pred 9 mesiacmi

Index S&P 500 blízko k vymazaniu ziskov z tohto týždňa

Shutterstock_1860319261

Index S&P 500 dnes klesal a takmer vymazal nárast z tohto týždňa po zverejnení nižších inflačných očakávaní a vyšších údajov z výroby.

Absolútna správa:

Akcie v indexe S&P 500 sú na pokraji vymazania ziskov z tohto týždňa, keďže trh zažíva volatilitu, čiastočne poháňanú exspiráciou opcií v hodnote 4 biliónov dolárov. Index Nasdaq 100 klesol o 1,5 %, najmä v dôsledku poklesu technologických gigantov ako Amazon a Nvidia, zatiaľ čo výrobcovia čipov klesli o 2,5 % kvôli správe o spoločnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing, ktorá je v oneskorení s dodávkami čipov. Detroitské automobilky Ford a General Motors sú zasiahnuté štrajkom, zatiaľ Apple prekonáva silný dopyt po svojom novom iPhone 15 Pro. Trh tiež reagujoval na nižšie inflačné očakávania v USA, zatiaľ čo výroba v New Yorku nečakane expandovala. Blížiace sa rozhodnutie Federálneho rezervného systému je ostro sledované a investori riešia koniec platnosti derivátových kontraktov viazaných na akcie a indexové opcie. Napriek určitému optimizmu ohľadom americkej ekonomiky sú analytici opatrní, pokiaľ ide o širší trhový výhľad. Medzi najvýznamnejšie udalosti z firemnej sféry patrí strata klientov Charlesa Schwaba v dôsledku integrácie TD Ameritrade, vyhliadky Adobe na predaj, ktoré spĺňajú očakávania, ale sklamanie investorov, Walt Disney zvažuje ponuky na vedľajšie aktíva a spoločnosť Discover Financial Services skúma predaj svojho podnikania v oblasti študentských pôžičiek. Okrem toho spoločnosť Instacart zvýšila cenové rozpätie pre nadchádzajúcu IPO po silnom obchodnom debute Arm Holdings.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Čínska priemyselná produkcia vzrástla v auguste medziročne o 4,5 %, čím prekonala prognózy 3,9 % a zrýchlila sa z júlového nárastu o 3,7 %. Išlo o najsilnejší rast priemyselnej produkcie od apríla po nedávnych podporných opatreniach zo strany Pekingu na posilnenie hospodárskeho oživenia. Za prvých osem mesiacov roku 2023 vzrástla priemyselná produkcia o 3,9 %.Miera nezamestnanosti v mestách v Číne v auguste 2023 klesla na 5,2 % z júlových 5,3 %. Údaje sa vrátili na júnové 16-mesačné minimum. Miera nezamestnanosti v 31 veľkých mestách a obciach v auguste mierne klesla na 5,3 % z júlových 5,4 %. Pri pohľade do konca roku 2023 vláda stanovila cieľ, aby miera nezamestnanosti bola okolo 5,5 %, s cieľom vytvoriť približne 12 miliónov nových pracovných miest v mestách.

EU: Ročná miera inflácie vo Francúzsku vzrástla v auguste 2023 na 4,9 % zo 4,3 % v júli a mierne nad predbežnú hodnotu 4,8 %. Ide o najvyššiu hodnotu od mája, ktorá bola spôsobená nárastom cien energií. Na druhej strane klesali najmä ceny potravín. Ročná miera inflácie v Taliansku klesla v auguste 2023 na 5,4 % z 5,9 % v predchádzajúcom mesiaci a pod pôvodnými odhadmi 5,5 %, odhalilo konečné čítanie. Bolo to najnižšie číslo od januára 2022. Na mesačnej báze sa CPI zvýšil o 0,3 %, pričom v predchádzajúcom období nevykazoval žiadnu zmenu. Eurozóna zaznamenala v júli 2023 prebytok obchodnej bilancie vo výške 6,5 miliardy EUR, čím sa zmenil rozdiel z 36,3 miliardy EUR v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. Dovoz klesol o 18,2 % na 221,3 miliardy EUR, zatiaľ čo vývoz klesol o 2,7 % na 227,8 miliardy EUR. Prebytok obchodnej bilancie za január až júl dosiahol 2,7 mld. EUR, pričom v rovnakom období minulého roka bol deficit 188,1 mld. EUR.

USA: Priemyselná produkcia v Spojených štátoch vzrástla v auguste 2023 medziročne o 0,2 % po revidovanom stagnácii v júli a prvom náraste za štyri mesiace. Ťažba vzrástla o 3,9 % a energetické služby vzrástli o 1,2 %, zatiaľ čo výroba klesla o 0,6 %. Index nálady spotrebiteľov v USA meraný univerzitou v Michigane klesol na úroveň 67,7 z 69,5 v predchádzajúcom mesiaci. Toto číslo sa zhoduje so spomaľujúcim sa optimizmom medzi ostatnými výhľadovými ukazovateľmi, čo je v súlade s agresívnou sprísňovacou kampaňou Federálneho rezervného systému. Budúce očakávania spotrebiteľov však stúpli na 66,3 z 65,5, čo podporili očakávania spotrebiteľov, že zvýšené inflačné tlaky budú ustupovať. Medziročné inflačné očakávania klesli na 3,1 % z 3,5 % v predchádzajúcom mesiaci, čo je najnižšie od marca 2021.

Prečítané: 359x

Flash news / Aktuálne
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2179500897
pred dňom

Štvrťročné výkazy: Delta Air Lines sklamala, PepsiCo so zmiešanými výsledkami a WD-40 Company rastie o 11 %

Shutterstock_2143309325 no mnyman
pred 2 dňami

TSMC a Tesla s pozitívnym vývojom, kým Volkswagen a LegalZoom znižujú predpovede

Shutterstock_1931146130 no mnyman
pred 3 dňami

Boeing a BP v ohnisku: Znovu problémy s lietadlami a varovanie pred znehodnoteniami

Shutterstock_1796825677 no mnyman
pred 4 dňami

Paramount sa spája so Skydance, Shell očakáva straty a Boeing čelí pokute za podvod

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.