Európske akcie dnes klesli na najnižšiu úroveň za rok, pričom indexy DAX a Euro Stoxx 50 uzavreli v medveďom trhu.
Európske akcie dnes klesli na najnižšiu úroveň za rok, pričom indexy DAX a Euro Stoxx 50 uzavreli v medveďom trhu.
Absolútna správa:
Európske akcie klesli na najnižšiu úroveň za rok, pričom indexy DAX a Euro Stoxx 50 uzavreli v medveďom trhu, pretože prudko stúpajúce ceny ropy podnietili obavy, že vysoká inflácia poškodí ekonomický rast. DAX uzavrel o 2 % nižšie na najnižšej úrovni od novembra 2020, čím celkový pokles od svojho januárového rekordu dosiahol 21 %. Index Euro Stoxx 50 skončil o 1,2 % nižšie a takisto uzavrel v medveďom trhu. Francúzsky CAC 40 začal pondelkové obchodovanie viac ako 20 % pod svojím januárovým maximom, no zmiernil poklesy počas európskeho popoludnia, keď sa ukrajinskí a ruskí predstavitelia pripravovali na opätovné stretnutie pri treťom kole rozhovorov. Všetky tri indexy naposledy spoločne vstúpili na medvedí trh v marci 2020, keď došlo k prudkému prepadu trhov z dôvodu vypuknutia globálnej pandémie. Energetické akcie dnes vzrástli, pričom vzrástli najviac od novembra 2020, zatiaľ čo automobilky, banky a akcie potravín a nápojov dosahovali nižšiu výkonnosť. UBS Global Wealth Management v pondelok znížil vyhliadky globálnych a európskych akcií na neutrálne, ako dôvody uviedol zvýšenú neistotu spojenú s vojnou na Ukrajine, rozsah budúcich sankcií voči Rusku, ceny komodít, spomaľujúci sa globálny rast a politikou centrálnej banky.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Schlumberger N.V., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,12 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -46,09 %). Schlumberger N.V. prostredníctvom svojich dcérskych spoločností poskytuje širokú škálu služieb vrátane technológií, projektového manažmentu a informačných riešení pre medzinárodný ropný priemysel, ako aj pokročilé prieskumy získavania a spracovania údajov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Export z Číny vzrástol januári až februári 2022 medziročne o 16,3 % na 544,7 miliardy USD, čím prekonal prognózy trhu o 15 % raste. Import do Číny vzrástol za január až február 2022 medziročne o 15,5 % na 428,75 miliardy USD, v porovnaní s trhovými odhadmi rastu o 16,5 % a po 19,5 % náraste v predchádzajúcom období. Devízové rezervy v Japonsku dosiahli vo februári 2022 celkovo 1 384 573 miliónov USD, čo je pokles z 1 385 932 miliónov USD v predchádzajúcom mesiaci. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -3,19 %, Hang Seng -3,87 %, Nikkei 225 -2,94 %.
Nové objednávky nemeckého priemyselného tovaru vzrástli v januári 2022 medzimesačne o 1,8 %, po nahor revidovanom raste o 3 % v decembri a prekonali trhové prognózy, ktoré boli na úrovni rastu o 1 %. Maloobchodné tržby v Nemecku vzrástli v januári 2022 o 10,30 % v porovnaní s rovnakým mesiacom v predchádzajúcom roku. Švajčiarska miera nezamestnanosti vo februári 2022 mierne klesla na 2,5 % bez sezónnych úprav z 2,6 % v predchádzajúcom mesiaci. Počet ľudí bez práce klesol o 3,5 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,23 %, CAC 40 -1,31 %, DAX -1,98 %.
Futures na ropu WTI v pondelok vyskočili nad 130 USD za barel, čo je najviac od roku 2008, predtým, ako sa zisky znížili na približne 117 USD za barel po tom, čo americký minister zahraničných vecí Antony Blinken povedal, že USA a ich spojenci zvažujú v reakcii na Ukrajinu embargo na ruskú ropu. 10-ročný výnos štátnych dlhopisov Spojených štátov v pondelok vzrástol až na 1,81 %, čo je prudký posun z denných miním na úrovni 1,67 %, keďže investori hodnotili prebiehajúcu krízu zahŕňajúcu Západ, Rusko a Ukrajinu, pričom očakávajú sprísňovanie menovej politiky centrálnou bankou. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -2,38 %, S&P 500 -2,96 %, NASDAQ -3,62 %.
Prečítané: 961x
K 18. marcu 2025 čelí finančný sektor rôznym výzvam a trendom, pričom v USA sa prejavovala volatilita, zatiaľ čo v Ázii a Európe bol zaznamenaný rast. Investori sa teraz sústredia na kľúčové geopolitické a technologické faktory, ktoré by mohli zásadne ovplyvniť smerovanie trhov v nasledujúcich dňoch.
Začiatok týždňa na finančných trhoch priniesol pozitívne pohyby, pričom investori reagovali na maloobchodné tržby v USA, ktoré rástli pomalším tempom. Okrem toho sa objavili rôzne korporátne správy, ako napríklad akvizícia sódy Poppi spoločnosťou Pepsi či zmeny vo výrobe čipov od Intelu. Na druhú stranu Affirm Holdings stratil časť služieb, ktoré poskytoval jednému zo svojich známych klientov. V rámci komoditného trhu zlato prekonalo psychologickú úroveň.
S globálnymi trhmi, ktoré prechádzajú fázami volatility, je záujem o aktuálne ekonomické trendy stále silnejší. Po poklesoch na americkej pôde sa objavuje optimizmus, pričom Ázia a Európa vykazujú zisky.
K 13. marcu 2025 sa trhy po celom svete nachádzajú pod tlakom, keď investori vyhodnocujú dôležité makroekonomické údaje a podnikové správy. Zatiaľ čo globálne akcie pokračujú v medveďom trende, sektor technológií reaguje na zmenu vo vedení spoločnosti Intel.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.