Európske akcie skončili v pondelok na rekordných maximách, čím si preniesli dynamiku z októbrových ziskov vďaka silným hospodárskym výsledkom spoločností, pričom očakávania zvyšovania úrokových sadzieb podporili akcie z bankového sektora.
Európske akcie skončili v pondelok na rekordných maximách, čím si preniesli dynamiku z októbrových ziskov vďaka silným hospodárskym výsledkom spoločností, pričom očakávania zvyšovania úrokových sadzieb podporili akcie z bankového sektora.
Absolútna správa:
Európske akcie sa vyšplhali na rekordné úrovne, nakoľko zisky spoločností dodávali naďalej investorom optimizmus. Stoxx Europe 600 vzrástol ku koncu obchodovania v Londýne o 0,7 %, pričom napredoval hlavne bankový a stavebný sektor. Vo Francúzsku index CAC 40 uzavrel len 0,4 % od svojho prvého rekordného maxima od roku 2000. Európske akcie minulý mesiac vykázali svoj najlepší zisk od marca, podporený správami o výnosoch a silou v defenzívnych sektoroch, ako aj vo finančných sektoroch, ktoré ťažili z vyšších výnosov dlhopisov. Sezónnosť tiež naznačuje, že zvyšok roka môže priniesť akciám regiónu ďalšie zisky. Morgan Stanley uviedla, že európske zisky spoločností sú veľmi zdravé vzhľadom na zložitejšie prevádzkové pozadie v treťom štvrťroku. Spoločnosť JPMorgan Chase & Co. medzitým uviedla, že akcie budú pokračovať v prekonávaní obáv súvisiacich s Čínou a prekážkami na strane ponuky. Podľa slov stratégov banky môžu akciové trhy tolerovať aj znižovanie nákupu aktív centrálnej banky vzhľadom na dostatok prebytočnej likvidity.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Franklin Resources, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 11,62 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +5,94 %). Franklin Resources, Inc. poskytuje investičné poradenské služby investorom do podielových fondov, dôchodkového zabezpečenia a taktiež inštitucionálne a samostatné účty.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Vývoz z Južnej Kórey vzrástol v októbri 2021 medziročne o 24,07 % na 55,55 miliardy USD v porovnaní s prognózami trhu, ktoré boli na úrovni 27,0 %. Taiwan Manufacturing PMI sa v októbri 2021 zvýšilo na 55,2 bodu z 13-mesačného minima 54,7 bodu v septembri, čo signalizuje výrazné zlepšenie celkových obchodných podmienok. Ročná miera inflácie v Indonézii sa v októbri 2021 v súlade s prognózami zvýšila na 1,66 %. Bola to najvyššia miera inflácie od mája, najmä v dôsledku rýchlejšieho rastu cien bývania a energií. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,37 %, Hang Seng -0,88 %, Nikkei 225 +2,61 %.
Nemecký maloobchod klesol o 2,5 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v septembri 2021 po revidovanom raste o 1,2 % v auguste. Swedbank Manufacturing PMI pre Švédsko v októbri 2021 klesol na 64,4 bodu z nahor revidovaných 64,7 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Index zostal výrazne nad svojím historickým priemerom 54,7 bodu, ale pod jeho ročným maximom 68,8 bodu v apríli. Výnosy talianskych 10-ročných vládnych dlhopisov vzrástli na 1,2 %, čo je najviac od júla 2020, keďže investori stavili na to, že ECB v budúcom roku zvýši sadzby po tom, čo prezidentka ECB Christine Lagardeová uviedla, že pokles inflácie bude trvať dlhšie, než sa pôvodne očakávalo. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,70 %, CAC 40 +0,92 %, DAX +0,75 %.
IHS Markit Canada Manufacturing PMI vzrástol v októbri 2021 na 57,7 z 57 v predchádzajúcom mesiaci, čo je najvyššia hodnota od marca minulého roka. ISM Manufacturing PMI v Spojených štátoch klesol v októbri 2021 na 60,8 bodu zo 61,1 bodu v predchádzajúcom mesiaci, čo bolo mierne nad trhovým konsenzom 60,5 bodu. Výroba rástla pomalším tempom a rast nových objednávok sa zmiernil na 16-mesačné minimum, keďže najväčšia svetová ekonomika naďalej zápasila s obmedzením ponuky a rastúcimi cenami. Americký regulátor FDA schválil vakcínu od Pfizer/BioNTech pre deti vo veku 5 - 11 rokov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,26 %, S&P 500 +0,18 %, NASDAQ +0,63 %.
Prečítané: 1234x
V aktuálnom prostredí svetových trhov sledujú investori významné udalosti, ktoré by mohli mať dopad na ekonomické perspektívy a investičné prístupy. V pondelok došlo k poklesu futures na americké akciové indexy, čo nasledovalo po zverejnení priaznivých mzdových údajov z predchádzajúceho týždňa a zmeny v odhadoch recesie, pričom nasledujúce dni prinesú ďalšie dôležité indikátory.
Aktuálny vývoj na amerických akciových trhoch naznačuje mierny vzostup futures pred očakávanými správami o zamestnanosti, čo vyvoláva zvedavosť investorov. Popritom ázijsko-tichomorské trhy vykázali zmiešané výsledky a Európa sledovala rast v sektore ropy a zemného plynu.
V najnovšom vydaní denného komentára z 3. októbra 2024 sa pozrieme na aktuálnu situáciu okolo Tesly, ktorá zaostáva za očakávaniami, predajné aktivity Berkshire Hathaway a pohyby na globálnych trhoch vrátane Ázie a Európy. Okrem toho si rozoberieme nedávne makroekonomické údaje a vplyv na rozhodnutia centrálnych bánk, ako aj aktuálnu situáciu na komoditných trhoch a v sektore služieb.
V dnešnom komentári sa pozrieme na udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj indexov aj akcií. Najnovšie údaje o mzdách v USA poukázali na relatívne zdravý pracovný trh a miera nezamestnanosti v eurozóne zostala aj ďalší mesiac na nízkej úrovni, čím sa predĺžilo obdobie odolnosti na trhu práce v bloku. V rámci podnikových správ napríklad Nike a Tesla vykázali nižšie údaje než sa očakávalo. Navyše sa situácia na Blízkom východe zhoršila, keď Irán zaútočil na Izrael, čo ovplyvnilo aj ceny komodít.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.