pred 2 mesiacmi

Inflácia v USA vyššia než očakávaná

FX pro (1)

Akcie spoločnosti Arm Holdings predĺžili trojdňovú rally, ktorá zvýšila hodnotu tejto technologickej firmy takmer o 100 %. Ďalšie technologické tituly, ako Nvidia zaznamenali pokles o 1 % v premarket obchodovaní, zatiaľ čo akcie Amazon-u klesli o 1,2 %.

Absolútna správa:

Index S&P 500 sa obchodoval nepatrne v červených číslach, zatiaľ čo index Nasdaq 100 mierne poklesol skoro o pol percenta. Stoxx 600 sa obchodoval o 0,8% nižšie.

Investície do amerických akcií opäť vzrástli, pričom expozícia v technologickom sektore je najvyššia od augusta 2020.

Akcie spoločnosti Arm Holdings predĺžili trojdňovú rally, ktorá zvýšila hodnotu tejto technologickej firmy takmer o 100 %, po tom, čo minulý týždeň úspešná správa o ziskoch ukázala, že výdavky na umelú inteligenciu podporujú predaj riešení spoločnosti.

Čo sa týka ďalších technologických titulov, akcie spoločnosti Nvidia zaznamenali pokles o 1 % v premarket obchodovaní, zatiaľ čo akcie Amazon-u klesli o 1,2 %.

Investori si na čas oddýchli po tom, čo optimizmus ohľadom firemných ziskov, poháňaný kombináciou robustného rastu americkej ekonomiky a očakávaného znižovania úrokových sadzieb, posunul trh na technicky prekúpené územie.

Kľúčové údaje, ako zamestnanosť, výrobné objednávky a hospodársky rast v USA pozitívne prekvapili a ukázali, že sú odolné voči najrýchlejšiemu nárastu miery inflácie za skoro 25 rokov. Ročná miera inflácie základných spotrebiteľských cien v Spojených štátoch, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú potraviny a energie, bola v januári 2024 na 2-1/2-ročnom minime 3,9 %. Avšak ani správa o inflácii, ktorá by prvý krát od marca 2021 vykázala hodnotu pod 3 % nemusí stačiť na to, aby ospravedlnila rýchlejší prechod k menovému uvoľňovaniu.

 

Výnos 10-ročných dlhopisov klesol o dva bázické body na 4,16 %.

Výnos 10-ročných dlhopisov Nemecka klesol o jeden bázický bod na 2.35%.

Výnos 10-ročných britských dlhopisov vzrástol o jeden bázický bod na 4,07 %.

Ropa West Texas Intermediate vzrástla o 0,7 % na 77,45 USD za barel.

Spotové  vzrástlo o 0,4 % na 2 028,51 USD za uncu.

 

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ázia: Výrobné ceny v Japonsku vzrástli v januári 2024 medziročne o 0,2 %, rovnakým tempom ako v predchádzajúcom mesiaci a nad očakávaniami trhu o 0,1 % náraste.

EÚ: Indikátor ekonomického sentimentu ZEW pre eurozónu sa vo februári 2024 zvýšil o 2,3 bodu na 25, čo je najviac za jeden rok a nad očakávaniami trhu na úrovni 20,1.

USA: Ročná miera inflácie základných spotrebiteľských cien v Spojených štátoch, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú potraviny a energie, bola v januári 2024 na 2-1/2-ročnom minime 3,9 %, čo je nezmenená hodnota v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom a vyššia ako predpovede trhu 3,7 %.

Prečítané: 324x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP
pred 17 hodinami

Ekonomický prehľad: Apple rozširuje svoje investície v Ázii, zatiaľ čo napätie medzi USA a Čínou stúpa

Shutterstock_2321155147
pred dňom

Adidas a Alcoa posilnili a zlato je stále na svojich maximách

FX pro
pred 2 dňami

Trhy v červenom: Hlavné indexy klesajú, zlato sa blíži k maximám

Shutterstock_2268092903
pred 3 dňami

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.