pred 11 mesiacmi

Inflačné dáta hýbu trhmi

Shutterstock_1272629611

Inflačné dáta v USA prekonali očakávania a poslali akcie vyššie

Absolútna správa

Akcie vzrástli a výnosy štátnych dlhopisov klesli po údajoch, ktoré poukázali na spomalenie inflácie v USA a posilnili tak špekulácie, že Federálny rezervný systém sa blíži ku koncu zvyšovania úrokových sadzieb. Index S&P 500 stúpol tretí deň po sebe, zatiaľ čo technologický Nasdaq 100 vzrástol o 1 %. Výnosnosť amerických dlhopisov s 2-ročnou splatnosťou klesla o 13 bázických bodov pod 4,75 %. Dolár sa po inflačných dátach prepadol, keďže lepšia inflácia ako sa predpokladalo zvýšila šance, že FED nebude musieť byť pri navyšovaní úrokových sadzieb príliš agresívny. Pozitívne inflačné dáta prichádzajú po minulotýždňových dátach z trhu práce, ktoré práve naopak zvýšili šance, že FED utiahne menovú politiku viac než sa pôvodne predpokladalo. Cena ropy Brent sa po prvýkrát od mája vyšplhala nad 80 USD za barel. V stredu vystúpi aj viacero predstaviteľov americkej centrálnej banky, ktorých vyjadrenia budú ostro sledovať investori. Okrem toho o 20:00 nášho času dôjde k zverejneniu Béžovej knihy FEDom v ktorej americká centrálna banka popisuje ekonomickú situáciu v krajine.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Novozélandská centrálna banka počas svojho júlového zasadnutia podľa očakávaní ponechala oficiálnu úrokovú sadzbu na úrovni 5,5 %. Stredajšie rozhodnutie prišlo po tom, ako centrálna banka od októbra 2021 navýšila úrokové sadzby celkovo o 525 bázických bodov. Rada banky uviedla, že úroveň úrokových sadzieb obmedzuje výdavky a inflačné tlaky podľa potreby. Dodala, že úrokové sadzby budú musieť zostať na reštriktívnej úrovni, aby sa inflácia do druhej polovice roka 2024 vrátila do cieľového pásma 1 až 3 %. Ceny výrobcov v Japonsku v júni 2023 medziročne vzrástli o 4,1 % a spomalili tak svoj rast už šiesty mesiac po sebe na najnižšiu úroveň od apríla 2021 v prostredí zmierňujúcich sa globálnych inflačných tlakov.

EU: V júni 2023 bola potvrdená medziročná inflácia spotrebiteľských cien v Španielsku na úrovni 1,9 %, čo je najnižšia hodnota od marca 2021. Rast cien potravín a nealkoholických nápojov sa spomalil (10,3 % oproti 12 % v máji), predovšetkým preto, že v porovnaní s júnom 2022 došlo k pomalšiemu rastu cien ovocia, chleba, obilnín a mäsa. Zároveň došlo k ďalšiemu poklesu cien bývania a komunálnych služieb (-12,7 % oproti -10,5 %), konkrétne elektriny, plynu a iných palív (-30,3 % oproti -26,7 %). Medziročná jadrová inflácia, ktorá sa očisťuje od volatilných cien čerstvých potravín a energií, bola v júni potvrdená na jednoročnom minime 5,9 %.  Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny v júni zvýšili o 0,6 %.

USA: Ročná miera inflácie v USA sa v júni 2023 spomalila na 3 %, čo je najnižšia hodnota od marca 2021, v porovnaní so 4 % v máji a očakávaniami na úrovni 3,1 %. Spomalenie je čiastočne spôsobené vysokým bázickým efektom z minulého roka, keď prudký nárast cien energií a potravín vytlačil celkovú mieru inflácie na úroveň 9,1 %. Náklady na energie sa prepadli o 16,7 % (oproti -11,7 % v máji), pričom ceny vykurovacieho oleja klesli o 36,6 %, benzínu o 26,5 % a služieb dodávok komunálneho plynu o 18,6 %. Ceny elektrickej energie sa zvýšili o 5,4 %. Spomaľovala sa aj inflácia v prípade potravín (5,7 % oproti 6,7 % v máji) a bývania (7,8 % oproti 8 %). Miernejší rast cien bol zaznamenaný v prípade nových vozidiel (4,1 % oproti 4,7 %), odevov (3,1 % oproti 3,5 %) a dopravných služieb (8,2 % oproti 10,2 %). Ceny zdravotníckych služieb sa znížili o 0,8 % a ceny ojazdených osobných a nákladných automobilov klesli o 5,2 %. Miera jadrovej inflácie klesla na 4,8 %, čo je najnižšia hodnota od októbra 2021. Spotrebiteľské ceny medzimesačne vzrástli o 0,2 % po 0,1-% náraste v predchádzajúcom mesiaci a mierne pod konsenzom trhu, ktorý predpokladal 0,3 % nárast.

Prečítané: 622x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 9 hodinami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred dňom

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 2 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

FP (5)
pred 3 dňami

Nervozita na trhoch: pokles indexov, kryptomien a komodít po zverejnení makroekonomických dát

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.