pred 3 mesiacmi

Inflácia sa v Európe aj USA ochladzuje

shutterstock_318496325

Nasdaq má našliapnuté na najlepší prvý polrok v histórii a technologické akcie pokračujú v raste, keďže Apple dosiahol historickú hranicu trhovej hodnoty 3 biliónov dolárov. Vyhliadky pre makroekonomickú situácie sú takisto pozitívne.

Absolútna správa

Po dnešných údajoch o inflácií, ktorá dosiahla v máji v eurozóne 5,5 %, čo bol výsledok lepší ako sa čakalo sa ustálili čakávania trhu na ešte dve zvýšeniach, jedno na najbližšom zasadnutí (27.7) a jedno nasledujúcom (14.9). Spolu s údajmi o nezamestnanosti, ktorá zostala nezmenená na historických minimách. Znamená to, že je na obzore koniec utiahnutej monetárnej politiky a trhy tento fakt oceňujú nárastom na burze. Situácia v USA je obdobná, keď najväčšiu ekonomiku sveta čaká už iba jedno zvýšenie úrokových sadzieb aj z dôvodu priaznivejšieho vývoja spotrebiteľských cien, keďže jadrová inflácia klesla na 3,8%. Nasdaq 100 v piatok vzrástol na začiatku obchodovania o približne 2 % a smeroval k najvyššej úrovni od marca 2022. Spoločnosti Tesla a Microsoft a Apple stúpli o viac ako 1,5 %. Od začiatku roka pribudlo na hodnote spoločností v indexe Nasdaq 100 takmer 5 biliónov USD, pričom tento ukazovateľ vzrástol o takmer 40 %. Dych vyrážajúca rally v oblasti technológií - najvplyvnejšej skupine v indexe S&P 500 - pomohla indexu v roku 2023 vzrásť o 16 %. Zisky boli ešte výraznejšie, keď sa zúžili na oblasť megacapov, teda spoločností s veľkou tržnou hodnotou, ktoré v tomto období vzrástli o takmer 75 %. Roky, ktoré sa začínajú rastom indexu o minimálne 10 %, dosahujú v druhej polovici roka priemerné výnosy okolo 14 %, hoci podľa analýzy údajov, ktoré zostavila agentúra Bloomberg, sa tento zisk zmenší na 8,3 %, keď zisk v prvej polovici roka prekročí 20 %.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Oficiálny PMI výrobného sektora v Číne NBS vzrástol v júni 2023 na 49 bodov z májových 48,8 bodu, čo zodpovedá trhovým odhadom a zároveň poukazuje na tretí mesiac poklesu aktivity v továrňach za sebou. Najnovší údaj sa objavil uprostred rastúcich náznakov, že oživenie Číny po pandémii stratilo na sile. Oficiálny PMI nevýrobného sektora NBS pre Čínu klesol v júni 2023 na 53,2 bodu z 54,5 bodu mesiac predtým.

EU: Podľa predbežného odhadu sa miera inflácie spotrebiteľských cien v eurozóne v júni 2023 znížila na 5,5 % z 6,1 % v predchádzajúcom mesiaci a mierne zaostala za trhovými očakávaniami na úrovni 5,6 %. Sezónne očistená miera nezamestnanosti v eurozóne dosiahla v máji 2023 rekordne nízku úroveň 6,5 %, ktorá sa oproti predchádzajúcemu mesiacu nezmenila a zodpovedala trhovým prognózam. Najnovší údaj predstavoval pokles oproti minuloročnej miere 6,7 % a poukazoval na napätú situáciu na trhu práce.

USA: Index merajúci jadrové ceny v USA, ktorý nezahŕňa potraviny a energie, zodpovedal očakávaniam trhu a v máji medziročne vzrástol o 3,8 %, čím sa zmiernil z 4,3 % nárastu v predchádzajúcom mesiaci. Osobné príjmy v Spojených štátoch sa v máji zvýšili o 0,4 % v porovnaní so znížením o 0,3 % v apríli, pričom analytici očakávali ich nárast o 0,3 %. Osobné výdavky v Spojených štátoch sa v máji 2023 zvýšili o 0,1 %, čo je menej ako trhové očakávania 0,2 % nárastu v porovnaní s 0,6 % prírastkom v apríli.

Prečítané: 428x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2088084514
pred 19 hodinami

Nezamestnanosť v eurozóne klesá a výrobná aktivita sa spomaľuje

Shutterstock FX
pred 3 dňami

Akcie a dlhopisy sa zotavujú, keďže inflácia oslabuje

Shutterstock_1538141879
pred 4 dňami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred 5 dňami

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.