pred 3 mesiacmi

Inflácia v eurozóne podľa predpokladov

shutterstock_1055409707

Klesajúca inflácia v USA podporuje rastúci optimizmus spotrebiteľov a inflačné dáta z eurozóny neprekvapili.

Absolútna správa

Trh s akciami bude dnes podrobený testu, keďže vyprší platnosť veľkého množstva opčných kontraktov viazaných na akcie a indexy. Táto udalosť, známa ako OpEx, zvyčajne núti obchodníkov buď previesť existujúce pozície, alebo otvoriť nové. To zvyčajne zahŕňa úpravy portfólia, ktoré vedú k nárastu objemu a náhlym výkyvom cien. Spoločnosť iRobot prudko vzrástla po tom, čo britský protimonopolný úrad schválil navrhovanú dohodu o kúpe iRobot spoločnosťou Amazon v hodnote 1,7 miliardy USD. Virgin Galactic Holdings, čo je podnik Richarda Bransona zameraný na vesmírnu turistiku, prudko vzrástol po oznámení, že jeho dlho očakávaná prvá komerčná misia pre cestujúcich odštartuje už 27. júna. Výrobca elektrických nákladných vozidiel Nikola je na ceste k rekordnému týždňovému zisku. Prezident Federálnej rezervnej banky v Richmonde Thomas Barkin uviedol, že centrálna banka možno bude musieť ďalej sprísniť menovú politiku, aby znížila infláciu a spomalila tak silný ekonomický rast a trh práce. Guvernér Fedu Christopher Waller uviedol, že nie je jasné, či nedávne napätie v bankovom sektore povedie k výraznému sprísneniu podmienok poskytovania úverov v USA, a dodal, že predstavitelia by nemali dovoliť, aby obavy niekoľkých veriteľov zasahovali do ich boja proti inflácii.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Bank of Japan na svojom júnovom zasadaní jednomyseľne ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni -0,1 % a výnosy 10-ročných dlhopisov na úrovni približne 0 %. Banková rada tiež neurobila žiadne zmeny v rámci limitu stanoveného pre nákup dlhopisov vo výške 0,5 %. Tvorcovia politiky síce spomenuli, že inflácia v krajine sa neskôr v tomto roku zmierni, ale zároveň dodali, že budú trpezlivo pokračovať v uvoľňovaní menovej politiky a reagovať na neistoty, ktorým čelí ekonomika a dynamika cien, ako aj finančné podmienky.

EU: Index spotrebiteľských cien v eurozóne bol v máji 2023 potvrdený na úrovni 6,1 %, čo je najnižšia hodnota od februára 2022. Napriek tomu zostala výrazne vyššia ako je cieľ ECB stanovený na úrovni 2,0 %. Ceny energií klesli o 1,8 % po 2,3-percentnom náraste v apríli. Okrem toho došlo k spomaleniu tlaku na rast cien potravín, alkoholu a tabaku (12,5 % oproti 13,5 %), neenergetických priemyselných tovarov (5,8 % oproti 6,2 %) a služieb (5,0 % oproti 5,2 %). Okrem toho sa miera jadrovej inflácie, ktorá v sebe nezahŕňa energie, potraviny, alkohol a tabak, v máji znížila na 5,3 %, čo je najnižšia hodnota od januára.

USA: Podľa predbežných údajov Michiganskej univerzity sa spotrebiteľský sentiment v USA v júni 2023 zvýšil z májových 59,2 bodu na 63,9 bodu, čo je najvyššia hodnota za posledné štyri mesiace. Údaje prekonali prognózy na úrovni 60, čo odzrkadľuje väčší optimizmus, keďže inflácia sa zmiernila a politici vyriešili krízu dlhového stropu. Podľa predbežných odhadov sa ukazovateľ jednoročných inflačných očakávaní Michiganskej univerzity v Spojených štátoch v júni 2023 znížil na 3,3 % oproti 4,2 % v predchádzajúcom mesiaci, čo je najnižšia úroveň od marca 2021.

Prečítané: 235x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2088084514
pred 19 hodinami

Nezamestnanosť v eurozóne klesá a výrobná aktivita sa spomaľuje

Shutterstock FX
pred 3 dňami

Akcie a dlhopisy sa zotavujú, keďže inflácia oslabuje

Shutterstock_1538141879
pred 4 dňami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred 5 dňami

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.