. dolárov. Kansas City Southern je holdingovou spoločnosťou, ktorá prevádzkuje železničný systém, ktorý poskytuje prepravcom služby nákladnej dopravy na obchodných a priemyselných trhoch v USA a Mexiku.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

HSBC zasiela vrcholových riadiacich pracovníkov z londýnskeho ústredia do pobočky v Hongkongu. Banka sa chce viac zamerať na aktivity v Ázii. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,07 %, Hang Seng +0,10 %, Nikkei 225 -1,97 %.

Miera nezamestnanosti na Slovensku vzrástla v marci zo 7,9 % na 8,0 %, pričom sa očakávala stagnácia na úrovni 7,9 %. Ide o najvyššiu mieru nezamestnanosti od februára 2017. Miera nezamestnanosti vo Veľkej Británii klesla vo februári z 5,0 % na 4,9 %, pričom sa očakával rast na 5,1 %. Británia chce znížiť emisie skleníkových plynov výraznejšie, než pôvodne plánovala. Do roku 2035 majú oproti roku 1990 klesnúť o 78 percent. Predstavitelia Ruska sa vyjadrili, že tvrdenia českej vlády o zapojení Ruska do výbuchov muničných skladov z roku 2014 sú nepodložené a poškodzujú bilaterálne vzťahy. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,98 %, CAC 40 -2,09 %, DAX -1,55 %.

Apple bude konkurovať Spotify službou predplatených podcastov a firma dnes tiež predstavila rad tenkých počítačov iMac s 24 palcovým displejom. Na dnešnej prvej tohtoročnej prezentácii uviedla americká technologická spoločnosť aj dlho očakávané zariadenie AirTags, ktoré pomôže vďaka aplikácii nájsť stratené veci. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,75 %, S&P 500 -0,68 %, NASDAQ -0,92 %.

Prečítané: 1295x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2179500897
pred dňom

Štvrťročné výkazy: Delta Air Lines sklamala, PepsiCo so zmiešanými výsledkami a WD-40 Company rastie o 11 %

Shutterstock_2143309325 no mnyman
pred 2 dňami

TSMC a Tesla s pozitívnym vývojom, kým Volkswagen a LegalZoom znižujú predpovede

Shutterstock_1931146130 no mnyman
pred 3 dňami

Boeing a BP v ohnisku: Znovu problémy s lietadlami a varovanie pred znehodnoteniami

Shutterstock_1796825677 no mnyman
pred 4 dňami

Paramount sa spája so Skydance, Shell očakáva straty a Boeing čelí pokute za podvod

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.