pred 3 rokmi

FED zopakoval svoj prísľub

shutterstock_117869614

„Cesta ekonomiky bude významne závisieť od priebehu vírusu.“

Absolútna správa:

Federálny rezervný systém zopakoval prísľub využívať svoj „celý rad nástrojov“ na podporu amerického hospodárstva a udržanie úrokových sadzieb blízko nuly, pokiaľ sa zotaví z následku prepuknutia koronavírusu, pričom tvrdí, že ekonomická cesta bude závisieť významne v priebehu vírusu. "Po prudkom poklese sa hospodárska aktivita a zamestnanosť v posledných mesiacoch mierne zvýšili, ale zostávajú hlboko pod úrovňou svojich úrovní zo začiatku roka," uviedli tvorcovia politík amerických centrálnych bánk vo vyhlásení vydanom na konci svojho posledného dvojdňového zasadnutia, ktoré sa konalo prostredníctvom videokonferencie. Všetci členovia výboru pre stanovovanie politík Fedu hlasovali za ponechanie cieľového rozpätia pre krátkodobé úrokové sadzby na úrovni 0% až 0,25%, čo je obdobie od 15. marca. „Výbor očakáva, že tento cieľový rozsah zostane zachovaný, až kým nebude presvedčený, že hospodárstvo zvrátilo nedávne udalosti a je na dobrej ceste k dosiahnutiu svojich maximálnych cieľov v oblasti zamestnanosti a cenovej stability,“ uvádza sa vo vyhlásení. „Cesta ekonomiky bude významne závisieť od priebehu vírusu.“ Fed tiež uviedol, že bude naďalej nakupovať najmenej 120 miliárd dolárov v amerických štátnych pokladniciach a cenných papieroch krytých hypotékami každý mesiac na stabilizovanie finančných trhoch. Fed obnovil svoj nízkorozpočtový sľub deň pred vládnou správou, ktorá mala zaznamenať rekordný pokles anualizovanej hospodárskej produkcie o 34% za  minulý štvrťroku, keď úrady uložili výluky, ktoré zatvorili podniky a držali ľudí v domove v snahe spomaliť šírenie koronavírus.

Investori zarobili na:

Spoločnosti L Brands Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 35,36 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -68,33 %). L Brands, Inc. predáva dámske odevy a kozmetické výrobky. Spoločnosť ponúka rôzne výrobky vrátane dámskeho oblečenia, dámskeho spodného prádla, kozmetických výrobkov a výrobkov osobnej starostlivosti, domácich vôní a ďalších súvisiacich výrobkov a doplnkov. Spoločnosť L Brands poskytuje služby zákazníkom v USA, Kanade a Veľkej Británii prostredníctvom špecializovaných maloobchodných predajní, webových stránok a katalógov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čínska spoločnosť Hengli, ktorá je v súkromnom vlastníctve prekvapila priemyselných rivalov, keď uviedla, že sa chystá zaviesť projekt v hodnote 20 miliárd dolárov na premenu uhlia na polyesterovú priadzu, ktorá sa používa v odevoch, obaloch a plastových fľašiach. Uhlie nie je typickou surovinou pre polyester a Hengliho plán bude prvý na svete v odvetví uhlia a chemického priemyslu s dominujúcou Čínou, kde podľa Čínskej federácie ropného a chemického priemyslu Číny investície doteraz dosiahli 85 miliárd dolárov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +2,42 %, Hang Seng +0,45%, Nikkei 225 -1,15 %.

Publicis Groupe SA, tretia najväčšia reklamná spoločnosť na svete, vzrástla o 14,8% po tom, čo v druhom štvrťroku prekonala očakávania trhu s podkladovým predajom s menej závažným poklesom aktivity, ako sa väčšina analytikov obávala. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,10 %, CAC 40 +0,60 %, DAX -0,10%.

Generálni riaditelia štyroch najväčších amerických technologických firiem sú dnes vypočúvaní pred kongresom USA, čo sľubuje zdravú dávku politického divadla. Majiteľ spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg, spoločnosti Amazon.com Jeff Bezos, spoločnosti Alphabet (Google) Sundar Pichai a spoločnosti Apple Tim Cook, ktorých majetok spolu predstavuje 5 biliónov americkej ekonomiky sú pripravení hovoriť pred Antitrustovým výborom Domového súdnictva. Predseda podvýboru David Cicilline sa zaoberal obvineniami kritikov, že spoločnosti poškodili konkurentov a spotrebiteľov svojimi obchodnými praktikami a zdanlivo neukojiteľnou chuťou po údajoch. Boeing Co znížila produkciu v rámci svojich širokých programov, oneskorila príchod svojho najnovšieho lietadla a potvrdila zánik svojho ikonického modelu 747. Americký výrobca lietadiel Boeing vykázala vo svojich posledných kvartálnych výsledkoch čistú stratu  na 2,4 miliardy USD z minuloročných 2,94 miliardy USD. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index +0,62 %, S&P 500 +1,29 %, NASDAQ +1,35%.

Erik Kašuba, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 1306x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2088084514
pred 17 hodinami

Nezamestnanosť v eurozóne klesá a výrobná aktivita sa spomaľuje

Shutterstock FX
pred 3 dňami

Akcie a dlhopisy sa zotavujú, keďže inflácia oslabuje

Shutterstock_1538141879
pred 4 dňami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred 5 dňami

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.