pred rokom

Fed zvýšil sadzby o 25 bázických bodov

Shutterstock_2152413597

Tvorcovia politiky centrálnej banky zverejnili nový bodový graf "Bankový systém USA je zdravý a odolný“

Absolútna správa:

Federálny rezervný systém na deviatom zasadnutí v rade zvýšil úrokové sadzby a naznačil, že možno dôjde k ďalšiemu zvýšeniu, čo je jasným znakom toho, že je presvedčený, že jeho snaha potlačiť infláciu neprehĺbi rodiacu sa bankovú krízu.  Federálny výbor pre voľný trh jednomyseľne odhlasoval zvýšenie cieľovej sadzby federálnych fondov o štvrť percentuálneho bodu do pásma 4,75 % až 5 %, čo je najvyššia hodnota od septembra 2007, keď boli sadzby na svojom vrchole v predvečer finančnej krízy. Ide o druhé zvýšenie o 25 bázických bodov za sebou po sérii agresívnych krokov, ktoré sa začali v marci 2022, keď sa sadzby pohybovali blízko nuly. "Sme odhodlaní obnoviť cenovú stabilitu a všetky dôkazy hovoria, že verejnosť má dôveru, že sa nám to podarí," povedal predseda Jerome Powell na tlačovej konferencii po dvojdňovom zasadaní Fedu. "Je dôležité, aby sme si túto dôveru udržali našimi činmi aj slovami." Powell zdôraznil, že bankový systém USA je zdravý a odolný, čím zopakoval to, čo predstavitelia uviedli vo svojom vyhlásení po zasadnutí. Priznal tiež, že nedávne otrasy v bankovníctve pravdepodobne povedú k sprísneniu úverových podmienok pre domácnosti a podniky, čo by následne ovplyvnilo hospodárske výsledky", ale dodal, že "je príliš skoro na to, aby sme mohli povedať, ako by mala menová politika reagovať.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Spoločnosť Match Group, Inc. ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 2,27 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -61,27 %). Spoločnosť Match Group, Inc. je poskytovateľom zoznamovacích služieb. Spoločnosť ponúka rôznorodé portfólio aplikácií a služieb, ktoré umožňujú nadväzovanie kontaktov naprieč vekovým, rasovým, rodovým a sexuálnym spektrom. Spoločnosť Match Group poskytuje služby zákazníkom na celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Medzinárodný menový fond schválil finančnú pomoc pre Srí Lanku vo výške 3 miliárd dolárov, čo je kľúčový míľnik v úsilí tejto krajiny s nedostatkom peňazí dostať sa z najhoršej hospodárskej krízy za posledné desaťročia. USA a Taiwan sa priblížili k dvojstrannej obchodnej a investičnej iniciatíve, pričom obe strany signalizovali pokrok v rozhovoroch v čase zvýšeného napätia medzi Washingtonom a Pekingom. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,43 %, Hang Seng +1,73 %, Nikkei 225 1,93 %.

Ročná miera inflácie v Spojenom kráľovstve sa vo februári 2023 nečakane zvýšila na 10,4 % z januárových 10,1 %, čo predstavuje prvý nárast za posledné štyri mesiace a v porovnaní s prognózami 9,9 %. Ročná miera jadrovej inflácie v Spojenom kráľovstve, ktorá nezahŕňa ceny energií, potravín, alkoholu a tabaku, sa vo februári 2023 zvýšila na 6,2 % z 5,8 % v januári, pričom prognózy hovorili o 5,7 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 +0,34 %, CAC 40 +0,26 %, DAX +0,14 %.

Ceny nových domov v Kanade vzrástli vo februári 2023 oproti predchádzajúcemu roku o 1,4 %, čo je najmenej od júla 2020, keďže sprísňujúca kampaň Bank of Canada zvýšila sadzby hypoték a spomalila dopyt po novom bývaní. Priemerná zmluvná úroková sadzba pre 30-ročné hypotéky s fixnou sadzbou a zodpovedajúcim zostatkom úveru (726 200 USD alebo menej) v USA v týždni končiacom 17. marca 2023 klesla o 23 bázických bodov na 6,48 %, čím sa znížila druhý týždeň po sebe a najviac od polovice novembra.Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,63 %, S&P 500 -1,65 %, NASDAQ -1,60 %.

Prečítané: 568x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 8 hodinami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred dňom

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 2 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

FP (5)
pred 3 dňami

Nervozita na trhoch: pokles indexov, kryptomien a komodít po zverejnení makroekonomických dát

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.