pred 3 dňami

FED pravdepodobne nebude musieť znižovať nákupy agresívne

shutterstock_1312278149

Nižšia inflácia poskytuje úradníkom Federálneho rezervného systému väčšiu flexibilitu, pokiaľ ide o stiahnutie stimulov

Absolútna správa:

Zlato rástlo po tom, čo sa údaje o inflácii v USA dostali na nižšiu úroveň, ako sa očakávalo, čím sa zmiernili obavy, že Federálna rezervná banka bude čoskoro nútená obmedziť nákup  dlhopisov. Index spotrebiteľských cien sa od júla zvýšil len o 0,3%, čo je najmenší nárast za sedem mesiacov. Dolár klesol a výnosy štátnych dlhopisov taktiež, čo zvýšilo dopyt po drahých kovoch. Údaje o inflácii pravdepodobne zmiernili obavy z toho, že Fed bude v tomto roku nútený agresívne pristupovať k znižovaniu nákupov dlhopisov. Nižšia inflácia poskytuje úradníkom Federálneho rezervného systému väčšiu flexibilitu, pokiaľ ide o stiahnutie stimulov. Výnosy 10-ročných dlhopisov klesli až o 6 bázických bodov na 1,26%, čím sa zmenšil výnosový rozdiel medzi dlhopismi USA s krátkou a dlhšou splatnosťou. Čísla CPI ponúkajú určité potvrdenie názorov predstaviteľov Fedu a Bidenovej administratívy, že vysoká inflácia sa ukáže ako dočasná. Táto správa by tiež mohla pomôcť potlačiť kritiku republikánov, že ekonomické stimuly prezidenta Joe Bidena vyvolávajú škodlivú infláciu, pretože sa snaží predať dlhodobý balík daní a výdavkov vo výške 3,5 bilióna dolárov.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Zimmer Biomet Holdings, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,76 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +13,96 %). Zimmer Biomet Holdings, Inc. navrhuje, vyvíja, vyrába a uvádza na trh zdravotnícke vybavenie. Spoločnosť ponúka ortopedické, zubné a spinálne rekonštrukčné implantáty, ako aj kostný cement a súvisiace chirurgické výrobky. Zimmer Biomet Holdings slúži pacientom na celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Priemyselná produkcia v Japonsku v júli 2021 medzimesačne klesla o 1,5%. Pokles odzrkadlil rastúci kmeň Delta COVID-19 v celej krajine, ktorý prinútil vládu predĺžiť výnimočný stav. Odvetvia, ktoré k poklesu prispeli, boli predovšetkým spojené s motorovými vozidlami, elektrickými strojmi a zariadeniami informačnej a komunikačnej elektroniky a anorganické a organické chemikálie. Priemyselná produkcia sa v júli medziročne zvýšila o 11,6%. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,49 %, Hang Seng -1,21 %, Nikkei 225 +0,73 %.

Španielske spotrebiteľské ceny vzrástli o 3,3% oproti predchádzajúcemu roku v auguste 2021 a tento vývoj zodpovedá predbežnému odhadu. Je to najvyššia úroveň od októbra 2012, predovšetkým kvôli rastu cien bytov a v dôsledku prudkého nárastu cien elektriny. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,05 %, CAC 40 -0,36 %, DAX +0,14 %.

CPI pre všetky položky bez potravín a energií v USA vzrástol o 4,0% oproti predchádzajúcemu roku v auguste 2021, čo je jeho najmenší nárast od mája a pod očakávaniami trhu, ktoré počítali s nárastom o  4,2%. Ročná miera inflácie v USA sa v auguste zmiernila na 5,3% z 13 ročného maxima 5,4% zaznamenaného v júni a júli, čo zodpovedalo očakávaniam trhu. Spomalenie zaznamenali ceny ojazdených osobných a nákladných automobilov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,83 %, S&P 500 -0,51 %, NASDAQ -0,45 %.

Prečítané: 65x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1608843100
pred 5 hodinami

Biden žiada zníženie skleníkových plynov

shutterstock_1912327381
pred dňom

Americké maloobchodné tržby zaznamenali rast

shutterstock_618634256
pred 2 dňami

Nastane v EU energetická kríza?

shutterstock_783714853
pred 4 dňami

Kryptomeny poklesli po tom, čo Walmart odmietol dohodu s Litecoinom

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.