pred mesiacom

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

Shutterstock_2268092903

V dnešnom dennom komentári sa pozrieme na to, ako sa geopolitické faktory prejavujú na rôznych trhoch po celom svete. Priblížime si reakciu cien ropy a zlata na zvýšené napätie v Blízkom východe, stabilitu dolára a nárast výnosov štátnych dlhopisov v USA. Okrem toho sa pozrieme na vývoj trhu v Ázii a expanziu spoločnosti OpenAI do tohto regiónu.

Absolútna správa:

Pred pondelkovým otvorením newyorskej burzy v pondelok, 15.4.2024,  mali hlavné americké indexy nasledovné hodnoty, signalizujúc prepad za predchádzajúci týždeň: S&P 500 bol na úrovni 5 123,41 s týždenným poklesom o 1,69%, Dow Jones Industrial Average dosiahol hodnotu 37 983,24 s prepadom o 2,40% a NASDAQ Composite bol na 16 175,09 s poklesom o 0,68%. Na ázijských trhoch k pondelku v poobedných hodinách sa Nikkei 225 nachádzal na 39 232,80 s úpadkom o 0,74% od minulého piatka, kým Sanghai Composite Index dosiahol hodnotu 3 057,38 s nárastom o 1,25%. Európsky index, Euro Stoxx 50, bol o 13:45 na úrovni 5 009,41 s nárastom cez víkend o 1,01%.

Ceny ropy v pondelok v ázijskom obchode reagovali na zvýšené napätie medzi Iránom a Izraelom, čo vyvolalo obavy o geopolitické podmienky na Blízkom východe. Termínované obchody na ropu Brent s júnovou dodávkou klesli o 0,1% na 89,46 USD za barel, zatiaľ čo futures na ropu West Texas Intermediate klesli o 1,2% na 84,61 USD za barel. K napätiu na trhu naďalej prispieva aj konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou, ako aj posledné ekonomické údaje z Číny, ktorá je najväčším importérom tejto komodity.  Okrem toho sa posilnil dopyt po zlate, keď sa spotové zlato priblížilo k sume 2 357,81 USD za uncu a futures na zlato k 2 373,0 USD za uncu. Naopak ceny medi boli zmiešané kvôli silnému doláru, keď futures na londýnskej burze stúpli o 0,4% na 9 457 USD za tonu a v USA klesli o 0,6% na 4,2888 USD za libru. Americký dolár sa v pondelok udržal stabilný, čím si zachoval svoj najväčší týždenný zisk od roku 2022. Tento trend bol podporený okrem stúpajúceho geopolitického napätia aj vyhliadkami na pevné úrokové sadzby v USA. Euro sa s miernym poklesom v pondelok priblížilo k päťmesačnému minimu voči doláru, kým sa bitcoin zotavil na úrovni 65 000 USD po víkendovom prepade. Ethereum zaznamenal taktiež ustátie a to nad hodnotou 3 200 USD.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Amerika: V pondelok vzrástli výnosy amerických štátnych dlhopisov v reakcii na ekonomické vyhliadky a geopolitické udalosti. Zvýšenie výnosu 10-ročnej pokladnice na 4,571 % a 2-ročnej pokladnice na 4,938 % naznačuje stúpajúcu neistotu na trhu. Očakávania ohľadom možného zníženia úrokových sadzieb sa opäť posúvajú, pričom prvé zníženie sa pravdepodobne uskutoční najskôr v júli alebo až v septembri.

Ázia: OpenAI sa rozšírila do Ázie otvorením pobočky v Tokiu, Japonsku, s cieľom posilniť svoju prítomnosť vo svete. Na čele OpenAI Japan bude Tadaa Nagasaki, ktorý bude riadiť obchodné aktivity, pričom toto mesto bolo zvolené pre svoje technologické inovácie a prijímanie nových technológií. Spoločnosť plánuje poskytnúť miestnym firmám prístup k vylepšenému modelu GPT-4 pre japonský jazyk.

Prečítané: 282x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FX pro
pred dňom

Vplyv finančných výsledkov a regulačných prekážok na akcie

Shutterstock_no
pred 2 dňami

Nvidia a Hargreaves Lansdown zaznamenávajú rast, kým Live Nation čelí prepadom

FP (3)
pred 3 dňami

Komodity v poklese a očakávanie hospodárskych výsledkov Nvidie

FX pro
pred 4 dňami

Ceny komodít klesajú, zatiaľ čo kryptomeny zaznamenávajú rast

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.