Akcie a komodity vzrástli, keď investori vsadili na to, že americkí politici budú schopní rokovať o riešení dlhového stropu, pričom prezident Joe Biden vyjadril optimizmus, že sa podarí dosiahnuť dohodu.
Akcie a komodity vzrástli, keď investori vsadili na to, že americkí politici budú schopní rokovať o riešení dlhového stropu, pričom prezident Joe Biden vyjadril optimizmus, že sa podarí dosiahnuť dohodu.
Absolútna správa:
Futures na index S&P 500 pridali 0,4 %, čo signalizuje odraz od piatkového ústupu. Ostatné trhy sa priklonili k riziku, keďže meď napredovala a akcie ťažobných spoločností viedli k rastu európskych akcií. Juhoafrický rand poskočil vďaka náznakom, že diplomatický spor so Spojenými štátmi sa zmierňuje. Dlhový strop USA zostáva tento týždeň najväčšou témou pre investorov a stratégovia varujú pred otrasmi na trhu a ekonomickou katastrofou, ak sa politici nedohodnú na zvýšení vládneho limitu na požičiavanie si v hodnote 31,4 bilióna USD. Joe Biden, predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy a ďalší kongresoví lídri plánujú v utorok viesť ďalšie rokovania. Predtým mali naplánované stretnutie na piatok, ale odložili ho, keďže diskusie na úrovni štábov pokračovali aj počas víkendu. Keď sa v Európe pozriete z diaľky na súčasnú americkú politiku, je ťažké vidieť, ako sa dostanú na spoločnú pôdu, ale alternatíva je taká zlá, že možno núti túto pôdu nájsť, povedal Luke Hickmore, investičný riaditeľ spoločnosti Abrdn. Roztržka vo Washingtone je len jedným z mnohých rizík, ktoré držia investorov bokom, od recesie cez trhliny v bankovom systéme až po sklamané nádeje na obrat k jednoduchšej menovej politike. Pokles indexu S&P 500 o 0,3 % minulý týždeň znamenal šiesty týždeň v rade bez 1-percentného pohybu, čo je najdlhší úsek zotrvačnosti od konca roka 2019. Na trhu pretrváva pomerne veľké riziko. Stále prebiehajú rokovania o dlhovej hranici, zároveň tu máme aj stále pomerne zvýšenú infláciu. Pokiaľ ide o akciové trhy, odtiaľto by mohlo dôjsť k ďalšiemu poklesu. Na ostatných trhoch turecká líra oslabila, keďže sa zdalo, že prezidentské voľby v krajine sa budú konať o dva týždne. Podľa ľudí oboznámených so situáciou straty zmiernili štátne banky, ktoré predtým intervenovali na podporu výmenného kurzu. Thajský baht rástol po tom, ako sa prodemokratické strany stali najväčšími víťazmi nedeľňajších volieb. V predburzovom obchodovaní v USA klesla spoločnosť Oneok Inc. v súvislosti s jej ponukou na kúpu spoločnosti Magellan Midstream Partners. Spoločnosť Shake Shack získala na základe plánov aktivistov na zmeny v predstavenstve tohto reťazca hamburgerov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Deficit obchodnej bilancie Indie sa výrazne znížil na 15,24 miliardy USD, čo je menej ako trhové očakávania deficitu vo výške 19,5 miliardy USD a v porovnaní s deficitom 20,11 miliardy USD zaznamenaným v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. Obchodný deficit bol v apríli najmenší od augusta 2021, a to predovšetkým v dôsledku výrazného poklesu dovozu aj vývozu, ktorý sa pripisuje oslabeniu globálneho dopytu v dôsledku pretrvávajúcej vysokej miery inflácie a zvýšených nákladov na pôžičky. Dovoz sa medziročne znížil o 14,1 % a dosiahol 20-mesačné minimum 49,9 mld. Okrem toho aj vývoz zaznamenal pokles o 12,7 % a dosiahol 34,66 mld.
Veľkoobchodné ceny v Nemecku sa v apríli 2023 oproti predchádzajúcemu roku znížili o 0,5 %, čo predstavuje prvý mesiac poklesu od decembra 2020. Na medzimesačnej báze veľkoobchodné ceny v apríli klesli o 0,4 %, čím sa zvrátil nárast o 0,2 % zaznamenaný v marci. Priemyselná výroba v eurozóne zaznamenala v marci 2023 výrazný medzimesačný pokles o 4,1 %, čo je viac, ako predpokladal konsenzus trhu, ktorý očakával pokles o 2,5 %. Rozsah poklesu bol najvýraznejší od prepadu spôsobeného pandémiou, a to v dôsledku prudkého poklesu výroby kapitálových statkov vrátane budov a zariadení používaných pri výrobe tovarov a služieb, ktorá zaznamenala výrazný pokles o 15,4 %. Spomedzi ekonomík eurozóny zaznamenalo najvýraznejšie straty Írsko, kde sa produkcia prepadla o 26,3 %.
Výrobný index NY Empire State sa v máji 2023 neočakávane prepadol na -31,8 bodu z 10,8 bodu v apríli, pričom prognózy hovorili o -3,75 bodu. Ide o najnižšiu hodnotu za posledné štyri mesiace, čo poukazuje na prudký pokles aktivity výrobných podnikov v štáte New York po veľkom oživení v apríli. Nové objednávky (-28 oproti 25,1) a dodávky (-16,4 oproti 23,9) sa prepadli po výraznom náraste v minulom mesiaciMedzitým sa šesťmesačný index podnikateľských podmienok zvýšil len mierne na 9,8 zo 6,6, čo je znakom toho, že podniky naďalej očakávajú len malé zlepšenie podmienok v nasledujúcich šiestich mesiacoch.
Prečítané: 859x
V aktuálnom prostredí svetových trhov sledujú investori významné udalosti, ktoré by mohli mať dopad na ekonomické perspektívy a investičné prístupy. V pondelok došlo k poklesu futures na americké akciové indexy, čo nasledovalo po zverejnení priaznivých mzdových údajov z predchádzajúceho týždňa a zmeny v odhadoch recesie, pričom nasledujúce dni prinesú ďalšie dôležité indikátory.
Aktuálny vývoj na amerických akciových trhoch naznačuje mierny vzostup futures pred očakávanými správami o zamestnanosti, čo vyvoláva zvedavosť investorov. Popritom ázijsko-tichomorské trhy vykázali zmiešané výsledky a Európa sledovala rast v sektore ropy a zemného plynu.
V najnovšom vydaní denného komentára z 3. októbra 2024 sa pozrieme na aktuálnu situáciu okolo Tesly, ktorá zaostáva za očakávaniami, predajné aktivity Berkshire Hathaway a pohyby na globálnych trhoch vrátane Ázie a Európy. Okrem toho si rozoberieme nedávne makroekonomické údaje a vplyv na rozhodnutia centrálnych bánk, ako aj aktuálnu situáciu na komoditných trhoch a v sektore služieb.
V dnešnom komentári sa pozrieme na udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj indexov aj akcií. Najnovšie údaje o mzdách v USA poukázali na relatívne zdravý pracovný trh a miera nezamestnanosti v eurozóne zostala aj ďalší mesiac na nízkej úrovni, čím sa predĺžilo obdobie odolnosti na trhu práce v bloku. V rámci podnikových správ napríklad Nike a Tesla vykázali nižšie údaje než sa očakávalo. Navyše sa situácia na Blízkom východe zhoršila, keď Irán zaútočil na Izrael, čo ovplyvnilo aj ceny komodít.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.