pred rokom

Inflácia otriasa akciovými trhmi čakajúcimi na jasnú odpoveď Fedu

shutterstock_1382663054 (1)

Celosvetový odklon od easy money sa môže zrýchliť, pretože pandemický nákup dlhopisov centrálnymi bankami sa obracia na opačnú stranu a hrozí šok pre svetové ekonomiky a finančné trhy.

Absolútna správa:

Po neuspokojivých hospodárskych výsledkoch spoločností v minulom týždni, ktorý je poznačený intenzívnymi výkyvmi na trhu a vysokou infláciou, dnešné výsledky európskych akcií priniesli červené more, naopak v Amerike sa akciové indexy mierne pozviechali. Odpoveďou na vysokú infláciu sa očakáva, že Federálny rezervný systém prinesie najväčšie zvýšenie sadzieb za posledné dve desaťročia. Index S&P 500 smeroval k najnižšej zatváracej hodnote za takmer rok, čím prelomil kľúčovú technickú podporu. Ak index skončí pod úrovňou 4 114, podľa Fundstrat Global Advisors pravdepodobne zaznamená index ďalšie straty a otestuje Fibonacciho retracement (38,2 %) na úrovni 3 815. Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov sa obchodovali v blízkosti 3 %, čo predstavuje ich najvyššiu hodnotu od novembra 2018. Odklon od ľahkých peňazí sa môže zrýchliť, keďže pandemický bleskový nákup dlhopisov zo strany centrálnych bánk sa otáča do úzadia, čím hrozí ďalší šok pre globálnu ekonomiku. Agentúra Bloomberg Economics odhaduje, že tvorcovia politík v krajinách skupiny siedmich štátov zmenšia svoje bilancie do konca roka 2022 približne o 410 miliárd USD. Je to výrazný obrat oproti minulému roku, keď pridali 2,8 bilióna dolárov, čím sa celková expanzia od príchodu Covid-19 zvýšila na viac ako 8 biliónov dolárov. Analytici predpokladajú, že Fed v stredu zvýši sadzby o 50 bázických bodov. Obavy zo spomalenia hospodárskeho rastu, pretrvávajúca vysoká inflácia a čoraz agresívnejšia rétorika sprísňovania zo strany predstaviteľov Fedu zaťažili chuť riskovať. To sa aj odzrkadlilo na mesiaci apríl, keďže pre americké akcie bol najhorším mesiacom za viac ako dva roky a výpredaj má vzhľadom na vyššie náklady a zvýšené riziká recesie ešte ďaleko. Hlavný americký akciový stratég Morgan Stanley, Michael Wilson napísal že: „každý kto tvrdí že sme v býčom trhu má čo vysvetľovať.“ Ďalej dodal, že v krátkodobom horizonte nemôžeme nič vylúčiť, ale  tento medvedí trh nie je podľa Michaela Wilsona ani zďaleka ukončený.

Investori zarobili na:

EPAM Systems, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,71 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +264,58 %). Spoločnosť EPAM Systems, Inc. ponúka služby v oblasti informačných technológií. Spoločnosť poskytuje služby v oblasti vývoja softvéru, outsourcingu, elektronického podnikania, riadenia vzťahov v podniku a riešenia pre správu obsahu. EPAM Systems poskytuje služby zákazníkom v Spojených štátoch.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Index spotrebiteľskej dôvery v Japonsku sa v apríli zvýšil a zaznamenal prvý nárast za posledných šesť mesiacov po skončení obmedzenia COVID-19 koncom marca, ale inflačné očakávania zaznamenali rekordný pokles už tretí mesiac po sebe. V apríli bol index na úrovni 33,0, čo je mierny nárast oproti marcovej hodnote 32,8. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +2,43 %, Hang Seng +4,01 %, Nikkei 225 -0,11 %.

Nemecké maloobchodné tržby dosiahli v marci medziročnú úroveň -2,7 % oproti predchádzajúcim 7,0 %. Maloobchodné tržby v Nemecku v marci medzimesačne klesli o 0,1 % oproti očakávaným 0,3 % a predchádzajúcim 0,2 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,85 %, CAC 40 -1,66 %, DAX -1,13 %.

Aprílový index PMI vo výrobnom sektore v USA ISM bol slabší, než sa očakávalo, na úrovni 55,4, pričom pokles zaznamenali všetky hlavné čiastkové indexy. Devízové trhy na najnovšie údaje nereagovali. Podľa najnovšej správy Inštitútu pre riadenie dodávok (ISM) hlavný index nákupných manažérov (PMI) vo výrobnom sektore ISM v apríli klesol na 55,4 bodu z marcových 57,1 bodu, čo bolo pod očakávaniami mierneho nárastu na 57,6 bodu. To znamenalo najnižšiu hodnotu od septembra 2020. Index platených cien mierne klesol na 84,6 bodu z marcovej hodnoty 87,1 bodu. Index nových objednávok mierne klesol na 53,5 z 53,8 bodu, čo je najnižšia hodnota od mája 2020. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,26 %, S&P 500 +0,25 %, NASDAQ +1,63 %.   

Prečítané: 759x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP
pred 10 hodinami

Ekonomický prehľad: Apple rozširuje svoje investície v Ázii, zatiaľ čo napätie medzi USA a Čínou stúpa

Shutterstock_2321155147
pred dňom

Adidas a Alcoa posilnili a zlato je stále na svojich maximách

FX pro
pred 2 dňami

Trhy v červenom: Hlavné indexy klesajú, zlato sa blíži k maximám

Shutterstock_2268092903
pred 3 dňami

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.