pred 2 rokmi

Fed zdvojnásobil tapering a signalizuje tri zvýšenia sadzieb v roku 2022

shutterstock_41104315

Variant omikron označila centrálna banka ako riziko pre ekonomický výhľad. Nerovnováha ponuky a opätovné otvorenie ekonomiky prispeli k zvýšenej inflácii.

Absolútna správa:

Predstavitelia Federálneho rezervného systému zintenzívnili svoj boj proti najvyššej inflácii za generáciu tým, že presunuli na skoršie obdobie ukončenie programu nákupu aktív a naznačili, že uprednostňujú zvyšovanie úrokových sadzieb v roku 2022 rýchlejšie, ako sa očakávalo. Centrálna banka ohlásila jeden z najväčšmi jastrabích smerov za posledné roky a uviedla, že zdvojnásobí tempo, ktorým zníži nákupy štátnych dlhopisov a hypotékami krytých cenných papierov na 30 miliárd dolárov mesačne, čím sa pripraví na ukončenie programu začiatkom roka 2022 namiesto polovice roka, ako sa pôvodne plánovalo. „Ekonomický vývoj a zmeny vo výhľade oprávňujú tento vývoj menovej politiky,“ povedal novinárom predseda Fedu Jerome Powell počas tlačovej konferencie po stretnutí. „Ekonomika rýchlo napreduje smerom k maximálnej zamestnanosti.“ Rýchlejší tapering dáva Powellovi možnosť zvýšiť sadzby skôr, ako sa pôvodne očakávalo, aby v prípade potreby čelil cenovým tlakom, aj keď pandémia predstavuje pokračujúcu výzvu pre ekonomické oživenie. Fed vyjadril obavy z nového kmeňa omikrón a uviedol, že „riziká pre ekonomický výhľad pretrvávajú, a to aj z nových variantov vírusu.“ Nepredpokladá zvýšenie sadzieb pred ukončením procesu znižovania tempa nákupu aktív, ale pred dosiahnutím plnej zamestnanosti by sa mohli zvýšiť, dodal. Rozpätie sadzby fed funds zostalo bez zmeny na úrovni 0 – 0,25 %.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Eli Lilly & Co., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 10,32 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +282,15 %). Dôvodom tohto rastu bolo, že spoločnosť zvýšila svoju prognózu ziskov a výnosov na tento rok. Eli Lilly and Company vyvíja, vyrába a predáva farmaceutické produkty pre ľudí a zvieratá.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Priemyselná produkcia Číny vzrástla v novembri z 3,5 % na 3,8 % na medziročnej báze. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,87 %, Hang Seng -0,91 %, Nikkei 225 +0,10 %.

Spotrebiteľská inflácia vo Veľkej Británii vzrástla v novembri z úrovne 4,2 % na 5,1 % medziročne. Očakával sa rast na úrovni 4,7 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,37 %, CAC 40 +0,47 %, DAX  %.

Zásoby ropy v USA klesli predchádzajúci týždeň o 4,584 mil. barelov, očakával sa pokles o 2,082 mil. barelov. Spotrebiteľská inflácia v Kanade bola v novembri na úrovni 4,7 % medziročne, v súlade s očakávaniami. Obe komory amerického Kongresu schválili zákon o zvýšení limitu štátneho dlhu o 2,5 bilióna dolárov a odvrátili tak hroziacu platobnú neschopnosť americkej vlády. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,08 %, S&P 500 +1,63 %, NASDAQ +2,15 %.  

Prečítané: 1124x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FX pro
pred dňom

Vplyv finančných výsledkov a regulačných prekážok na akcie

Shutterstock_no
pred 2 dňami

Nvidia a Hargreaves Lansdown zaznamenávajú rast, kým Live Nation čelí prepadom

FP (3)
pred 3 dňami

Komodity v poklese a očakávanie hospodárskych výsledkov Nvidie

FX pro
pred 4 dňami

Ceny komodít klesajú, zatiaľ čo kryptomeny zaznamenávajú rast

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.