pred 10 mesiacmi

Globálne akcie smerujú k najhoršiemu týždňu od marca

ForexPro

Akcie sa prepadli, čím bol globálny benchmark na ceste k najväčšej týždennej strate od marca, keďže vznikli obavy o Čínu a vyššie globálne úrokové sadzby oslabili náladu.

Absolútna správa:

Nasdaq 100 sa prepadol o 0,8 %, čím prekonal pokles indexu S&P 500 a nadviazal na výpredaj, ktorý sa rozšíril na rizikové aktíva. Bitcoin sa prepadol až o 8 % a ropa bola nastavená na svoju prvú týždennú stratu od júna. Výnosy 10-ročných dlhopisov, sa znížili zo štvrtkových úrovní, ktoré sa blížili k najvyšším od roku 2007. Globálne dlhopisy zaznamenali odraz v dôsledku špekulácií že straty môžu byť prehnané, keďže britské a nemecké dlhopisy získali. Investori stále bojujú s rizikami zakorenenej inflácie a sadzbami, ktoré sa v posledných týždňoch prudko zvýšili. Kríza na čínskom trhu s nehnuteľnosťami a problémy v tieňovom bankovom systéme tiež zvýšili obavy na trhoch a vyvolali otázky týkajúce sa možných vedľajších účinkov. Znakom nervozity bol index volatility Cboe, ktorý sa vyšplhal nad 18, čo je najvyššia úroveň od mája. Analytici varovali, že akcie môžu klesnúť o ďalšie 4 % vzhľadom na hospodárske otrasy v Číne a skokový nárast výnosov dlhopisov. Na trhoch sa Bitcoin obchodoval na úrovni okolo 26 000 USD. Elon Musk SpaceX predal kryptomenu po odpísaní 373 USD. miliónov eur, informoval denník The Wall Street Journal.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Základný index spotrebiteľských cien pre oblasť Ku v Tokiu v Japonsku vzrástol v júli 2023 medziročne o 3 %, čo predstavuje spomalenie oproti rastu o 3,2 % zaznamenanému v predchádzajúcich dvoch mesiacoch, ale je vyšší ako trhové očakávania na úrovni 2,9 %.

EU: Maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve sa v júli 2023 oproti predchádzajúcemu roku znížili o 3,20 %, čo je najprudší pokles za posledné tri mesiace po júnovom poklese o 1,6 %, ktorý bol revidovaný smerom nahor, a horší ako trhové prognózy poklesu o 2,1 %. Miera inflácie spotrebiteľských cien v eurozóne bola v júli 2023 potvrdená na úrovni 5,3 %, čo je najnižšia hodnota od januára 2022, najmä v dôsledku ďalšieho poklesu cien energií (-6,1 % oproti -5,6 %). Zmiernili sa aj náklady na alkohol a tabak (10,8 % oproti 11,6 %) a neenergetické priemyselné tovary (5 % oproti 5,5 %).

USA: Index cien surovín v Kanade v júli 2023 medzimesačne vzrástol o 3,5 %, čím sa odrazil od nahor revidovaného poklesu o 2 % v júni a v porovnaní s trhovými očakávaniami sa nezmenil. Ceny energetických surovín po dvoch po sebe nasledujúcich mesiacoch poklesu vzrástli o 7,7 %, najmä v dôsledku vyšších cien konvenčnej ropy (+8,6 %) a syntetickej ropy (+8,3 %).

Prečítané: 604x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2179500897
pred dňom

Štvrťročné výkazy: Delta Air Lines sklamala, PepsiCo so zmiešanými výsledkami a WD-40 Company rastie o 11 %

Shutterstock_2143309325 no mnyman
pred 2 dňami

TSMC a Tesla s pozitívnym vývojom, kým Volkswagen a LegalZoom znižujú predpovede

Shutterstock_1931146130 no mnyman
pred 3 dňami

Boeing a BP v ohnisku: Znovu problémy s lietadlami a varovanie pred znehodnoteniami

Shutterstock_1796825677 no mnyman
pred 4 dňami

Paramount sa spája so Skydance, Shell očakáva straty a Boeing čelí pokute za podvod

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.