pred mesiacom

Goldman Sachs očakáva rýchlejšie kroky Fedu

shutterstock_1412624405

Fed podľa investičnej banky zvýši rýchlosť znižovania nákupu aktív na 30 miliárd dolárov mesačne. Ekonómovia tvrdia, že Fed začne zvyšovať úrokové sadzby už v júni 2022.

Absolútna správa:

Ekonómovia Goldman Sachs uviedli, že očakávajú, že Federálny rezervný systém USA sprísni menovú politiku v budúcom roku rýchlejšie, než sa pôvodne očakávalo, v dôsledku rastúcich inflačných tlakov. Centrálna banka od januára zdvojnásobí tempo sťahovania svojho programu masívneho nákupu aktív na 30 miliárd dolárov mesačne a v júni začne zvyšovať úrokové sadzby takmer od nuly, uviedli ekonómovia pod vedením Jana Hatziusa vo štvrtok v správe pre klientov. Banka potom zvýši sadzby v septembri a decembri, ako aj dvakrát v roku 2023, uviedli ekonómovia, ktorí predtým očakávali zvýšenie benchmarkovej sadzby v júli a novembri. Podľa nového scenára Goldman Sachs Fed ukončí svoj program nákupu aktív v polovici marca. Existuje „reálna možnosť“, že Fed začne zvyšovať náklady na pôžičky už v máji, po čom bude nasledovať zvýšenie v júli a novembri, uviedli. Podpredsedníčka Fedu Rich Clarida a prezidentka Fedu v San Franciscu Mary Dalyová v posledných dňoch uviedli, že sú otvorení rýchlejšiemu poklesu. Údaje zverejnené tento týždeň ukázali silné spotrebiteľské výdavky, zlepšujúci sa trh práce a najrýchlejšiu infláciu za tri desaťročia. „Zvýšená otvorenosť zrýchľovaniu znižovania tempa nákupov pravdepodobne odráža o niečo vyššiu infláciu, ako sa očakávalo za posledné dva mesiace, a väčší komfort predstaviteľov Fedu, že rýchlejšie tempo by nešokovalo finančné trhy,“ napísali Hatzius a jeho kolegovia vo svojej správe.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Remy Cointreau SA, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 13,00 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +171,64 %). Dôvodom prudkého rastu bolo zverejnenie hospodárskych výsledkov za Q2 FY 2022, ​​ktoré banka Citigroup označila za „naozaj výnimočné“. Remy Cointreau SA vyrába a distribuuje prémiové vína a liehoviny po celom svete. Spoločnosť vyrába koňak Remy Martin, Cointreau, Passoa, Mount Gay rum, Metaxa. Prostredníctvom svojej úplne vlastnenej predajnej spoločnosti Remy predáva po celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Medzi ďalšie krajiny, ktoré navyšujú svoje úrokové sadzby sa zaradila Južná Kórea, ktorá dnes oznámila navýšenie hlavnej úrokovej sadzby o 25 bázických bodov na úroveň 1 %. Je to už druhé zvýšenie úrokovej sadzby za posledné tri mesiace. Hlavný dôvodom je rastúci dlh domácnosti a rastúca inflácia. Hongkong hlási v októbri medziročný nárast exportu o 21,4 % zo 16,50 % v septembri. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 – 0,41 %, Hang Seng + 0,22 %, Nikkei 225 + 0,67 %.

Nemecká spotrebiteľská klíma GfK klesla za december na – 1,6 bodu z 1 bodu, čo je sklamanie keďže trh čakal 0,5 bodu. Dôvod na negatívnu náladu spôsobuje hlavne pandémia Covid 19 a neustále rastúca inflácia. Nemecká ekonomika vzrástla v 3. kvartáli 2021 o 1,7 % oproti 2. kvartálu. Očakával sa však rast na úrovni 1,8 %. Pozitívne na tejto správe je, že to je už druhý rastový kvartál nemeckej ekonomiky. Vo viacerých krajinách EÚ sa darí znižovať mieru nezamestnanosti a rovnaký stav dnes hlásia z Francúzska, kde klesol počet evidovaných ľudí bez práce v októbri o 111,2 tisíc ľudí. Európska centrálna banka údajne zvažuje obmedzovanie najrizikovejšej časti pôžičiek bánk zadlženým spoločnostiam v rámci obáv z možných problémov na trhu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,39%, CAC 40 +0,42 %, DAX +0,21 %.

Niektorí z najväčších investorov spoločnosti Paytm dokúpili ďalšie podiely v indickom fintech gigante po tom, čo akcie klesli až o 41 %. Regulátor liekov Európskej únie podporil rozšírené používanie vakcíny Covid-19 vyrobenej spoločnosťami Pfizer a BioNTech pre deti mladšieho školského veku, pričom uviedol, že jej prínosy prevažujú nad jej rizikami. Výbor Európskej agentúry pre lieky vo štvrtok odporučil predĺžiť používanie vakcíny pre deti od 5 do 11 rokov. Americké trhy sú dnes zatvorené z dôvodu celoštátneho sviatku Vďakyvzdania.

Prečítané: 344x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1566823240 (1)
pred 13 hodinami

Americké akcie predlžujú poklesy

shutterstock_1465275569
pred dňom

Globálny akciový trh v červených číslach

shutterstock_1643463436
pred 2 dňami

Walmart odhalil plány na vytvorenie kryptomeny a NFT

shutterstock_1700360854
pred 5 dňami

Európska energetická kríza sa zhoršuje

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.